dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

15 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

15 tydzień ciąży
fot.

Piętnasty tydzień ciąży

Maluszek jest bardzo aktywny, podczas badania usg będziesz mogła zobaczyć jak podskakuje, macha rączkami, otwiera buzię.

Jak rozwija się dziecko?
Proporcje ciała małego „ludzika” są coraz bardziej typowe dla małego człowieka - wydłużyła się szyja, wyraźnie zarysowało czoło i broda, oczy przesunęły bliżej siebie, uszy przemieściły się nieco wyżej nad szyję. Zmieniają się proporcje rąk i nóg - te pierwsze powoli stają się krótsze w stosunku do drugich.
Skóra jest niezwykle cienka, przejrzysta. Widać pod nią rozwijające się drobne sieci naczyń krwionośnych. Skórę pokrywa niezwykle delikatny meszek płodowy zwany lanugo. Chroni on subtelną skórę płodu i zanika dopiero pod koniec trzeciego trymestru ciąży.
Ciekawostką jest, że dziecku zaczynają rosnąć włosy! Nie tylko te na głowie, ale również drobne zarysy brwi i rzęs. Choć jego oczka są jeszcze zamknięte, reaguje na światło. Mierzy do 10 cm, waży około 50-70 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Rosnąca macica może uciskać dystalne odcinki jelit i moczowody. Jeżeli masz predyspozycje do zaparć, mogą się one niestety nasilać. Rośnie filtracja kłębuszkowa w nerkach. U ponad połowy kobiet ciężarnych w ciąży pojawia się w moczu glukoza. Nie musi być to zależne od podwyższonego poziomu glukozy we krwi, jest raczej związane ze zmianami filtracji kłębuszkowej. Może się pojawić również białko w moczu - jeśli nie przekracza 200-300 mg na dobę, jest jeszcze w zakresie normy.

Na pewno nie mieścisz się już w ubrania sprzed ciąży - brzuszek jest coraz większy, macica wystaje kilka cm ponad granicę spojenia łonowego. Powoli możesz zapomnieć o talii. Pocieszeniem może być fakt, że uniesiona macica nie uciska już tak na pęcherz moczowy, dzięki czemu nie musisz aż tak często jak kilka tygodni temu biegać do łazienki.

Jak możesz się czuć?
W tym okresie mogą się nasilić zaparcia. Z zaparciami można walczyć naturalnymi metodami - jedząc lekkostrawne posiłki, obfite w błonnik, pijąc duże ilości płynów. Jeśli jednak takie metody okażą się nieskuteczne, można stosować farmakologiczne preparaty pochodzenia roślinnego, pobudzające perystaltykę jelit oraz środki zmiękczające treść jelita. Zapobieganie zaparciom może pomóc w zapobieganiu żylakom odbytu.

Jeżeli przed ciążą dolegała ci kolka nerkowa, ucisk macicy na moczowody i skłonność do odkładania złogów w ciąży, mogą nasilać objawy związane z kamicą nerkową. Jeśli się tak stanie, będziesz musiała skonsultować się z urologiem. Czasami zastój moczu w nerkach w ciąży jest tak duży, że wymaga założenia specjalnych cewników do moczowodów, żeby odciążyć nerki.

O czym powinnaś pamiętać?
Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, między 15 a 20 tygodniem ciąży powinna mieć miejsce kolejna wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego. Podczas wizyty odbędzie się typowe badanie ginekologiczne, pomiar masy ciała, ciśnienia tętniczego. Lekarz zaleci wykonanie morfologii krwi, badanie ogólne moczu i ewentualnie pomiaru przeciwciał anty-Rh, jeżeli istnieje niezgodność immunologiczna z partnerem. Najprawdopodobniej lekarz wykona również badanie ultrasonograficzne. Dobra wiadomość - będzie to już badanie sondą przezbrzuszną. Lekarz oceni wzrastanie płodu, może uda się uwidocznić już płeć płodu?

