www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

10 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

10 tydzień ciąży
fot.

Dziesiąty tydzień ciąży

To ostatni tydzień rozwoju zarodkowego.

Jak rozwija się dziecko?
Pod koniec 10 tygodnia ciąży praktycznie wszystkie układy i narządy są już wykształcone w pierwotnej postaci. Rozwija się układ oddechowy, w błonie śluzowej pokrywającej tchawicę i oskrzela powstają gruczoły produkujące śluz. Zmienia się wygląd zewnętrzny rozwijającego się zarodka. Zwiększa się głowa, pojawiają zarysy twarzy, uszu, nosa i oczu, formują się kończyny. Z ciekawostek - zaczynają rozwijać się nawet maleńkie zawiązki pierwszych zębów mlecznych. Bardzo niedojrzałe oczy pokrywają delikatne powieki. W 10 tygodniu ciąży długość rosnącego malucha waha się od 2,2 do 3 cm. Zarodek waży około 2,5 grama. Serce uderza z częstotliwością około 140-150 razy na minutę.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
W 10 tygodniu ciąży macica powiększa swoje rozmiary, choć „chowa” się jeszcze za spojeniem łonowym. Jest jednak już na tyle duża, żeby uciskać pęcherz moczowy, nasilając dolegliwości związane ze zwiększonym parciem na pęcherz.
Na pewno zanotowałaś już niewielki przyrost masy ciała. W 10 tygodniu ciąży większość tych dodatkowych gramów stanowią zapasy. Duża część przypada też na rosnącą macicę i przyrost objętości krwi. Większą masę mają także piersi. Na razie bardzo niewielki procent tego przyrostu zawdzięczasz rosnącemu jaju płodowemu. Przyjmuje się, że w tym tygodniu ciąży płód, kosmówka (czyli tkanka, z której powstanie wkrótce łożysko) i płyn owodniowy w pęcherzyku ciążowym ważą zaledwie ok. 55 g. Łącznie do tego tygodnia ciąży możesz przytyć około 500-700 g.

Jak możesz się czuć?
Wciąż mogą ci dokuczać zaparcia, zgaga czy wymioty. W 10 tygodniu ciąży mogą pojawiać się bóle głowy, uczucie senności czy zmęczenie. Pod wpływem hormonów dochodzi do większego ukrwienia błony śluzowej. Skutkiem tych zmian mogą być krwawienia z nosa lub dziąseł, które są znacznie wrażliwsze niż wcześniej. Dobrym rozwiązaniem może być zmiana szczoteczki do zębów na taką z miękkim włosiem. W związku ze wzrostem macicy i działaniem hormonów może się zdarzyć, że pojawią się objawy tzw. wysiłkowego nietrzymania moczu. W jego wyniku przy kichnięciu, kaszlu czy podnoszeniu jakiegoś cięższego przedmiotu, zdarzy ci się popuścić nieco moczu.

O czym powinnaś pamiętać?
10 tydzień ciąży ostatni dzwonek, żeby wykonać badania diagnostyczne i konsultacje zalecone podczas pierwszej wizyty. W przyszłym tygodniu powinnaś się umówić na kolejną, należy więc zabrać ze sobą wyniki badań lub opisy konsultacji.

Zauważyłaś już, że trochę przybierasz na wadze? Staraj się więc ją kontrolować. Unikaj nadmiaru tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych. Otyłość w ciąży przyczynia się do wielu chorób i powikłań. Utrudnia nie tylko przebieg ciąży, ale też sam poród. To samo dotyczy słodyczy. Są to puste kalorie, po których łatwo przytyć, nie uzyskując poczucia sytości. Od początku ciąży przywyknij do ograniczenia spożycia cukrów, również ze względu na profilaktykę chorób przebiegających z upośledzoną tolerancją glukozy, którym ciąża sprzyja. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, u których w rodzinie występuje cukrzyca lub które w poprzedniej ciąży miały rozpoznane zaburzenia gospodarki węglowodanowej.

Jedz dużo warzyw. Zawierają one nienasycone kwasy tłuszczowe, na które rośnie zapotrzebowanie w ciąży. Według dietetyków ciężarna powinna spożywać dziennie około dwóch łyżek oleju lub miękkiej margaryny. Zalecany jest olej kukurydziany, słonecznikowy, z pestek winogron lub sojowy. Pamiętaj także o wodzie. Wzrost filtracji w nerkach i częstsze parcie na mocz sprawiają, że tracisz dużo płynów. Woda pomaga zwalczać nudności i zaparcia. Zalecane jest picie 2-2,5 l wody dziennie. Najzdrowsza jest niskozmineralizowana woda niegazowana. Bądź ostrożna z sokami owocowymi - mogą mocno podnosić poziom cukru we krwi.

W 10 tygodniu ciąży cały czas powinnaś zażywać kwas foliowy. Jeśli odczuwasz braki witamin, możesz powoli sięgnąć po preparaty wielowitaminowe dla kobiet w ciąży. Jeśli dokuczają ci infekcje dróg moczowych - możesz zażywać witaminę C, aby zakwasić mocz i złagodzić dolegliwości. Pamiętaj, wciąż trwa intensywna organogeneza, wiele leków jest więc przeciwwskazanych, ponieważ mogą uszkadzać płód. Każde wskazanie do ich zażywania konsultuj z lekarzem prowadzącym. Ten pierwszy trymestr to czas, kiedy może przytrafić się wiele dolegliwości i w zasadzie każdą z nich można leczyć, tylko rozsądnie.

Wskazówki specjalne
Jeżeli już teraz, w 10 tygodniu ciąży pojawiły się uciążliwe objawy związane z nieotrzymaniem moczu, możesz zacząć ćwiczenia Kegla, które pozwolą nieco złagodzić objawy, a ponadto przygotują mięsnie dna miednicy mniejszej do ciąży i porodu. Pozwoli to zapobiec objawom nieotrzymania moczu po porodzie.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!