www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

13 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

13 tydzień ciąży
fot.

Trzynasty tydzień ciąży

Dziecko ma już twarz i umie coraz więcej. Potrafi robić miny…

Jak rozwija się dziecko?
Twarz płodu bardzo się rozwija - oczy w 13 tygodniu ciąży zlokalizowane są jeszcze po dwóch stronach twarzy, jak u rybki, ale zaczynają powoli zbliżać się do siebie. Uszy, wciąż nisko osadzone, również stopniowo „migrują” na właściwą pozycję. Maluszek ma już dobrze wykształcone mięśnie twarzy, odpowiadające za mimikę. Może marszczyć czoło, ziewać. Może pojawić się czkawka. Wykształcone są powieki i pozostają szczelnie zamknięte - taki stan będzie miał miejsce do późnego okresu II trymestru ciąży.
Z ciekawostek: pojawia się odruch ssania kciuka - na pewno nie raz będziesz miała okazję go zaobserwować podczas badania ultrasonograficznego. Paluch jest już widoczny w badaniu usg. Płód w 14 tygodniu ciąży mierzy od głowy do okolicy ogonowej jakieś 5-6 cm, waży około 10 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Wzrasta pojemność minutowa serca matki (serce ma zdolność pompowania coraz większej ilości krwi). Dzieje się to równolegle do wzrostu objętości osocza i całkowitej objętości krwi krążącej. Na razie jest to proces spokojny i powolny, ale mocno przyspieszy do 20 tygodnia ciąży. Zwiększa się wentylacja płuc. Pod wpływem wzrostu objętości minutowej serca rośnie także przepływ krwi przez nerki.

Ubrania sprzed ciąży w 13 tygodniu mogą być już powoli zbyt obcisłe. Prawdopodobnie zauważyłaś nie tylko większy brzuszek, ale też więcej tkanki tłuszczowej w okolicy lędźwiowej. Jest to związane ze zmianami mającymi na celu wzmocnienie twojej sylwetki, zwłaszcza w okolicy kręgosłupa. Za kilka tygodni będzie musiał udźwignąć dodatkowe obciążenie.

Jak możesz się czuć?
Przykre objawy ciążowe, które męczyły cię w I trymestrze, około 13 tygodnia ciąży najprawdopodobniej ustąpiły. Powinny ustać nie tylko mdłości, ale i częstomocz lub uczucie zwiększonego parcia na mocz. Rozpoczyna się przyjemny czas ciąży, kiedy nie jest ci jeszcze za ciężko, bo brzuszek dopiero zaczyna rosnąć.

Skutkiem zmian hormonalnych i uciążliwych zaparć w pierwszym trymestrze mogą być niestety żylaki odbytu, czyli hemoroidy. Czasami pojawiają się wcześnie, nawet około drugiego trymestru ciąży. Możesz im zapobiegać, walcząc z zaparciami. Jeśli jednak już się pojawią, nie zapomnij wspomnieć o tym lekarzowi prowadzącymi. Może zapisać ci preparaty w formie czopków lub kremu, które znacznie złagodzą przykre objawy.

O czym powinnaś pamiętać?
W 13 tygodniu ciąży cały czas możesz wykonać pierwsze badania prenatalne. Przemyśl to zwłaszcza, jeśli masz ponad 35 lat, urodziłaś dziecko z wadą genetyczną lub w rodzinie wystąpiły poważne choroby i wady wrodzone. Uważa się, że w sytuacji, gdy matka jest w wieku 20 lat, ryzyko wystąpienia u jej dziecka np. zespołu Downa, wynosi 1 na 1667 ciąż, ale już gdy matka ma 35 lat - ryzyko to znacząco wzrasta i wynosi 1 na 385 ciąż.
Jednymi z najważniejszych markerów ultrasonograficznych wad genetycznych w I trymestrze są poszerzona przezierność karkowa (charakterystyczny obrzęk karku) oraz brak lub aplazja (niedostateczne wykształcenie) kości nosowej. Pamiętaj - przezierność karkowa jest widoczna u każdego płodu w tym okresie ciąży. Problemem jest jej poszerzenie powyżej 3 mm.

O czym powinnaś pamiętać?
Co prawda jedzenie ryb w ciąży jest zalecane - dwa razy w tygodniu, należy jednak zwrócić uwagę na skażenie mięsa ryb związkami rtęci, które są toksyczne zarówno dla matki jak i dla rozwijającego się płodu. Do ryb o niskiej zawartości związków rtęci zalicza się śledzie, łososie, makrele, tuńczyki, dorsze czy pstrągi. Zwracaj również uwagę na pochodzenie spożywanych ryb. Zwraca się coraz większą uwagę na duże skażenie chemiczne ryb pochodzących z Bałtyku. Nie jedz również wątróbki. Ma ona co prawda dużo wartości odżywczych, ale w ciąży jest niewskazana ze względu na wysoką zawartość cholesterolu i witaminy A, która w nadmiernej ilości może niekorzystnie wpływać na rozwój płodu.

Jedz dużo warzyw i owoców. Te pierwsze powinnaś spożywać w ilości około 400-500 gramów na dzień. Z owocami musisz być bardziej ostrożna. Jeśli nie masz zaburzeń gospodarki węglowodanowej, możesz je spożywać w ilości 300-400 gramów dziennie.

Wskazówki specjalne
Od kiedy warto pomyśleć o zapobieganiu rozstępom ciążowym? Właśnie od około 13 tygodnia ciąży. Brzuch zaczyna powoli rosnąć, masz więc jeszcze czas na wzmocnienie elastyczności skóry i zapobieganie nieestetycznym objawom. Jest na to kilka sposobów. Przede wszystkim - kontrola wagi. Nie trzeba być w ciąży, żeby przy szybkim przyroście masy ciała pojawiły się nieładne, czerwone pręgi. Im wolniej tyjesz, tym łatwiej skórze przystosować się do innych rozmiarów ciała. Smaruj oczywiście brzuch. Codziennie, najlepiej po kąpieli. Może być to zwykła oliwka, może być specjalny krem na rozstępy. Zwróć uwagę, żeby była informacja o tym, że jego zastosowanie jest dozwolone dla kobiet ciężarnych. Zdarza się, niestety, że nawet duża dbałość o brzuszek nie pomoże, jeśli jesteś w ciąży mnogiej, płód bardzo dużo waży lub masz skłonności do rozstępów. Pocieszeniem może być fakt, że czerwone kreski po porodzie i połogu przybierają naturalny kolor skóry i stają się dużo mniej widoczne.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (20)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

8
48
~ellach 2013-10-05 (08:02) 4 lata 1 miesiąc 12 dni 12 godzin i 7 minut temu

"Nie jedz również wątróbki"?! Bo co?! Bo Panu Doktorowi wydaje się, że nie... ciekawe, czy swoim Pacjentkom zakazuje również przyjmowania suplementów diety dla ciężarnych i kwasu foliowego? Ciemnogród.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~lal 2015-07-15 (19:51) 2 lata 4 miesiące 2 dni i 18 minut temu

Ja już byłam na badaniach prenatalnych,trochę śmieszą mnie takie badania albo trafiłam na jakąś ślepą i przewrażliwioną lekarkę,najpierw w usg wyszło mi 1:2974 czyli 100% zdrowia,a po 10 minutach zawołala mnie do siebie twierdząc że ona nie widziała kości nosowej dziecka i zmienia skalę na 1:101 czyli wysoka skala zagrożenia,ale olałam ją bo do tej pory wszystkie usg jakie miałam u gina były prawidłowe tymbardziej że ja na focie widzę normalny nosek.Ale i tak najważniejsze jest to co wyjdzie teraz z krwi.A tak walczę z wzdęciami,zaparciami i skurczami mięsni.W tym tygodniu musiałam zmienić obuwie na wygodniejsze,bo zaczeły mi puchnąć stopki.Pozdrawiam.

odpowiedz

7
5
~przyszła mama 2014-07-01 (09:37) 3 lata 4 miesiące 16 dni 10 godzin i 32 minuty temu

lekarze namawiają na badania prenatalne. Nawet jeśli okaże się, że dziecko jest chore to co z tego wyniknie? Tylko tyle, że rodzice I lekarz się o tym wcześnie dowiedzą. Syndromu Downa się nie leczy przecież...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

10
1
~PREGGERS 2014-05-24 (05:48) 3 lata 5 miesięcy 24 dni 14 godzin i 21 minut temu

Te ryby wymienione w artykule sa akurat rybami o wysokim stezeniu skazenia.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

8
1
~Mai 2014-09-26 (16:45) 3 lata 1 miesiąc 22 dni 3 godziny i 24 minuty temu

Codzi tutaj chyba o wyrazanie opini na temat ciazy itp. a nie wymadrzanie sie i obrazanie innych przyszlych mam prawda?Dajcie sobie spokoj,prawda taka ze sa rozni lekarze i rozne opinie ;-)

odpowiedz

5
0
~kasia 2014-07-11 (17:38) 3 lata 4 miesiące 6 dni 2 godziny i 31 minut temu

A ja powiem coś na temat rozstępów , które niby po ciąży stają się mniej widoczne. To czysta głupota ja w pierwszej ciąży smarowałam brzuch na potęgę i nic to nie dało brzuch wygląda jakby miał się rozpaść. Rozstępy szerokie takie jaki kciuki wzdłuż całego brzucha. w drugiej ciąży poszły jeszcze wyżej. i wcale nie bledną, taki ten mój brzuch jest okropny że w lustro nie mogę patrzeć. a teraz będzie trzeci dzidziuś i rozstępy pewnie będą wszędzie ale widać tak mam, najważniejsze żeby maleństwo było zdrowe. Pozdrawiam wszystkie ciężarówki.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
2
~anonim 2014-07-19 (11:16) 3 lata 3 miesiące 29 dni 8 godzin i 53 minuty temu

Nie powinno sie jesc watrobki, ma duzo cholesterolu. A gdy w ciazy jest go xa duzo moze spowodowac cholestaze w ciazy. Bardzo ryzykowne i nie przyjemne gdyz objawia sie swedzaca wysypka, duze zagrozenie dla dzidziusia, ale rowniez dla matki.

odpowiedz

3
1
~maja 2014-05-16 (07:59) 3 lata 6 miesięcy 1 dzień 12 godzin i 10 minut temu

Zanim będziesz obrażać kogoś to radze zapoznać się bliżej z tematem. Wątróbka w ciąży jest jak najbardziej niewskazana.

odpowiedz

2
7
~lola 2013-12-30 (10:30) 3 lata 10 miesięcy 18 dni 9 godzin i 39 minut temu

przecież wątroba sama pobiera vit A w takiej ilości w jakiej jej potrzeba.ale głupoty

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi