www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

15 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

15 tydzień ciąży
fot.

Piętnasty tydzień ciąży

Maluszek jest bardzo aktywny, podczas badania usg będziesz mogła zobaczyć jak podskakuje, macha rączkami, otwiera buzię.

Jak rozwija się dziecko?
Proporcje ciała małego „ludzika” są już w 15 tygodniu ciąży coraz bardziej typowe dla małego człowieka - wydłużyła się szyja, wyraźnie zarysowało czoło i broda, oczy przesunęły bliżej siebie, uszy przemieściły się nieco wyżej nad szyję. Zmieniają się proporcje rąk i nóg - te pierwsze powoli stają się krótsze w stosunku do drugich.
Skóra jest niezwykle cienka, przejrzysta. Widać pod nią rozwijające się drobne sieci naczyń krwionośnych. Skórę pokrywa niezwykle delikatny meszek płodowy zwany lanugo. Chroni on subtelną skórę płodu i zanika dopiero pod koniec trzeciego trymestru ciąży.
Ciekawostką jest, że dziecku zaczynają rosnąć włosy! Nie tylko te na głowie, ale również drobne zarysy brwi i rzęs. Choć jego oczka są jeszcze zamknięte, reaguje na światło. W 15 tygodniu ciąży mierzy do 10 cm, waży około 50-70 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Rosnąca macica może uciskać dystalne odcinki jelit i moczowody. Jeżeli masz predyspozycje do zaparć, mogą się one niestety nasilać. Rośnie filtracja kłębuszkowa w nerkach. U ponad połowy kobiet ciężarnych w ciąży pojawia się w moczu glukoza. Nie musi być to zależne od podwyższonego poziomu glukozy we krwi, jest raczej związane ze zmianami filtracji kłębuszkowej. Może się pojawić również białko w moczu - jeśli nie przekracza 200-300 mg na dobę, jest jeszcze w zakresie normy.

Na pewno w 15 tygodniu ciąży nie mieścisz się już w ubrania sprzed ciąży - brzuszek jest coraz większy, macica wystaje kilka cm ponad granicę spojenia łonowego. Powoli możesz zapomnieć o talii. Pocieszeniem może być fakt, że uniesiona macica nie uciska już tak na pęcherz moczowy, dzięki czemu nie musisz aż tak często jak kilka tygodni temu biegać do łazienki.

Jak możesz się czuć?
W tym okresie mogą się nasilić zaparcia. Z zaparciami można walczyć naturalnymi metodami - jedząc lekkostrawne posiłki, obfite w błonnik, pijąc duże ilości płynów. Jeśli jednak takie metody okażą się nieskuteczne, można stosować farmakologiczne preparaty pochodzenia roślinnego, pobudzające perystaltykę jelit oraz środki zmiękczające treść jelita. Zapobieganie zaparciom może pomóc w zapobieganiu żylakom odbytu.

Jeżeli przed ciążą dolegała ci kolka nerkowa, ucisk macicy na moczowody i skłonność do odkładania złogów w ciąży, mogą nasilać objawy związane z kamicą nerkową. Jeśli się tak stanie, będziesz musiała skonsultować się z urologiem. Czasami zastój moczu w nerkach w ciąży jest tak duży, że wymaga założenia specjalnych cewników do moczowodów, żeby odciążyć nerki.

O czym powinnaś pamiętać?
Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, między 15 a 20 tygodniem ciąży powinna mieć miejsce kolejna wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego. Podczas wizyty odbędzie się typowe badanie ginekologiczne, pomiar masy ciała, ciśnienia tętniczego. Lekarz zaleci wykonanie morfologii krwi, badanie ogólne moczu i ewentualnie pomiaru przeciwciał anty-Rh, jeżeli istnieje niezgodność immunologiczna z partnerem. Najprawdopodobniej lekarz wykona również badanie ultrasonograficzne. Dobra wiadomość - będzie to już badanie sondą przezbrzuszną. Lekarz oceni wzrastanie płodu, może uda się uwidocznić już płeć płodu?

Choć obawiasz się o rosnący brzuszek, unikaj jazdy samochodem bez zapiętych pasów. Możesz ewentualnie zapiąć pas, usiąść na niższym pasku, a przełożyć jedynie górny. Nie przechodzi on wtedy przez brzuch i ewentualne szarpnięcie podczas jazy nie zagrozi ciąży.

15 tydzień to bardzo dobry czas na spokojne zajęcia sportowe lub po prostu większą aktywność ruchową w postaci spacerów. Nie zasiedź się w domu, korzystaj z dobrego samopoczucia.

O ile do tej pory wystarczyły ci luźniejsze ubrania, o tyle powoli przychodzi czas na typowe ubrania ciążowe. Czas pomyśleć o odwiedzeniu sklepu z odzieżą ciążową. Warto zaopatrzyć się również w specjalny stanik, który „powiększa” swój rozmiar w miarę upływu ciąży.

