www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

25 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

25 tydzień ciąży
fot.

Dwudziesty piąty tydzień ciąży

Jak rozwija się dziecko?
W 25 tygodniu ciąży rozpoczyna się pęcherzykowe stadium rozwoju płuc, podczas którego rozwija się tkanka podporowa i unaczynienie płuc. Pamiętaj jednak, że płuca malucha jeszcze przez kilka tygodni nie będą zdolne do wymiany gazowej, a więc samodzielnego funkcjonowania poza organizmem matki. Zaczynają się otwierać nozdrza płodu, dzięki czemu zacznie ono ćwiczyć ruchy oddechowe. Będzie można je podglądać podczas badania ultrasonograficznego. W 25 tygodniu ciąży płód zaczyna już słyszeć, ma również wykształcone struny głosowe. Znacznie wzrasta jego aktywność ruchowa, cały czas ma on sporo miejsca na swoje figle. Mierzy teraz od czubka głowy do końca miednicy około 23 cm i waży ponad 700 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Twój organizm intensywnie wzmacnia tkanki, dzięki czemu możesz teraz przybierać na wadze nawet do pół kilograma na tydzień. Rosnąca macica w 25 tygodniu ciąży coraz bardziej uciska narządy przewodu pokarmowego, co nasila dolegliwości gastryczne. Radość z zaokrąglonego brzuszka i intensywnych ruchów płodu dominuje nad ewentualnymi dolegliwościami.

Jak możesz się czuć?
Do różnych nieprzyjemnych dolegliwości związanych z ciążą w 25 tygodniu ciąży może dołączyć drętwienie w palcach rąk i stóp. Zdarza się, że doznanie jest tak silne, iż doprowadza do pobudki w środku nocy. Zmiany wiążą się z coraz większym gromadzeniem płynów w organizmie i uciskiem obrzękniętych tkanek na nerwy w obrębie rąk i nóg. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do rozwoju tzw. zespołu cieśni nadgarstka. Odczuwasz wtedy drętwienie i ból w konkretnej lokalizacji, np. w obrębie kciuka, palca wskazującego, środkowego i połowy serdecznego. Czasami objawy mogą promieniować nawet do ramienia.

Są pewne sposoby, aby załagodzić te przykre objawy. Podczas pracy przy komputerze używaj klawiatury z podpórką na nadgarstki. Często rób przerwy podczas pracy przed monitorem, unikaj długiego siedzenia bez zmiany pozycji lub na źle dopasowanym krześle. Unikaj długich rozmów telefonicznych, ewentualnie używaj zestawu głośnomówiącego, aby odciążyć dłoń i nadgarstek.
Aby zmniejszyć obrzęki dłoni czy stóp i zapobiec nieprzyjemnemu mrowieniu i drętwieniu, mocz je wieczorem w chłodnej wodzie z dodatkiem soli. Zwróć uwagę na spożywanie pokarmów z dużą zawartością witaminy B6. Możesz ją znaleźć w fasoli, grochu, soczewicy, bobie, kaszy gryczanej, orzechach, jajach, mięsie i rybach.

Jeśli drętwienie lub zespół cieśni nadgarstka mocno dają ci się we znaki, nie unikniesz wizyty u lekarza i włączenia leków. Zazwyczaj pomocne okazuje się spożywanie preparatów zawierających witaminę B6, która wzmacnia układ nerwowy. Pomocna może okazać się akupunktura - jest nieszkodliwa w ciąży. Bezpieczne są również środki przeciwbólowe na bazie paracetamolu. Czasami konieczne bywa włączenie niesterydowych leków przeciwzapalnych lub nawet sterydów - jeśli inne środki nie przynoszą efektu.

O czym powinnaś pamiętać?
Pamiętaj o wizycie kontrolnej między 21 a 26 tygodniem ciąży oraz szczegółowym usg z dokładną oceną anatomii płodu. Serduszko malucha jest już na tyle rozwinięte, aby bardzo dokładnie ocenić jego anatomię. Jeżeli lekarza prowadzącego ciążę zaniepokoi coś podczas tego badania lub w twojej rodzinie bądź w poprzedniej ciąży pojawiały się wady serca, lekarz może zalecić tzw. echo serca. Jest to bardzo szczegółowa ocena anatomii narządu, najczęściej wykonywana przez wyspecjalizowane w tym kierunku osoby - położników lub kardiologów.

Wskazówki specjalne
Tak jak i w pierwszym trymestrze powodem do niepokoju zawsze jest krwawienie z dróg rodnych. Taka sytuacja zawsze wymaga wyjaśnienia przyczyny. W 25 tygodniu ciąży jesteś już dobrze zorientowana w odczuwaniu ruchów płodu - możesz więc wychwycić sytuację, gdy staną się one słabsze lub przestaniesz je odczuwać. Zwróć też uwagę na obecność wydzieliny z pochwy. Jeśli stanie się ona obfitsza, wodnista - zawsze istnieje ryzyko przedwczesnego pęknięcia błon płodowych. Taka sytuacja jest wskazaniem do szczegółowej diagnostyki i hospitalizacji. Każda czynność skurczowa również powinna być zweryfikowana przez lekarza.

Zacznij powoli myśleć o porodzie. Co prawda w 25 tygodniu ciąży masz do niego jeszcze sporo czasu, ale poród siłami natury to ogromny wysiłek fizyczny i warto mieć przed nim dobrą kondycję - oczywiście w miarę możliwości, na które pozwala ciąża. Nie rezygnuj więc z aktywności fizycznej, choć na pewno jest coraz trudniej i ciężej poruszać się choćby podczas dłuższego spaceru.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (6)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
3
~Right 2015-01-28 (22:09) 2 lata 8 miesięcy 18 dni 22 godziny i 35 minut temu

Boje sie. Nie mam kondycji fizycznej bo brzuch ciagle bolal i krzyz jak chodzilam wiec postanowilam w lozku lezec Co 2tydz na maly spacer wychodze a wracam po nim cala obolala

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi