www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

18 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

18 tydzień ciąży
fot.

Osiemnasty tydzień ciąży

Rysy twarzy twojego dziecka staja się jedyne i wyjątkowe, na dłoniach i stopach pojawiają się linie papilarne.

Jak rozwija się dziecko?
Maluch rośnie i coraz bardziej wypełnia macicę. Rozwijają się jego kości, postępuje w nich proces kostnienia, dzięki czemu stają się coraz mocniejsze. Zmienia się jego twarz, mogą pojawić się na niej delikatne rzęsy i brwi. Twoje dziecko staje się jedyne i wyjątkowe, a na jego malutkich palcach rąk i nóg pojawiają się cieniutkie linie papilarne. Jeżeli rosnący maluch jest dziewczynką, około 18 tygodnia ciąży rozwijają się jego jajniki. Dziecko ma coraz więcej sił, jego ciosy i kopnięcia stają się coraz lepiej wyczuwalne. Intensywnie ćwiczy ziewanie i często ma czkawkę - za jakiś czas będziesz mogła ją odczuć! Płód w 18 tygodniu ciąży osiąga rozmiary do 14 cm długości, waży około 140 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Rośnie brzuch, a wraz z nim zmienia się wygląd pępka. Do tej pory zgrabny i wklęsły, około 18 tygodnia ciąży zaczyna się uwypuklać. Jest to normalne w ciąży i bądź pewna, że pępek po porodzie powróci do dawnej postaci. Mogą pojawiać się przebarwienia skóry. Niestety, dość często występują one w okolicy czoła, policzków czy nosa. Pocieszeniem jest fakt, że znikną w ciągu kilku miesięcy po porodzie. Możesz zauważyć, że w niższych temperaturach otoczenia pojawiają się zasinienia lub plamy na nogach, czasami również na rękach - to wpływ zwiększonego wydzielania estrogenów w ciąży. Zmiany są nieszkodliwe i znikną po porodzie.

Jak możesz się czuć?
Zmiany związane z ciążą to nie tylko powiększająca się macica, ale również specyficzne, częściowo związane ze zmianami hormonalnymi, odczucia psychiczne. W tak zaawansowanej ciąży coraz silniejsze staje się poczucie „bycia w ciąży”, ale mogą pojawiać się również huśtawki nastroju, od entuzjazmu po płaczliwość.

Jeżeli jest to twoja kolejna ciąża, na pewno w 18 tygodniu ciąży czujesz już ruchy dziecka, lecz jeśli jesteś pierwiastką, a więc nie byłaś wcześniej w ciąży, możesz jeszcze ich nie odczuwać. Nie denerwuj się tym, najwięcej kobiet odczuwa ruchy płodu dopiero po 20 tygodniu ciąży. Pamiętaj, aby zapisać sobie datę pierwszych ruchów i przypadający wówczas tydzień ciąży. Ta informacja może przydać się lekarzowi prowadzącemu ciążę. Twój metabolizm przyspiesza, wskutek czego odczucie głodu może zdarzać się częściej. Rosnący brzuszek może przyczynić się do odczuwania bólu pleców lub bólu w okolicy spojenia łonowego. Na pewno zauważyłaś też, że łatwiej się męczysz.

O czym powinnaś pamiętać?
Pamiętaj o kontroli ciśnienia tętniczego. Jeśli masz dostęp do ciśnieniomierza w domu, wykonuj pomiary raz na tydzień. Jeżeli jakiś wynik okaże się za wysoki, skontaktuj się z lekarzem. Jeśli właśnie w 18 tygodniu ciąży wybierasz się na wizytę kontrolną, pamiętaj o zaleconych wynikach badań kontrolnych. Możliwe, że podczas badania ultrasonograficznego lekarz będzie chciał wykonać nie tylko badanie sondą brzuszną, podczas którego oceni rozwój płodu, łożyska i ilość wód płodowych, ale również sondą dopochwową, żeby ocenić długość szyjki na wypadek, gdyby w badaniu ręcznym coś go zaniepokoiło.

Staraj się nie przebywać zbyt długo w pozycji stojącej lub siedzącej, bez zmiany postawy. Sprzyja to zastojowi krwi żylnej i może doprowadzać do powstawania niewydolności naczyń krwionośnych oraz powstawaniu obrzęków. Staraj się również łagodnie zmieniać pozycje ciała, zwłaszcza powoli wstawaj, gdyż gwałtowne podnoszenie się sprzyja nagłemu spadkowi ciśnienia. Może to doprowadzać do zawrotów głowy, mroczków przed oczami, a w skrajnych sytuacjach nawet omdleń.

Jeżeli odpoczywasz, staraj się częściej kłaść na lewym boku, taka pozycja pomaga dopłynąć większej ilości krwi do serca i może zapobiec zasłabnięciu. Jeśli zauważyłaś obrzęki stóp, to staraj się nosić wygodne obuwie. Możesz je wspomóc specjalnymi wkładkami ortopedycznymi, które skorygują środek ciężkości, dzięki czemu stopy będą się mniej męczyć i puchnąć. W razie odpoczynku staraj się nieco unieść nogi, czy to w pozycji leżącej czy siedzącej. Zapobiegniesz powstawaniu obrzęków i odciążysz naczynia żylne.