Choć obawiasz się o rosnący brzuszek, unikaj jazdy samochodem bez zapiętych pasów. Możesz ewentualnie zapiąć pas, usiąść na niższym pasku, a przełożyć jedynie górny. Nie przechodzi on wtedy przez brzuszek i ewentualne szarpnięcie podczas jazy nie zagrozi ciąży.

15 tydzień to bardzo dobry czas na spokojne zajęcia sportowe lub po prostu większą aktywność ruchową w postaci spacerów. Nie zasiedź się w domu, korzystaj z dobrego samopoczucia.

O ile do tej pory wystarczyły ci luźniejsze ubrania, o tyle powoli przychodzi czas na typowe ubrania ciążowe. Czas pomyśleć o odwiedzeniu sklepu z odzieżą ciążową. Warto zaopatrzyć się również w specjalny stanik, który „powiększa” swój rozmiar w miarę upływu ciąży.

Wskazówki specjalne
Czy w ciąży można podróżować samolotem? Owszem, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i lekarz prowadzący stwierdzi, że nie ma ku temu przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać, że podczas długiej podróży może być konieczne zastosowanie leków wspomagających układ krążenia - zmniejszających zastój żylny lub specjalnych pończoch uciskowych. Nie zaleca się również podróży do krajów tropikalnych ze względu na wysoką temperaturę i możliwość zakażeń nietypowymi patogenami. Jeśli zdecydujesz się na podróż zagraniczną, pamiętaj o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym w odwiedzanym kraju. Niektóre linie lotnicze wymagają także zaświadczenia lekarskiego od lekarza ginekologa. Zorientuj się wcześniej, czy przewoźnik, z którym planujesz podróż, nie wymaga takiego dokumentu, abyś nie miała problemów z wejściem na pokład samolotu.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (13)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
2
~Ola. 2014-03-26 (09:24) 11 miesięcy 7 dni 21 godzin i 29 minut temu

Mimo to że w tej ciąży nie miałam wymiotów, chudnę więc ubrania noszę normalne.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~Paulina 14 tydzień ciąży. 2015-01-17 (14:03) 1 miesiąc 16 dni 16 godzin i 50 minut temu

Z zaparciami w ciąży nie można walczyć roślinnymi preparatami. Senes, kruszywa czy reż rzewien powodują przekrwienie narządów miednicy i może powodować poronienie lub poród przed terminem.

odpowiedz

1
0
~Iza 2014-12-22 (20:55) 2 miesiące 11 dni 9 godzin i 58 minut temu

A ja jestem w 15 tygodniu ciąży i na badaniu dzisiaj wyszło ze mój maluszek kochany wazy 100 gramów !! Mój klocuszek :-).

odpowiedz

4
0
~Anusia 2014-09-09 (19:07) 5 miesięcy 24 dni 11 godzin i 46 minut temu

Jak można rzucać takie głupie pomysły, żeby zapinać się tylko na górny pas w samochodzie. Podczas wypadku nie spełni on swojej roli i takie pomysły stanowią niebezpieczenstwo dla ciężarnej i jej dziecka. Jezeli uwiera pas to są w tym celu specjalne adaptery, ja używam tego, który prowadzi pas na udach zamiast pod brzuchem, dzięki czemu nawet podczas wypadku nie ma ucisku na brzuch, a w przeciwieństwie do pomysłu z zapinaniem tylko górnej części pasa, jest w stanie utrzymać ciężar osoby na miejscu.

odpowiedz

1
22
~Magdalena 2014-02-28 (09:42) 1 rok 5 dni 21 godzin i 11 minut temu

Samolotem latać absolutnie nie wolno!! Grozi to m. in. rozszczepem podniebienia. Wiem to od kilku specjalistów.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

4
0
~kasiasysunia 2014-06-17 (23:30) 8 miesięcy 16 dni 7 godzin i 23 minuty temu

U mnie faktycznie brzuszek się pojawia :) Mimo ciągłych wymiotów od 13 tyg noszę już spodnie ciążowe.. Jeśli chodzi o objawy ciąży jak nudności, mdłości, zgaga itd u mnie są dalej na porządku dziennym - Rennie - I LOVE YOU :*

odpowiedz