www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

20 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

20 tydzień ciąży
fot.

Dwudziesty tydzień ciąży

Maluch ma teraz dużo miejsca w macicy, swobodnie pływa w płynie owodniowym. Jeśli lekarz wykona badanie ultrasonograficzne w 20 tygodniu ciąży, zapewne opisze położenie płodu jako zmienne, ponieważ dziecko często zmienia pozycję. Nie tylko daje małe kuksańce i macha rączkami, może też wykonać pełen obrót. Raz na dole jest jego główka, innym razem mogą to być stópki lub pośladki.

Jak rozwija się dziecko?
W 20 tygodniu ciąży zachodzą zmiany ważne dla rozwoju płci dziecka. Jest ona już dawno ustalona przez naturę, ale jeśli rozwija się dziewczynka, właśnie wykształciła się jej macica i rozpoczyna proces udrażniania pochwy. Jeśli to chłopiec, może rozpocząć się proces zstępowania jąder do worka mosznowego. Maluch w 20 tygodniu ciąży mierzy do 16 cm (od czubka głowy do końca pośladków) i waży do 280 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Do tej pory wzrost objętości krążącej krwi u matki związany był ze zwiększona produkcją osocza. Od 20 tygodnia ciąży dodatkowo pojawia się wzrost masy erytrocytarnej, a więc czerwonych krwinek. Zaczyna wzrastać objętość minutowa serca, a więc taka, aby serce mogło przepompować coraz więcej krwi w ciągu każdej minuty.
Do 20 tygodnia ciąży powinnaś przytyć około 5 kg. Nie jest to wbrew pozorom wiele, ale da się odczuć. Zapewne oswoiłaś się dotychczas z ubraniami ciążowymi, są już naprawdę potrzebne. Twoja macica sięga w 20 tygodniu ciąży około 2-3 palce poniżej pępka.

Jak możesz się czuć?
Jeżeli jest to pierwsza ciąża, około 20 tygodniu ciąży powinnaś poczuć ruchy płodu. Możliwe, że czujesz je już od jakiegoś czasu. Jeśli jednak nawet teraz jeszcze się nie pojawiły, nie denerwuj się i spokojnie poczekaj. Czasami maluch daje znać o sobie nieco później.

Niestety wzrost objętości krążącej krwi nasila odczucie szybkiego męczenia się i utraty tchu przy prozaicznych czynnościach, jak szybszy marsz czy porządki domowe. Musisz się oswoić z tymi zmianami i zaakceptować je, ponieważ jeszcze przez kilka tygodni będą się pogłębiały. Możesz mieć coraz częściej odczucie, że jest ci gorąco. Zmiany związane są z większym napływem krwi do skóry i wzrostem metabolizmu. Możesz mieć oczywiście wrażenie, że dużo bardziej się pocisz. I rzeczywiście tak jest. Pocieszeniem niech będzie informacja, że woń potu nie będzie intensywna. W ciąży zmniejsza się wydzielanie tzw. potu apokrynowego, a więc tego o silniejszym i nieprzyjemnym zapachu.

O czym powinnaś pamiętać?
20 tydzień ciąży to ostatni moment na trzecią wizytę kontrolną. Pamiętaj, żeby kontrolować ciśnienie tętnicze krwi. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza u tych pacjentek, które w poprzedniej ciąży miały nadciśnienie ciążowe lub u których w rodzinie występuje ta choroba. Większe ryzyko zachorowania dotyczy również pacjentek otyłych oraz chorujących na cukrzycę. Jeżeli jest to okres wiosenny lub letni, unikaj dłuższego przebywania na słońcu. Staraj się nosić odzież z naturalnych tkanin typu bawełna czy len. Sztuczne tkaniny mogą potęgować odczucie gorąca.

Wzmocnisz organizm piciem dużej ilości płynów. Pamiętaj- niskomineralizowana woda jest dla ciebie najzdrowsza. Bądź bardzo ostrożna, jeżeli chodzi o picie słodkich soków czy napojów. Mogą znacznie podnieść poziom cukru, sprzyjać przyrostowi masy ciała, niekorzystnie wpływać na stan twojego uzębienia, które i tak w ciąży jest mocno nadwyrężone.

Jeśli do tej pory zaniedbywałaś kontrole u dentysty, czas najwyższy to nadrobić. Na pewno już od jakiegoś czasu zauważyłaś krwawienie z dziąseł podczas mycia zębów. Jest to związane ze zmianami hormonalnymi. Szyjki zębowe są teraz bardziej odsłonięte, a zmniejszone wchłanianie wapnia może osłabić stan uzębienia. Lecz zęby na bieżąco, jeśli rozwiną się w nich stany zapalne, mogą zaszkodzić ciąży.

Wskazówki specjalne
Może się okazać, że twoje naczynia krwionośne nie umieją zaadaptować się do dodatkowego obciążenia i około 20 tygodnia ciąży pojawi się nadciśnienie tętnicze. W ciąży określa się je mianem nadciśnienia indukowanego ciążą. Trzeba je koniecznie leczyć, ponieważ może być groźne dla płodu. Jest wiele leków stosowanych w nadciśnieniu, ale tylko niektóre mogą być stosowane w ciąży, dlatego leczenie musisz ustalić z ginekologiem prowadzącym ciążę. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu, zwróć uwagę na pokarmy z dużą zawartością wapnia. Jeżeli jesteś weganką, zapewne będziesz zmuszona przyjmować preparaty z wapniem.

Kobiety, które są w ciąży po raz kolejny, zastanawiają się, czy spodziewając się dziecka, wolno im nosić na rękach np. przedszkolaka? Jeśli ciąża przebiega bez powikłań, dozwolone jest podnoszenie nawet takich ciężarów jak piętnasto- czy osiemnastokilogramowy przedszkolak. Nie musi to zaszkodzić rozwijającemu się płodowi nawet do końca ciąży. Może jednak bardzo obciążyć kręgosłup, dlatego ciąża często staje się momentem, w którym musisz opracować wiele nowych pomysłów na zachęcenie do samodzielnego chodzenia swojej starszej pociechy.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (10)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Hallo 2014-07-04 (08:10) 3 lata 4 miesiące 18 dni 17 godzin i 3 minuty temu

Witam co mam zrobic jak mnie pobolewa z lewej strony na dole czy sie zglosic do lekarza czy lezec prosze o opinie

odpowiedz

pokaż 9 ukrytych odpowiedzi