Wiele dolegliwości tego okresu ciąży może być skutecznie zwalczanych za pomocą leków dozwolonych podczas ciąży. Jeśli dolegają ci bardzo częste zasłabnięcia, lekarz prowadzący może zalecić konsultację neurologa lub kardiologa. Na dolegliwości bólowe podbrzusza związane z rozciąganiem macicy pomogą leki rozkurczające lub preparaty z magnezem. W razie hemoroidów bezpiecznie można stosować odpowiednie kremy lub czopki doodbytnicze. Na szczęście wraz z rozwojem ciąży ryzyko dla dziecka związane z leczeniem różnych schorzeń jest coraz mniejsze.

Wskazówki specjalne
Jeśli twoja ulubioną pozycją do spania była dotychczas pozycja na brzuchu, od około 18 tygodnia ciąży powoli zacznij oswajać się ze zmianą przyzwyczajeń. Mało tego, jeżeli lubisz spać na wznak, również będziesz musiała nauczyć się zasypiać w innym ułożeniu. W ciąży zaleca się leżenie na boku. Spanie na brzuchu z dość oczywistych powodów staje się niemożliwe, gdyż rosnący brzuch może uciskać i jest już po prostu niewygodnie. Z kolei spanie na wznak sprawia, że cały ciężar rosnącej macicy uciska Twoje naczynia żylne, w wyniku czego mniej krwi dopływa do serca i naczyń mózgowych, w wyniku czego możesz odczuwać zawroty głowy. Taka pozycja może nasilać również bóle kręgosłupa i dolegliwości związane z występowaniem hemoroidów. Staraj się więc polubić leżenie na boku, różne profilowane poduszki ułatwią ci to.

Staraj się używać łagodnych kosmetyków i proszków do prania. Ciąża to niestety okres, kiedy organizm staje się dużo podatniejszy na przeróżne reakcje uczuleniowe. Nawet takie produkty, których przed ciążą używałaś bez problemów, mogą wywoływać wysypkę lub inne zmiany skórne.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (20)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Ania 2016-05-18 (15:12) 1 rok 5 miesięcy 30 dni 16 godzin i 32 minuty temu

Jestem w 18 tygodniu ciąży i pierwsze delikatne ruchy czułam od połowy 16 tyg :) jest to moja pierwsza ciąża. Jutro mam wizytę i nie mogę się doczekać jak zobaczę swoje dzieciątko :D pozdrawiam wszystkie przyszłe mamy :-)

odpowiedz

0
0
~aga 2016-04-19 (08:54) 1 rok 6 miesięcy 29 dni 22 godziny i 50 minut temu

witam jestem w 18 tyg raz czuje ruchy raz nie nie wiem co jest a jest to moja 3 ciaza dopiero 6 maja ide do lekarza.

odpowiedz

0
0
~mama21 2016-03-18 (17:26) 1 rok 7 miesięcy 30 dni 14 godzin i 18 minut temu

witajcie mam takie pytanie bo każdy mowi co innego 18tydz ciąży to który to miesiąc?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
6
~Renata 2015-05-06 (21:56) 2 lata 6 miesięcy 11 dni 9 godzin i 48 minut temu

Jestem w 15 tygodniu ciąży i wczoraj maluszek skopał mi żeberka :-) . Mąż też czół te kopniaki jak przyłożył rękę. W 11 tygodniu 2 razy czułam maluszka pod jak przycisnęłam brzuch ręką. W 18 tygodniu mam wizytę 26 maja i na dzień matki dowiem się czy to chłopak czy dziewczynka. Póki co myślę, że syn ale czas pokaże. Pozdrowienia dla przyszłych mam.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

3
0
~ewasta 2015-08-19 (16:17) 2 lata 2 miesiące 29 dni 15 godzin i 27 minut temu

A ja jestem q 18-tyg i jest to ciąża trzecia i nie czuje jeszcze ruchów.Pozdrawiam

odpowiedz

2
1
~Daria 2015-04-02 (18:42) 2 lata 7 miesięcy 15 dni 13 godzin i 2 minuty temu

Hej jestem w 18tc,to 2moja ciaza i ruchy czuje od 2tyg. :) Usg mam za 3tyg, i juz nie moge sie doczekac kiedy zobacze malenstwo :)

odpowiedz

2
1
~aneta 2015-04-02 (15:58) 2 lata 7 miesięcy 15 dni 15 godzin i 46 minut temu

ja w właśnie jestem w 18 tc. Nie czuję jeszcze ruchów ani nie znam płci. Najbliższe USG w 20 tc. Mam nadzieję, że poznam płeć dziecka i że w końcu poczuję ruch ;)

odpowiedz

1
0
~kinga 2015-02-12 (19:10) 2 lata 9 miesięcy 5 dni 12 godzin i 34 minuty temu

Moja druga ciąża :-) jestem w 18tc i juz od tygodnia czuje ruchy maleństwa. W pierwszej ciąży 5lat temu późno czułam ruchy. Pozdrawiam

odpowiedz

4
6
~monia 2014-09-16 (13:23) 3 lata 2 miesiące 1 dzień 18 godzin i 21 minut temu

chyba pierworódką, a nie pierwiastką ... :)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~lili 2014-10-06 (15:11) 3 lata 1 miesiąc 11 dni 16 godzin i 33 minuty temu

Świetne porady. Najlepsza stronka dla przyszłych mamuś:) Dzięki wielkie za nią!!!

odpowiedz