www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

14 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

14 tydzień ciąży
fot.

Czternasty tydzień ciąży

Maluszek dużo się rusza, pracuje jego mimika, ćwiczy odruch ssania.

Jak rozwija się dziecko?
14 tydzień ciąży to mały przełom w funkcjonowaniu układu moczowego rosnącego płodu. Wykształcony jest już pęcherz moczowy, moczowody i nerki, które właśnie zaczynają wydalać mocz. W 14 tygodniu ciąży możliwe jest także rozróżnienie zewnętrznych narządów płciowych, jednak w badaniu ultrasonograficznym wciąż jest to jeszcze zbyt mało czytelne.
Pojawia się odruch mrużenia powiek u płodu. Intensywnie rozwija się tkanka, z której powstaje łożysko. Na razie określamy ją mianem kosmówki. Zapewnia ona wymianę gazową między matką a płodem, dostarcza substancji budulcowych niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu, usuwa produkty przemiany materii płodu i wytwarza wiele hormonów odgrywających ważną rolę w przebiegu ciąży. Tarczyca rozpoczyna produkcję hormonów.
Odbywa się niezwykle ważny proces wykształcania podniebienia, jego nieprawidłowy przebieg może doprowadzić do wad związanych z rozszczepem. Długość ciemieniowo-siedzeniowa malucha w 14 tygodniu ciąży wynosi 6-8 cm, a on sam waży około 55 gramów. Mogłabyś go zmieścić w jednej dłoni.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Twoje ciało intensywnie się zmienia, aby zapewnić jak najlepsze warunki rozwijającemu się „lokatorowi”. Płuca rozprężają się, serce oswaja się z przepływem coraz większej objętości krwi. Wzrasta objętość osocza. Zwiększa się również aktywność układu krzepnięcia. To dlatego ciąża zwiększa ryzyko do chorób zakrzepowo-zatorowych i powstawania żylaków. Rośnie brzuszek, w 14 tygodniu ciąży możesz zauważyć szybszy ogólny przyrost masy ciała. Kontroluj go. Na podbrzuszu, w linii pępka, możesz zauważyć przebarwioną, brązowawą linię biegnącą pionowo w stronę spojenia łonowego. Nosi ona nazwę linea negra i związana jest ze zmianami hormonalnymi w ciąży.

Jak możesz się czuć?
Trwa okres dobrego samopoczucia, prawda? Brzuszek w 14 tygodniu ciąży jest mały, nie obciąża jeszcze i codzienne funkcjonowanie nie jest problemem. Możesz zauważyć troszkę większą tendencję do męczenia się, może nieco szybciej chce ci się spać, ale ogólne samopoczucie powinno być dobre.

O czym powinnaś pamiętać?
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i bez powikłań, unikaj typowych dla kobiet w ciąży zagrożeń - dymu tytoniowego (również biernej ekspozycji), alkoholu, kofeiny, dużego wysiłku fizycznego. Również uważaj na przegrzanie lub nadmierne wyziębienie organizmu.
Staraj się oczywiście spożywać dużo naturalnej witaminy C w naturalnej formie - lepiej się wtedy wchłania. Pomaga wzmocnić twoją odporność, hamuje rozwój infekcji układu moczowego, nadciśnienia ciążowego. Znajdziesz ją nie tylko w cytrusach, ale też warzywach - natce pietruszki, brokułach, kalafiorze, kapuście, szpinaku, pomidorach, brukselce czy ziemniakach. Wśród owoców wymienić należy też czarne porzeczki, truskawki, poziomki, maliny i kiwi.

Możesz spożywać preparaty wielowitaminowe. W 14 tygodniu ciąży nadal konsultuj z lekarzem prowadzącym ewentualne dodatkowe leki. Nie bój się brać preparatów zawierających paracetamol - pomogą na ewentualny ból głowy czy gorączkę. Możesz zażyć maksymalnie do 4 g leku na dobę.

Wskazówki specjalne
To ostatnie sześć dni, kiedy możesz jeszcze wykonać zalecaną diagnostykę prenatalną. Jeśli w przeprowadzonych badaniach coś zaniepokoi lekarza prowadzącego lub w rodzinie występują choroby genetyczne, może zalecić wykonanie inwazyjnej diagnostyki prenatalnej. Najczęściej polega ona na wykonaniu amniopunkcji genetycznej, polegającej na pobraniu cieniutką igłą niewielkiej ilości płynu owodniowego i ocenie genotypu płodu. W tym celu hoduje się złuszczone komórki naskórka płodu (amniocyty), które znajdują sią w płynie owodniowym. Badanie można wykonać od skończonego 15 tygodnia ciąży.

Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy w ciąży przeciwwskazany jest seks? Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nie trzeba unikać współżycia płciowego. Dotyczy to właściwie wszystkich okresów ciąży. Jeśli jednak w pierwszym trymestrze pojawiają się takie niepokojące objawy jak plamienia, krwawienia, bóle podbrzusza - bezwzględnie należy na jakiś czas pożegnać się z seksem, aż do zupełnego ustąpienia objawów i stwierdzenia prawidłowego przebiegu ciąży przez lekarza prowadzącego, co najczęściej ma miejsce pod koniec pierwszego lub na początku drugiego trymestru.

Jeśli masz predyspozycje do powstawania żylaków lub mama/ babcia/siostra po ciążach miały z nimi do czynienia - pomyśl o zakupie dobrych pończoch antyżylakowych. Lepiej zapobiegać, niż potem leczyć. Żylaki stanowią duży problem dla kobiet, a po ciąży pojawiają się bardzo często. Pończochy kupisz bez problemu w każdym sklepie medycznym, dobrze dopasuj rozmiar i zakładaj je na co dzień.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Dorota 2017-10-19 (11:44) 29 dni 17 godzin i 44 minuty temu

Samopoczucie ciut lepsze lecz nadal poranne wymioty w pierwszej ciąży tak miałam aż do 7 miesiąca:( ogólnie to do 12 tyg brałam tabletki na podtrzymanie ciąży ciągle krwawilam i miałam brudny śluz dzisiaj wygląda że minęło choć z sexem uważamy, brzuszek już się zaokrąglona i twardnieje. Oby do końca było tak dobrze :)

odpowiedz

0
0
~Zdesperowana 2017-03-23 (15:59) 7 miesięcy 25 dni 13 godzin i 29 minut temu

Z tym samopoczuciem, to tak nie jest. Wymioty nie znikły, troszkę się tylko zmniejszyły. Dalej wstaję w nocy z bolącym brzuchem i wymiotuje, jeśli jakimś cudem w nocy się uspokoi to rano wymioty są zawsze. W dzień bywa różnie, czasem zwrócę jedzenie. Może człowiek czuje się delikatnie lepiej, tzn jest jakby minimalnie mniej zmęczony - innej różnicy nie widze. Smaku do jedzenia nie ma, aż się boję z czego dzidzi będzie żyć. Mało piję - ciut więcej bo teraz 2 szklanki na dzień, wcześniej 1 i to ledwo co.

odpowiedz

3
0
~e. 2015-04-30 (11:56) 2 lata 6 miesięcy 18 dni 17 godzin i 32 minuty temu

co do plci dziecka, to jestem w 14 tygodniu, a plec znam juz od 12. u chlopca narzady plciowe rozwijaja sie wczesniej i wczesniej widac, ze jest to chlopiec. z dziewczynka jest troszke trudniej.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź