www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

22 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

22 tydzień ciąży
fot.

Dwudziesty drugi tydzień ciąży

Kończy się piąty miesiąc ciąży. Maluch intensywnie rośnie. Do tej pory był bardzo delikatny, prawie bez tkanki podskórnej.

Jak rozwija się dziecko?
Od 22 tygodnia ciąży w jego okolicy zamostkowej, okołonerkowej i karkowej zaczyna rozwijać się brunatna tkanka tłuszczowa. U płodu wykształcają się i dojrzewają zmysły. Jego powieki są co prawda przymknięte, ale dziecko reaguje na jasne światło. Jeśli wejdziesz z ciemnego do jasnego pomieszczenia, możesz poczuć reakcję płodu. Może odwraca główkę od źródła światła. Jego zmysł słuchu w 22 tygodniu ciąży nie jest jeszcze w pełni wykształcony, zajmie mu to kilka tygodni. Może jednak delikatnie słyszeć tony twoich naczyń krwionośnych (aorty, naczyń macicznych) czy szmery docierające z jelit (tarcie, chlupanie, syczenie). W jego buzi pojawiają się zawiązki zębów. Maluszek w 22 tygodniu ciąży mierzy do 20 cm, a pod koniec tygodnia osiągnie wagę nawet 500 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Rosnąca macica, która sięga już do pępka, coraz bardziej uciska na naczynia krwionośne w obrębie miednicy mniejszej. Skutkiem mogą być zawroty głowy i chwilowe uczucie braku tchu przy długotrwałym leżeniu na wznak lub nagłej zmianie pozycji z siedzącej czy leżącej na stojącą.

Jak możesz się czuć?
Wraz ze wzrostem macicy coraz bardziej napina się skóra na brzuchu. Pamiętaj o jej pielęgnacji, aby uniknąć rozstępów i dokuczliwego swędzenia brzucha. W 22 tygodniu ciąży rozluźnieniu ulegają nie tylko stawy miednicy, ale również stawy kręgosłupa, co może nasilać bóle pleców.
Napięta skóra brzucha na pewno drażni i swędzi, ale staraj się jej nie drapać. Może to tylko nasilić objawy. Bóle pleców zapewne stają się coraz bardziej dotkliwe. Sprawdzonym sposobem na ich zwalczanie jest pływanie, które wzmacnia mięśnie grzbietu. Pamiętaj jednak, aby nie ćwiczyć zbyt intensywnie. Bardzo intensywny wysiłek może przyczyniać się do zaburzenia przepływu matczyno-łożyskowego, hipertermii, odwodnienia, zaburzeń wzrastania płodu i ograniczenia wymiany matczyno-płodowej.
Aby złagodzić bóle kręgosłupa, staraj się nosić wygodne obuwie, a po domu spaceruj nawet boso. Gdy dłużej siedzisz, rób przerwy co około pół godziny, ulży to nie tylko bólom kręgosłupa, ale poprawi również krążenie w obrębie kończyn dolnych. Oczywiście staraj się nie dźwigać ciężarów.

Z dobrych wiadomości - jeśli przez pierwszy trymestr i nawet do tej pory dokuczały ci huśtawki nastrojów i drażliwość, to około 22 tygodnia ciąży objawy powinny zdecydowanie ustąpić. Jeśli jednak zauważyłaś, że twój partner jest bardziej drażliwy, może wiąże się to z faktem, że ciężko mu się z tobą wyspać? Częstą dolegliwością kobiet w ciąży jest chrapanie. Przyczyną jest rozpulchnienie śluzówki dróg oddechowych, „przytkanie” nosa i przyrost masy ciała. Próbuj zapobiegać chrapaniu postaraj się spać z głową ułożoną na podwyższeniu i stosuj nawilżacz w sypialni. Dbaj oczywiście, aby przyrost wagi ciała nie był za duży.

O czym powinnaś pamiętać?
Poza badaniami typowymi dla wizyty w 22 tygodniu ciąży, lekarz może zalecić dodatkowo wykonanie oznaczenia przeciwciał w klasie IgM w kierunku toksoplazmozy. Takie badanie zalecane jest u pacjentek, u których wyniki w pierwszym trymestrze nie wykazały obecności świeżego ani przebytego zakażenia. Skutki zakażenia toksoplazmozą mogą być groźne w każdym trymestrze ciąży, dlatego nie należy tych badań lekceważyć. Pamiętaj, że jeśli lekarza zaniepokoi cokolwiek w badaniu ręcznym zestawionym i uzna, że szyjka macicy jest za krótka, może wykonać ocenę szyjki macicy sondą dopochwową. Pozwala ono obiektywnie ocenić ryzyko zagrażającego poronienia.

Wzmacniaj organizm witaminami, ale pamiętaj, aby nie przesadzić i nie przekroczyć zalecanych dawek. Jeżeli bóle pleców są bardzo dotkliwe, możesz stosować leki z paracetamolem, które mają działanie przeciwbólowe.

Wskazówki specjalne
Ciąża w 22 tygodniu ciąży jest na tyle zaawansowana, że wiele kobiet decyduje się w tym właśnie okresie na trójwymiarowe badanie usg. Nie do końca słusznie. Badanie dwuwymiarowe pozwala uzyskać płaskie przekroje płodu. Jest podstawową formą diagnostyki anatomicznej płodu. Ultrasonografia trójwymiarowa stanowi badanie pomocnicze. Pozwala uwidocznić dziecko jako ruchomą bryłę (obraz 4D). Jest również cenne diagnostycznie. Pozwala nieco lepiej niż klasyczne badanie uwidocznić twarzoczaszkę płodu oraz doskonale obrazuje pojawianie się kolejnych form aktywności ruchowej rosnącego malucha. Badanie ma bardzo dużą wartość w oddziaływaniu na psychikę przyszłych rodziców. Aby jednak uzyskane obrazy miały jak największą wartość, maluch powinien mieć już wykształconą tkankę podskórną, dlatego najlepiej zdecydować się na badania po 24 tygodniu ciąży.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!