www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

23 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

23 tydzień ciąży
fot.

Dwudziesty trzeci tydzień ciąży

Płód w 23 tygodniu ciąży ma proporcje ciała zbliżone do ciała noworodka.

Jak rozwija się dziecko?
Bardzo intensywnie teraz rośnie. Pod koniec szóstego miesiąca ciąży właściwie podwoi swoją masę. W jego naczyniach krwionośnych krąży krew. Gdybyś mogła teraz zajrzeć do wnętrza macicy, zauważyłabyś, że maluch ma bardzo dużo skóry - nieproporcjonalnie do ubogiej tkanki tłuszczowej tuż pod jej powierzchnią. Maluch szybko nadrobi te straty, wtedy jego delikatna skóra nie będzie już tak przejrzysta jak w tej chwili. Prześwitują przez nią delikatne naczynia krwionośne. Dziecko w 23 tygodniu ciąży mierzy około 20 cm i waży ponad 500 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Twój organizm kontynuuje adaptację do nowych warunków, w których ma zapewnić wzrastanie twojego dziecka. Cały czas rośnie objętość krążącej krwi, w związku z czym twoje serce musi intensywniej ją pompować. W 23 tygodniu ciąży śluzówki dróg oddechowych, w tym nosa, są rozpulchnione i nieco obrzęknięte. Nerki muszą intensywniej filtrować krew, a żołądek i jelita mają coraz mniej przestrzeni.

Pępek uwypukla się, a skóra staje się coraz bardziej naciągnięta i swędzi. Kresa czarna, która biegnie od pępka do spojenia łonowego, w 23 tygodniu ciąży na pewno jest już bardzo wyraźna. Zniknie po porodzie lub połogu. Zwróć uwagę, czy wzdłuż ścian brzucha nie pojawiają się delikatne, czerwone pręgi - być może masz podatną skórę i niestety, swoją obecność zaznaczają pierwsze rozstępy.

Jak możesz się czuć?
W 23 tygodniu ciąży coraz lepiej wyczuwasz aktywność płodu. Może zauważyłaś nawet, że staje się ona cykliczna? Maluch może być spokojniejszy, gdy odpoczywasz, albo regularnie uaktywnia się, kiedy chcesz zasnąć. To i wiele innych czynników może przyczyniać się do problemów związanych ze snem.
Jeżeli mocno dokuczają ci problemy z zasypianiem, staraj się nie pić za dużo płynów przed pójściem spać, żeby nie chodzić za często do toalety i nie wybudzać się dodatkowo. Nie chodź spać z pustym żołądkiem, pomocne może być wypicie pół szklanki ciepłego mleka. Nie jedz też zbyt łapczywie, zwłaszcza kolacji, gdyż może się to przyczynić do pojawienia się uciążliwej zgagi.

Co prawda istnieją preparaty ułatwiające zasypianie, które można stosować w ciąży, ale lepiej ich unikać, a już na pewno nie stosować co wieczór. Każdą potrzebę zażycia preparatów nasennych konsultuj z lekarzem. Być może przyjmujesz preparaty magnezu w związku ze skurczami łydek lub napinaniem podbrzusza? Zażyj je tuż przed snem, magnez może zadziałać rozluźniająco i ułatwić zasypianie.

Jeśli bóle pleców i kręgosłupa dają ci się już mocno we znaki, specjalny masaż może okazać się dużą ulgą. Lepiej unikać go w pierwszym trymestrze ciąży, ponieważ często nasila przykre dolegliwości tego okresu ciąży. Jednak od czwartego miesiąca ciąży można wspomagać kondycję pleców. W związku z tym, że brzuch utrudnia leżenie, poproś o masaż w pozycji na boku (najlepiej lewym). Możesz zabrać oliwkę dziecięcą lub bezwonny krem do masażu, preparaty intensywnie pachnące mogą cię drażnić lub wywołać reakcje uczuleniowe.

O czym powinnaś pamiętać?
W 23 tygodniu ciąży pamiętaj o badaniu kontrolnym, masz na to jeszcze trzy tygodnie. Musi obejmować szczegółową ocenę anatomii płodu. Lekarz oceni położenie malucha, ale może się ono jeszcze wielokrotnie zmienić. Zostanie wykonana biometria płodu, a więc ocena jego masy. Pamiętaj, że nie jest ona dosłowna - trzeba wliczyć granicę błędu, która wynosi około 10 proc. zmierzonej wagi. Lekarz obejrzy również łożysko, pępowinę i oceni objętość wód płodowych. Określi lokalizację łożyska. Może ono przylegać do przedniej lub tylnej ściany macicy lub być położone w okolicy jej górnej części, czyli dna. Najgorszą opcją jest, jeśli zlokalizowane jest w okolicy ujścia szyjki macicy. Mówi się wtedy o łożysku przodującym.

Na dobre samopoczucie i łatwiejsze zasypianie pomoże umiarkowany ruch w ciągu dnia. Jeśli lekarz prowadzący ciążę nie widzi przeciwwskazań, cały czas możesz chodzić na basen i ćwiczyć jogę. Jeśli taka aktywność ci nie odpowiada, możesz po prostu chodzić na długie spacery. Staraj się wyciszać wieczorem, uspokoić myśli. Pamiętaj, że lepiej zasypia się w dobrze wywietrzonym pomieszczeniu.

Wskazówki specjalne
Do tej pory, w razie zagrożenia ciąży i niepokojących objawów, lekarz przestrzegał przed zagrażającym poronieniem. Od 23 tygodnia ciąży w nazewnictwie medycznym mówi się o zagrażającym porodzie przedwczesnym, a w razie zakończenia ciąży o porodzie przedwczesnym, z wszelkimi konsekwencjami prawnymi tego powikłania. Od skończonego 37 tygodnia ciąży mówić się będzie o ciąży donoszonej.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!