www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

2 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

2 tydzień ciąży
fot.

Drugi tydzień ciąży

Na wstępie należy wyjaśnić nieścisłość, z którą boryka się zdecydowana większość pacjentek w ciąży. Potocznie mówi się, że ciąża trwa 9 miesięcy (co odpowiada 10 miesiącom księżycowym, czyli dokładnie 40 tygodniom). Od dnia zapłodnienia liczy się 38 tygodni lub (9 i pół miesiąca księżycowego – miesiące księżycowe trwają po 28 dni czyli 4 tygodnie). Najczęściej jednak czas trwania ciąży oblicza się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Wówczas, jak już wspomniano wcześniej, ciąża trwa 40 tygodni lub inaczej 10 miesięcy księżycowych. Lekarze czas jej trwania określają właśnie w tygodniach, a nie w miesiącach, według daty ostatniej miesiączki.

Czas trwania ciąży (liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki):
4 pełne tygodnie - 1 pełny miesiąc księżycowy,
8 tygodni - 2 pełne miesiące księżycowe,
12 tygodni - 3 pełne miesiące księżycowe,
16 tygodni - 4 pełne miesiące księżycowe,
20 tygodni - 5 pełnych miesięcy księżycowych,
24 tygodnie - 6 pełnych miesięcy księżycowych,
28 tygodni - 7 pełnych miesięcy księżycowych,
32 tygodni - 8 pełnych miesięcy księżycowych,
36 tygodni - 9 pełnych miesięcy księżycowych,
40 tygodni - 10 pełnych miesięcy księżycowych.

Mimo że przyjmuje się, iż prawidłowa ciąża trwa 40 tygodni, to w nomenklaturze medycznej poród o czasie, to taki, który występuje miedzy skończonym 37 a 42 tygodniem - licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jeśli ciąża skończy się wcześniej, mówimy o porodzie przedwczesnym. Jeśli trwa dłużej niż 42 tygodnie - mówi się o ciąży przeterminowanej.

Co istotne, ta 40-tygodniowa ciąża liczona jest nie od momentu zapłodnienia, ale od pierwszego dnia ostatniej miesiączki poprzedzającej ciążę. Kiedy mówimy więc o dwóch pierwszych tygodniach ciąży - chodzi o pierwsze dwa tygodnie cyklu miesiączkowego poprzedzającego ciążę, zwykle tuż przed owulacją i zapłodnieniem. Jeśli zatem w przyszłości pojawią się pytania np. o tydzień pierwszej wizyty w ciąży u ginekologa - a będzie to tydzień po terminie spodziewanej miesiączki - nie będzie to trzeci, ale piąty tydzień ciąży.

Jeśli więc chcemy opisać, co się dzieje w organizmie kobiety przez pierwsze dwa tygodnie ciąży, należy wspomnieć o krwawieniu miesiączkowym, wzrastaniu pęcherzyka w jednym z jajników, z którego około czternastego dnia cyklu uwolniona zostaje gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Jeśli dojdzie w tym czasie do współżycia - zaowocować może to zapłodnieniem komórki jajowej i właściwym początkiem rozwoju ciąży.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~milenka 2015-10-13 (18:29) 2 lata 1 miesiąc 4 dni 1 godzinę i 33 minuty temu

milenka chcię mieć dziecko na brzucha

odpowiedz

1
2
~:( 2013-10-30 (15:57) 4 lata 18 dni 4 godziny i 5 minut temu

trochę to przykre i niesprawiedliwe. Wiem dokładnie kiedy zostało poczęte moje dziecko. 19 po 5 dniach zrobiłam test i wyszedł pozytywnie. To jak mam teraz liczyć? Od poczęcia czy od miesiączki Głupota

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź