www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

24 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

24 tydzień ciąży
fot.

Dwudziesty czwarty tydzień ciąży

Jak rozwija się dziecko?
W 24 tygodniu ciąży kończy się okres kanalikowy rozwoju płuc, podczas którego doszło do różnicowania i dzielenia się małych oskrzelików. Od 24 tygodnia rozpocznie się długotrwały, kończący się tak naprawdę kilka lat po porodzie, okres wykształcania i różnicowania pęcherzyków płucnych. Skóra malucha jest cienka i pomarszczona, jeszcze trochę przejrzysta. Płód jednak intensywnie produkuje tkankę tłuszczową i wzmacnia strukturę mięśniową. Z ciekawostek: na drobnej główce pojawiają się pierwsze włoski. Nie mają jednak żadnego koloru, brak w nich pigmentu odpowiadającego za barwę włosów. W 24 tygodniu ciąży dziecko mierzy do 22 cm i waży około 700 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Na pewno coraz częściej zauważasz, że nawet dłuższy spacer powoduje zadyszkę i szybsze męczenie się.. Pojemność minutowa twojego serca wzrosła do 24 tygodnia ciąży aż o 8 proc. od wartości wyjściowej sprzed ciąży i będzie wciąż wzrastać aż do około 32 tygodnia ciąży. Twoja macica sięga teraz mniej więcej do poziomu pępka. Lekarz prowadzący ciążę zapewne oceni to podczas wizyty kontrolnej, jest to jeden z objawów potwierdzających wiek ciążowy (a więc tydzień ciąży adekwatny do rozwoju płodu). Może się zdarzyć, że macica będzie mniejsza, a może być to związane po prostu z młodszą ciążą (może miałaś nieregularne miesiączki?) lub zbyt niską masą płodu. Badanie ultrasonograficzne powinno wyjaśnić tę wątpliwość.

W 24 tygodniu ciąży na pewno coraz wyraźniej odczuwasz ruchy płodu. Być może zauważyłaś nawet pewną ich cykliczność? Możesz odczuwać również od czasu do czasu rytmiczne, delikatne podskakiwanie lub napinanie brzuszka. Najprawdopodobniej dziecko ma wtedy po prostu czkawkę. Nie obawiaj się tego zjawiska, nie jest ono w żaden sposób szkodliwe dla płodu. W miarę rozwoju ciąży i wzrostu malucha stanie się coraz wyraźniej odczuwalne, może pojawiać się nawet kilka razy dziennie. Najprawdopodobniej wiąże się z niedojrzałością układu nerwowego i przepony płodu.

O czym powinnaś pamiętać?
Do 26 tygodnia masz czas na wykonanie kolejnej wizyty kontrolnej u lekarza prowadzącego. Jest to również odpowiedni moment na wykonanie bardzo ważnego badania w ciąży. Między 24 a 28 tygodniem powinnaś wykonać test obciążenia glukozą, w skrócie OGTT. Jest to badanie mające na celu wykrycie ewentualnej cukrzycy ciężarnych, choroby związanej z zaburzoną gospodarką cukrową, wymagającej leczenia. Badanie polega na pomiarze stężenia glukozy we krwi żylnej na czczo oraz po wypiciu 75 g glukozy rozpuszczonej w szklance wody. Pomiaru dokonuje się po jednej i dwóch godzinach od spożycia roztworu. Uwaga - glukoza jest niesamowicie słodka i mdła. Warto zabrać ze sobą pół cytryny i wycisnąć z niej sok do roztworu, łatwiej go wtedy wypić. Cytrynowy sok nie wpływa na wartość diagnostyczną testu.

Jeżeli test obciążenia glukozą zaniepokoi lekarza, od razu zwróć uwagę na dietę, jeszcze zanim przeprowadzicie dalszą diagnostykę.
W razie rozpoznania cukrzycy ciężarnych możliwe są dwa scenariusze. Może się okazać, że wystarczy jedynie wprowadzenie specjalnej diety, dzięki której poziom glukozy unormuje się. Taka opcja ma również inną zaletę - dieta cukrzycowa nie pozwoli ci zbyt wiele przytyć. Unikaj słodkich owoców, np. winogron, bananów oraz słodzonych soków. Istotnie wpływają na poziom cukru we krwi, który może ci teraz szkodzić.
Inną możliwością jest fakt, że sama dieta nie wystarczy i konieczne będzie wprowadzenie preparatów z insuliną, aby obniżyć poziom glukozy. Takie leczenie powinno być wprowadzone po specjalnym szkoleniu na oddziale szpitalnym. Oprócz niego konieczna jest oczywiście również dieta cukrzycowa.