Wskazówki specjalne
Czy w ciąży można podróżować samolotem? Owszem, jeżeli ciąża przebiega prawidłowo i lekarz prowadzący stwierdzi, że nie ma ku temu przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać, że podczas długiej podróży może być konieczne zastosowanie leków wspomagających układ krążenia - zmniejszających zastój żylny lub specjalnych pończoch uciskowych. Nie zaleca się również podróży do krajów tropikalnych ze względu na wysoką temperaturę i możliwość zakażeń nietypowymi patogenami. Jeśli zdecydujesz się na podróż zagraniczną, pamiętaj o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym w odwiedzanym kraju. Niektóre linie lotnicze wymagają także zaświadczenia lekarskiego od lekarza ginekologa. Zorientuj się wcześniej, czy przewoźnik, z którym planujesz podróż, nie wymaga takiego dokumentu, abyś nie miała problemów z wejściem na pokład samolotu.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (20)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~zabka2710 2016-01-18 (22:09) 1 rok 10 miesięcy 4 dni 11 godzin i 53 minuty temu

A ja latałam samolotem w dwóch ciążach i z dziećmi wszystko ok. Teraz jestem trzeci raz w ciąży i to co pan dr tu pisze uważam za szczere i prawdziwe. Ale każdy na swoje doświadczenia. Z córką czułam sie ok. Z synem miałam straszne mdłości a teraz przez pierwsze 3 miesiące miałam zawroty głowy. Kazda ciąża inna :) Wszystkie upragnione :)

odpowiedz

0
0
~Maria 2015-11-22 (13:00) 2 lata 21 godzin i 2 minuty temu

Początek ciąży było super zero objawów cudo poprostu teraz jestem w 4miesiącu brzuch rośnie przytyłam 4kg mam straszne zawroty głowy wymioty i cały czas zmęczenie i spanie jedyny plus jest taki ze mały Jaś czuje się dobrze i rośnie jak na drożdżach :)

odpowiedz

0
0
~liliana 2015-10-05 (15:41) 2 lata 1 miesiąc 17 dni 18 godzin i 21 minut temu

Ja 12tc a brzuch jak balon mdlosci jeszcze sa ale nie az takie jak z poczatku ciazy

odpowiedz

0
0
~Miśka261090 2015-08-12 (11:43) 2 lata 3 miesiące 10 dni 22 godziny i 19 minut temu

U mnie 15 tydzień. Zero brzuszka i objawow. Spać się chce i nerwus się zrobiłam. Jedynie w jeansy nie wchodzę bo biodra się poszerzył.

odpowiedz

1
0
~miss 2015-07-27 (13:47) 2 lata 3 miesiące 26 dni 20 godzin i 15 minut temu

A mi się wydaję ze nie mam żadnego brzucha ciążowego tylko zwykłe wzdęcia.Niektóre jeansy się nie dadzą zapiąć,na razie lato nosze wszystko lużne.Mam straszną huśtawkę nastrojów.Lekarz mówi że mogę robić i jeśc juz wszystko,a ja chcę tylko spać.Badania wykazały ze to dziewczynka,cała rodzina już się szykuje,tylko mi jakoś to wszystko nagle zobojętniało.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~marin 2015-03-11 (15:51) 2 lata 8 miesięcy 11 dni 18 godzin i 11 minut temu

Witam, właściwie to mam
Witam, właściwie to mam jedno pytanie. Jestem w 15 tyg. ciąży, w pierwszym trymestrze miałam plamienia spowodowane odklejaniem się kosmówki, brałam luteinę i przeszło. Teraz jestem w II trymestrze i znów pojawiło się plamienie (brunatne) :( Byłam u mojego lekarza i pierwsze rozpoznanie było, ze to zaśniad częściowy (niestety wiadomo jak w większości przypadków się kończy :(). Na potwierdzenie musiałam wykonać BHCG, które dzięki Bogu okazało się w normie i zaśniad został wykluczony. Teraz łożysko musi być obserwowane, gdyż póki co jest nieprawidłowość i zobaczymy co dalej z nim będzie. Znów biorę luteinę, plamienie dodam, iż nie jest obfite. Nie mam też żadnych więcej dolegliwości. Powiem Wam, ze bardzo się boję, bo maluszek rozwija się prawidłowo i mam nadzieję, że nic mu nie będzie. Pytanie. Czy któraś z Was miała podobnie?

odpowiedz

8
4
~Ola. 2014-03-26 (09:24) 3 lata 7 miesięcy 28 dni i 38 minut temu

Mimo to że w tej ciąży nie miałam wymiotów, chudnę więc ubrania noszę normalne.

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
2
~Paulina 14 tydzień ciąży. 2015-01-17 (14:03) 2 lata 10 miesięcy 5 dni 19 godzin i 59 minut temu

Z zaparciami w ciąży nie można walczyć roślinnymi preparatami. Senes, kruszywa czy reż rzewien powodują przekrwienie narządów miednicy i może powodować poronienie lub poród przed terminem.

odpowiedz

1
0
~Iza 2014-12-22 (20:55) 2 lata 11 miesięcy 13 godzin i 7 minut temu

A ja jestem w 15 tygodniu ciąży i na badaniu dzisiaj wyszło ze mój maluszek kochany wazy 100 gramów !! Mój klocuszek :-).

odpowiedz

8
0
~Anusia 2014-09-09 (19:07) 3 lata 2 miesiące 13 dni 14 godzin i 55 minut temu

Jak można rzucać takie głupie pomysły, żeby zapinać się tylko na górny pas w samochodzie. Podczas wypadku nie spełni on swojej roli i takie pomysły stanowią niebezpieczenstwo dla ciężarnej i jej dziecka. Jezeli uwiera pas to są w tym celu specjalne adaptery, ja używam tego, który prowadzi pas na udach zamiast pod brzuchem, dzięki czemu nawet podczas wypadku nie ma ucisku na brzuch, a w przeciwieństwie do pomysłu z zapinaniem tylko górnej części pasa, jest w stanie utrzymać ciężar osoby na miejscu.

odpowiedz