www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

26 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

26 tydzień ciąży
fot.

Dwudziesty szósty tydzień ciąży

26 tydzień ciąży to kolejny mały przełom w rozwoju psychomotorycznym płodu.

Jak rozwija się dziecko?
Maluch zaczyna otwierać oczy. Do tej pory jego powieki pozostawały przymknięte, aby siatkówka, tkanka odpowiedzialna między innymi za ostrość widzenia, mogła się spokojnie rozwijać. Oczy nie mają jeszcze konkretnej barwy, a tęczówka zawiera wciąż bardzo mało pigmentu. Maluch na razie nie widzi zbyt wiele, bardziej reaguje na nagłe zmiany natężenia światła. Może reagować na nie mrużeniem powiek i delikatnym drżeniem. Dziecko w 26 tygodniu ciąży mierzy ponad 23 cm długości i waży nawet do 1000 gramów!

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Macica sięga już znacznie ponad pępek, który stał się nieco wystający. Na pewno zauważyłaś większą objętość tkanki tłuszczowej w okolicy lędźwiowej pleców - ma ona za zadanie wzmocnić twój kręgosłup. W 26 tygodniu ciąży skóra na brzuchu jest napięta i swędząca, mogą pojawiać się pierwsze rozstępy. Mają teraz kolor różowoczerwony, po porodzie będą koloru skóry, dzięki czemu nie będą aż tak widoczne. Tkanki okolic sromu są mocno rozpulchnione, czasem obrzęknięte. Macica uciska naczynia miednicy mniejszej, skutkiem czego mogą być żylaki odbytu lub sromu.

Jak możesz się czuć?
Zmiany związane z ciążą dotyczą nie tylko funkcjonowania narządów w twoim ciele, ale również nastroju i psychiki. Co prawda zmienność nastrojów na tym etapie ciąży zdarza się już nieco rzadziej niż w pierwszym trymestrze, to jednak może się pojawiać roztargnienie, nawet jeśli do tej pory byłaś chodzącą perfekcjonistką. Typowy jest niepokój o przyszłość lub podniecenie związane z nadchodzącymi przemianami w twoim życiu. Czasami może cię dopaść odczucie znudzenia ciążą. Na pewno rozmowa z partnerem czy inną bliską osobą pomoże opanować emocje.

Trwa czas największej aktywności płodu. Uważa się, że dziecko najwięcej rusza się właśnie między 24 a 28 tygodniem ciąży. Potrafi obrócić się wokół własnej osi, zmienia swoje położenie. Najlepiej odczujesz tę aktywność, gdy sama odpoczywasz, np. wieczorem i w nocy. Silniejsze ruchy maluszka możesz poczuć także w momentach podniecenia lub zdenerwowania.
Ruchy dziecka od około 26 tygodnia ciąży mogą powodować dolegliwości bólowe. Może ono na przykład próbować rozprostować nóżki, uciskając mocno okolicę pęcherza moczowego i szyjki macicy, jeśli znajduje się w położeniu miednicowym. Z drugiej strony, przy położeniu główkowym, ból mogą wywoływać mocne pchnięcia w okolicy żeber czy przepony. Jeśli takie doznania będą wyjątkowo nieprzyjemne, spróbuj zmienić pozycję ciała - dziecko może wtedy chwilowo stracić równowagę i nieco się uspokoić.

O czym powinnaś pamiętać?
26 tydzień ciąży to ostatni moment na czwartą w ciąży wizytę kontrolną i szczegółową ocenę anatomii płodu. Jeśli jeszcze nie wykonywałaś testu obciążenia glukozą w kierunku cukrzycy ciężarnych, masz jeszcze czas do 28 tygodnia. Podczas wizyty kontrolnej lekarz zaleci na pewno również badanie ogólne moczu, ponieważ infekcje dróg moczowych w ciąży są bardzo częste i mogą powodować przykre objawy, w tym silne bóle podbrzusza lub infekcje dróg rodnych.

Jedz mało i często. To pozwoli ci uniknąć niestrawności i zgagi. Staraj się wyeliminować z diety bardzo pikantne pokarmy oraz gazowane napoje. Unikaj oczywiście ciężkostrawnych potraw, jak fasoli czy kapusty - pomoże to zapobiec wzdęciom.
Staraj się pić jak najwięcej mleka. Maluch bardzo dużo przybiera na wadze, zaawansowany jest proces kostnienia i potrzebuje dużo wapnia. Według niektórych danych zapotrzebowanie na ten pierwiastek wzrasta w II i III trymestrze nawet o 33 proc.. Jeśli twoja dieta jest uboga w ten pierwiastek, dziecko wykorzysta oczywiście twoje zapasy. Odbije się to jednak na twoich zębach i kościach. Jeżeli nie tolerujesz mleka lub po prostu go nie lubisz, pamiętaj o jogurtach i białych serach.

Wskazówki specjalne
W 26 tygodniu ciąży tkanka płucna płodu jest już na tyle rozwinięta, że spełnione są warunki do egzogennego przyspieszania dojrzałości płuc. Polega to na podawaniu leków sterydowych w razie sytuacji zagrażającego porodu przedwczesnego. Leki podaje się w formie wstrzyknięć domięśniowych, zazwyczaj w podwójnej dawce, w odstępach dobowych lub dwunastogodzinnych.

W 26 tygodniu ciąży czas zastanowić się lub porozmawiać z lekarzem prowadzącym i partnerem na temat ewentualnych zajęć w szkole rodzenia. Przejrzyj oferty, jakie ma dla ciebie okolica twojego miejsce zamieszkania. Może już wybrałaś, w jakim szpitalu chcesz rodzić? Czasami zajęcia w szkole rodzenia, w której pracują lekarze i położne z tego właśnie miejsca pozwalają na oswojenie się z otoczeniem i sprawią, że nie będzie tak obce w dniu porodu i po nim.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!