Pamiętaj o witaminach. Jeśli napina się brzuszek lub dokuczają skurcze łydek - nie obawiaj się sięgać po preparaty magnezu. Dbaj o wzbogacanie diety w pokarmy z dużą zawartością żelaza i wapnia.

Wskazówki specjalne
Jeżeli profilaktycznie starasz się unikać cukru, a lubisz słodki smak, istnieje wiele preparatów zastępczych. Najbezpieczniejszym z nich jest sukraloza, którą można wykorzystać do słodzenia herbaty, ciepłych posiłków i wypieków. Aspartam może być wykorzystany do słodzenia jogurtów, napojów czy deserów. Warto pamiętać, że w wysokiej temperaturze traci słodki smak. Nie ma wystarczających danych, aby niezawodnie wykluczyć jego ewentualne działanie niepożądane, ale większość lekarzy uznaje aspartam za nieszkodliwy. Sacharyna nie została wystarczająco przebadana i wiadomo, że bardzo powoli jest wydalana z tkanek płodu. Ksylitol (cukier roślinny) zapobiega próchnicy, warto więc żuć zawierające go gumy do żucia.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (17)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

15
2
~Marta 2014-07-24 (09:57) 3 lata 1 miesiąc 26 dni 14 godzin i 42 minuty temu

Aspartam nieszkodliwy ???!!!! Co za bzdura!!!!!!!!Zaczynam sie zastanawiac nad wiarygodnoscia tej strony.... wczesniej bylo ze nie mozna zastapic warzywami miesa ( oczywiscie nie w 100 %,rozumiem ten fakt).....i ze trzeba je jesc.....tez bzdura.....osobiscie znam wegetarianki ktore uzupelniaja potrzebne skladniki dobrze dobrana zielenina i maja bardzo dobre wyniki w ciazy.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

7
0
~nina 2016-06-05 (06:49) 1 rok 3 miesiące 14 dni 17 godzin i 50 minut temu

Aspartan to najgorsze co może być, nie mogę uwierzyć że polecacie to kobietą w ciąży. Masakra, masakra i jeszcze raz masakra.

odpowiedz

2
4
~A 2015-11-09 (10:27) 1 rok 10 miesięcy 10 dni 14 godzin i 12 minut temu

Sok wyciśnięty z cytryny do roztworu wpływa na wynik!!!

odpowiedz

21
2
~złap formę 2015-01-03 (22:16) 2 lata 8 miesięcy 16 dni 2 godziny i 23 minuty temu

Jak można pisać o słodzeniu aspartamem, który ma działanie teratogenne, a kobiety w ciąży i małe dzieci tym bardziej nie powinny go spożywać!!!

odpowiedz

31
1
~mm 2014-10-16 (09:53) 2 lata 11 miesięcy 3 dni 14 godzin i 46 minut temu

aspartam do slodzenia?! przeciez to jest substancja rakotworcza!!

odpowiedz

18
1
~nona 2014-08-17 (12:41) 3 lata 1 miesiąc 2 dni 11 godzin i 58 minut temu

KSYLITOL a nie ksyliton, strach pomyśleć kto opracowuje te teksty a potem mnóstwo osób jeszcze się tym sugeruje. Za Aspartam-"gratulacje"

odpowiedz

15
1
~kamakama 2014-06-23 (09:20) 3 lata 2 miesiące 27 dni 15 godzin i 19 minut temu

Aspartam polecacie? Boszzzzzzz juz przeskakuje na inny portal o ciazy.mnie juz tu nie zobaczycie!

odpowiedz

17
1
~nie wierze 2014-06-21 (21:46) 3 lata 2 miesiące 29 dni 2 godziny i 53 minuty temu

Jak Pan może pisać że Aspartam jest nieszkodliwy???????????????????/ Proszę lepiej zagłębić się w temat. Jeśli Pan bazuje na badaniach Coca Coli lub innych wielkich koncernów to prosze pamiętać że są one opłacane. Aspartam szkodzi!

odpowiedz

8
5
~przyszla mama 2014-06-04 (21:07) 3 lata 3 miesiące 15 dni 3 godziny i 32 minuty temu

ja miałam badanie glukozy w 22 tyg a nie miedzy 24-28:o ale widać co lekarz to inne informacje.

odpowiedz

6
1
~din 2014-03-10 (08:32) 3 lata 6 miesięcy 9 dni 16 godzin i 7 minut temu

Nie ksylitom tylko ksylitoL. I nie jest to "cukier roślinny", co za bzdura! To w ogóle nie jest cukier, tylko alkohol cukrowy!

odpowiedz