www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

11 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

11 tydzień ciąży
fot.

Jedenasty tydzień ciąży
To mały przełom w rozwoju twojego dziecka. Od 11 tygodnia ciąży, aż do porodu, będzie się go określało mianem płodu. Okres zarodkowy zakończył się. Oznacza to również, że zakończył się okres najintensywniejszej organogenezy i właściwie wszystkie najważniejsze układy i narządy są już wykształcone, choć muszą oczywiście nadal dojrzewać i rozwijać się przez dalsze tygodnie.

Jak rozwija się dziecko?
Płód w 11 tygodniu ciąży wygląda już jak mały ludzik, tylko z nieco innymi proporcjami ciała. Główka jest bardzo duża w stosunku do tułowia i kończyn. Zajmuje właściwie połowę długości ciała. Wiąże się to z bardzo wczesnym i intensywnym rozwojem ośrodkowego układu nerwowego. Maluszek intensywnie się rusza, co dobrze widać podczas badania usg. Serce pompuje krew do całego ciała i pępowiny, która stanowi jego łącznik z powstającym łożyskiem i krążeniem matki. Jest już podzielone na cztery jamy. Bije z częstotliwością około 140 uderzeń na minutę. Powstają zalążki paznokci na palcach rąk i stóp! Intensywnie rozwijają się uszy, które powoli przesuwają się na swoje właściwe miejsce. W oku rozpoczyna się rozwój tęczówki.
Cały czas może być widoczna przepuklina pępkowa.
Płeć jest już zróżnicowana, ale niewidoczna. W 11 tygodniu ciąży płód w tzw. wymiarze ciemieniowo-siedzeniowym, czyli od główki do okolicy ogonowej, mierzy 30-40 mm.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
W 11 tygodniu ciąży większa się przepływ krwi matki przez nerki i skórę, przede wszystkim rąk i stóp. Wzrasta metabolizm i zużycie tlenu. Na skutek zwiększonego przepływu krwi przez skórę może być ona cieplejsza niż wcześniej, nawet zaczerwieniona i wilgotna. Dobrą wiadomością jest fakt, że powoli powinny słabnąć nudności i wymioty ciążowe.

W 11 tygodniu ciąży powoli dobiega końca pierwszy trymestr ciąży. Powinnaś przytyć nie więcej niż 1,5-2 kg. Jeśli dolegały ci uciążliwe wymioty, może nawet wcale nie przybrałaś na wadze. Nie jest to jednak powód do zmartwienia. Jeśli już przed ciążą występowała u ciebie nadwaga lub nawet otyłość, tym bardziej powodem do zadowolenia będzie brak przyrostu masy ciała. Cały czas może się pojawiać uczucie senności lub nerwowość, dlatego staraj się nie stresować i ze spokojem podchodzić do codziennych czynności.

Jak możesz się czuć?
Jeśli w 11 tygodniu ciąży męczą cię huśtawki nastroju, unikaj napojów zawierających kofeinę. Mogą wzmagać uczucie nerwowości i drażliwości. Unikaj dłuższej ekspozycji na słońce nawet jeśli jesteś amatorką ładnej opalenizny. Solarium jest bezwzględnie przeciwwskazane. W ciąży dochodzi do zwiększonego odkładania melaniny, która odpowiada za powstawanie przebarwień, często w okolicy twarzy czy brodawek sutkowych. Skóra jest znacznie bardziej wrażliwa na promienie słoneczne. Przebarwienia co prawda często zanikają w okresie połogu, mogą jednak stanowić dyskomfort podczas kolejnych tygodni ciąży.

O czym powinnaś pamiętać?
11 tydzień ciąży jest bardzo ważny w diagnostyce ciąży. Jeśli jeszcze do tej pory nie miałaś badania usg w ciąży, najwyższy czas je wykonać. Według wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia i Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego między 11 a 14 tygodniem należy wykonać przesiewowe badanie ultrasonograficzne. Podczas badania lekarz ocenia liczbę płodów w macicy, sprawdza czynność serca (inaczej FHR - fetal heart rate), wykonuje pomiary biometryczne. Spotkasz się z pojęciem CRL - długość ciemieniowo-siedzeniowa, czyli liczona od czubka główki płodu do okolicy ogonowej oraz BPD - jest to wymiar dwuciemieniowy główki. W 11 tygodniu ciąży lekarz może już ocenić anatomię płodu - obejrzy jego główkę, serce, żołądek, pęcherz moczowy, kręgosłup, kończyny górne i dolne. Odbędzie się bardzo ważne badanie: ocena tzw. przezierności karkowej - charakterystycznego dla tego okresu ciąży obrzęku w okolicy karku płodu. Jeśli jest on za duży (powyżej 3 mm), może sugerować występowanie wad płodu, takich jak zespół Downa i inne zespoły genetyczne, wady serca czy kończyn.

