www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

16 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

16 tydzień ciąży
fot.

Szesnasty tydzień ciąży

Przez cały czas zachodzą zmiany w wyglądzie płodu.

Jak rozwija się dziecko?
Oczy przesuwają się do środka twarzy, uszy osadzają się nieco wyżej. W 16 tygodniu ciąży coraz wyraźniejszy jest zarys nosa, choć jest on jeszcze mocno spłaszczony. Zmieniają się proporcje ciała: tułów i kończyny rosną teraz szybciej niż główka. Dziecko połyka płyn owodniowy, ziewa, ćwiczy odruch ssania. Jego płuca wchodzą w kolejną, bardzo ważną fazę rozwoju, tzw. stadium kanalikowe, podczas którego dochodzi do wykształcenia i dzielenia małych oskrzelików. Serce uderza około 140 razy na minutę, przyspiesza podczas ruchów płodu. Maluch w 16 tygodniu ciąży mierzy 10-12 cm i waży ok. 85 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Macica rośnie coraz bardziej. Możesz ją wyczuć przez powłoki brzuszne. W tym tygodniu jej górna część, zwana dnem macicy, sięga około 5 cm ponad spojenie łonowe. W całości macica ma teraz wielkość porównywalną z główką noworodka.

Jak możesz się czuć?
W 16 tygodniu ciąży możesz odczuwać niepokojące dolegliwości, polegające na pobolewaniu podbrzusza, głównie po bokach, nad pachwinami. Ból bywa niekiedy tak silny, że pacjentki zgłaszają się do lekarza, sądząc, że jest to czynność skurczowa macicy lub inny stan zagrażający ciąży. Zazwyczaj takie uczucie „pociągania” związane jest ze wzrostem macicy i napięciem jej więzadeł, które przebiegają właśnie po bokach mięśnia. Jest to dość typowa dolegliwość w tym okresie ciąży i nie oznacza nic złego, choć nasilenie bólu może wzbudzić niepokój. Jeżeli dolegliwości bólowe związane z rosnącą macicą dają ci się mocno we znaki, skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Czasami wystarczy wziąć leki rozkurczające, które ograniczą ból i związany z nim niepokój. W razie ich występowania częściej odpoczywaj. Relaks jest bardzo ważny.

Uwaga, uwaga! Być może około 16 tygodnia ciąży zauważyłaś, że w brzuchu pojawia się jakieś dziwne uczucie przelewania, łaskotania? Tak wyglądają zazwyczaj pierwsze ruchy dziecka. Jeśli jesteś osobą szczupłą lub jest to twoja kolejna ciąża, już w tym tygodniu możesz je odczuć. Łatwiej je wyczuć wieczorem, leżąc na wznak, kiedy bodźce otoczenia nie rozpraszają, łatwiej się wyciszyć i skupić. U bardzo szczupłych osób delikatne łaskotanie będzie wyczuwalne po przyłożeniu dłoni ponad spojeniem łonowym, zazwyczaj jednak ruchy nie są jeszcze wyczuwalne przez powłoki brzuszne, maluch jest jeszcze za mały, aby dawać tak silne kuksańce. Ważna informacja: zapisz sobie tę datę! Ta informacja może się przydać lekarzowi lub położnej w dalszym przebiegu ciąży.

O czym powinnaś pamiętać?
Między skończonym 15 a 20 tygodniem ciąży powinna odbyć się kolejna wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego. Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wizyta powinna obejmować pomiar ciśnienia tętniczego, masy ciała oraz badanie ginekologiczne. Większość lekarzy wykona jednak również badanie ultrasonograficzne z ogólną oceną anatomii płodu, łożyska, płynu owodniowego i biometrią płodu, a więc określeniem szacunkowej masy ciała. Pojęcia, z którymi spotkasz się podczas badania to: wymiar dwuciemieniowy (BPD), obwód główki (HC), brzuszka (AC) i długość kości udowej (FL) oraz ramiennej (HL). Jeżeli w trakcie wcześniejszej diagnostyki prenatalnej pojawiły się wskazania do wykonania amniopunkcji genetycznej, to właśnie od tego tygodnia jest ona już możliwa do przeprowadzenia.

Drugi trymestr ciąży to zazwyczaj bardzo wdzięczny okres ciąży, kiedy samopoczucie jest znacznie lepsze niż podczas uciążliwych dolegliwości pierwszego trymestru. Rośnie również libido, co zawdzięczasz zawirowaniom hormonalnym związanym z ciążą. Wykorzystaj ten czas, bo trzeci trymestr ciąży niesie kolejne ograniczenia aktywności życiowej.

To drugi trymestr - wiele leków przeciwwskazanych przez pierwsze trzy miesiące ciąży może być już powoli w razie potrzeby wprowadzanych w terapii różnych schorzeń. Bez problemu możesz brać leki rozkurczające i przeciwbólowe na bazie paracetamolu. W razie poważniejszej infekcji, nie bój się sięgnąć po antybiotyk (po konsultacji z lekarzem prowadzącym). Wysoka gorączka i jej skutki mogą być znacznie poważniejsze dla ciąży i płodu niż zażyty lek. Niejednokrotnie potrzebne jest już od około 16 tygodnia ciąży wspomaganie preparatami zawierającymi żelazo lub przynajmniej ułatwiającymi jego wchłanianie. Postaraj się być aktywna, ale w granicach rozsądku. Takie sporty jak pływanie czy joga to odpowiedni, umiarkowany wysiłek, który poprawi twoją kondycję bez niekorzystnego wpływu na płód. Udowodniono jednak, że bardzo intensywny wysiłek w ciąży może doprowadzać do szkodliwej tachykardii płodu.

Wskazówki specjalne
W drugim trymestrze, tak jak i w pierwszym, nadal istnieje ryzyko poronienia? Oczywiście jest ono bez porównania mniejsze niż we wczesnym pierwszym trymestrze ciąży. Jednak w nazewnictwie medycznym aż do skończonego 22 tygodnia ciąży mówi się o poronieniu, jeśli dojdzie do przedwczesnego zakończenia ciąży. Istnieją takie zagrożenia ciąży, które mogą pojawić się dopiero w drugim trymestrze - niewydolność cieśniowo-szyjkowa, zaburzenia związane z wadami macicy, nieprawidłowości łożyska. Niestety, nawet w drugim trymestrze ciąży może dojść do obumarcia płodu. Warto więc pamiętać, że choć ryzyko nieutrzymania ciąży w tym tygodniu radykalnie maleje, to jednak należy być ostrożnym i absolutnie nie zapominać o zalecanych kontrolach lekarskich.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!