Tak jak przez cały pierwszy trymestr, pamiętaj o umiarkowanej aktywności fizycznej, spacerach. Wolno ci podróżować, ale pod warunkiem, że dotychczasowy przebieg ciąży jest niepowikłany. Pamiętaj, że ciąża nie zwalnia cię z zapinania pasów w samochodzie. Większe niebezpieczeństwo dla ciebie i twojego dziecka może wyniknąć z urazów spowodowanych wypadkiem komunikacyjnym niż ewentualnym uciskiem pasów podczas jazdy autem. Cały czas powinnaś zażywać kwas foliowy. W miarę upływu pierwszego trymestru ciąży możliwości włączenia dodatkowych leków w razie infekcji i chorób zapalnych poszerzą się. Pamiętaj jednak, aby dla pewności skonsultować każde leczenie z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem prowadzącym ciążę.

Wskazówki specjalne
Od 11 tygodnia ciąży możesz zapytać lekarza prowadzącego o ewentualne wykonanie tzw. testu podwójnego, który na podstawie wywiadu, wieku pacjentki, badania usg i oceny pewnych substancji we krwi pozwala ocenić ryzyko wystąpienia ewentualnych zespołów genetycznych, jak zespół Downa, Edwards’a, Patau’a i innych.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (14)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
13
~narasta 2013-11-22 (22:19) 4 lata 2 dni 1 godzinę i 2 minuty temu

Moja cura bendzie miała na imie óla

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~ann 2015-09-05 (00:27) 2 lata 2 miesiące 19 dni 22 godziny i 54 minuty temu

a u mnie przeziernosć karkowa wynosiła 4,4.... tyle nerwów, badania, amniopunkcja, sama zgłosiłam się na prenatalne badania.... a teraz moja córeczka ma pół roku i najważniejsze urodziła się zdrowa :)

odpowiedz

1
18
~Joanna Bomba 2013-06-24 (16:31) 4 lata 5 miesięcy 6 godzin i 50 minut temu

jestem w 11 tygodniu w ciąży aty w kturym tygodniu ciąży jestes jak bendzie nazywac się twoje dziecko

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

3
0
~justa 2014-07-25 (14:47) 3 lata 3 miesiące 30 dni 8 godzin i 34 minuty temu

Jestem w 11 tyg , w 12 wybieram się na 4USG- to wielka frajda dla matki, tym razem planuję zabrać męża żeby to poczuł... :)

odpowiedz

1
0
~justa 2014-07-25 (14:45) 3 lata 3 miesiące 30 dni 8 godzin i 36 minut temu

Ten artykuł ma tylko nas- przyszłe mamusie naprowadzać na trop i zaspokajać naszą ciekawość - tak orientacyjnie jedynie a resztą zajmuje się lekarz prowadzący- jego mamy słuchać. Nie należy go brać w 100%na poważnie. Ja też jestem w 11tygodniu- bardzo się cieszę, w 12 tyg wybieram się na 4 usg- miło jest patrzeć na taką małą istotkę, mam nadzieję że tym razem mąż pójdzie ze mną podziwiać widoki... pozdrawiam wszystkie ciężarówki ;)

odpowiedz

0
4
~hossa 2014-05-28 (11:19) 3 lata 5 miesięcy 27 dni 12 godzin i 2 minuty temu

Ula się pisze a nie Óla

odpowiedz

0
3
~mamuśka 2014-04-29 (18:23) 3 lata 6 miesięcy 26 dni 4 godziny i 58 minut temu

EJ dziewczyny córka pisze się przez ó i w którym tak samo :) a tak pozatym tez jestem. 11 tyg i będzie Ksawery lub Marysia :-)

odpowiedz

6
3
~mamuska 2013-01-03 (18:01) 4 lata 10 miesięcy 21 dni 5 godzin i 20 minut temu

Plod nie moze miec przepukliny PEPKOWEJ-nie ma przeciez pepka ! Jest to fizjologiczna przepuklina PEPOWINOWA, ktora powinna wchlonac sie do 14 tygodnia ciazy

odpowiedz