www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

27 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

27 tydzień ciąży
fot.

Dwudziesty siódmy tydzień ciąży

Jak rozwija się dziecko?
Maluch w 27 tygodniu ciąży nadal produkuje tkankę tłuszczową, niezbędną do wytworzenia tkanki podskórnej i przybrania na wadze. Do tej pory była to typowo płodowa tkanka tłuszczowa brunatna, odtąd będzie to także żółta tkanka tłuszczowa, taka sama jak w twoim ciele. Z ciekawostek - płód ma teraz więcej kubków smakowych niż po porodzie. Dobrze wyczuwa więc zmiany smaku płynu owodniowego, czasami może nawet reagować na bardzo wyraziste smaki, np. na smaki mocno pikantne. Choć w 27 tygodniu ciąży wydaje się już bardzo duży, jego szanse na przeżycie poza łonem matki są wciąż kruche. Długość dziecka od główki do końca stóp wynosi teraz do 38 cm, masa w tym tygodniu przekroczy kilogram.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Cały czas rośnie objętość osocza i krwinek czerwonych. Spada hematokryt i poziom hemoglobiny, wzrasta z kolei poziom białych krwinek. Czy wiesz, że wymiary twojego serca również ulegają powiększeniu? W twoich naczyniach krwionośnych, zwłaszcza w drobnych tętnicach odchodzących od naczyń macicznych, powinny zachodzić procesy mające na celu zmniejszenie oporu, aby krew mogła łatwiej i w większej objętości dotrzeć do łożyska. Rosnąca macica i związane z nią obciążenie sprawiają, że w twoim ciele zmienia się środek ciężkości. Skutkiem tego są odczuwalne w 27 tygodniu ciąży zaburzenia równowagi ciała, zwłaszcza podczas wchodzenia po schodach czy poruszania się po śliskiej powierzchni.

Jak możesz się czuć?
Poza stałymi przypadłościami na pewno zauważyłaś również, że coraz częściej stajesz się nieco niezręczna - łatwiej się potknąć lub wypuścić coś z rąk. Jest to zupełnie normalne w ciąży. Wiąże się z rozluźnieniem więzadeł stawowych oraz obrzękami związanymi z zatrzymywaniem wody w organizmie. Palce są znacznie mniej sprawne. Kolejnym problemem stało się to, że w 27 tygodniu ciąży zapewne nie widzisz już swoich stóp, przez co dużo łatwiej potknąć się o krawężnik czy schody.
Staraj się unikać chodzenia po śliskich powierzchniach, zaburzenia równowagi mogą doprowadzić do przykrych urazów. To samo dotyczy kąpieli. Jeśli masz taką możliwość, zaprzyjaźnij się na czas ciąży z prysznicem, wchodzenie i wychodzenie z wanny może być już trochę niebezpieczne.

O czym powinnaś pamiętać?
Między 28 a 32 tygodniem ciąży powinna odbyć się kolejna wizyta kontrolna u lekarza prowadzącego. Obejmuje ona wywiad, badanie we wzierniku i ręczne, pomiar ciśnienia tętniczego oraz masy ciała. Z badań laboratoryjnych należy wykonać morfologię krwi, badanie ogólne moczu, ocenę przeciwciał odpornościowych, jeśli istnieje niezgodność antygenowa w układzie Rh oraz badanie ultrasonograficzne. Badanie ogólne moczu jest niezwykle cenne, a w razie występowania nadciśnienia indukowanego ciążą pozwala wykryć stan przedrzucawkowy (kiedy do nadciśnienia dołącza białkomocz).

Pamiętaj o nawilżaniu skóry brzucha oliwkami lub specjalnymi kremami zapobiegającymi rozstępom. Dodatkowo stan skóry, a więc również jej elastyczność, wzmocni dieta bogata w witaminy grupy B (pełnoziarniste produkty zbożowe), betakaroten (marchewka, papryka) oraz w witaminę E (oleje roślinne, papryka, kapusta).

Jeżeli z różnych powodów twoja ciąża jest zagrożona, na pewno otrzymasz zastrzyki ze sterydami, aby przyspieszyć dojrzewanie płuc płodu. W celu zapobiegania ewentualnej czynności skurczowej można podawać leki z magnezem, zwłaszcza jeśli chorujesz na cukrzycę, nadczynność tarczycy lub nadciśnienie. Często podaje się również leki z grupy agonistów receptorów betaadrenergicznych. Najpopularniejszym z nich jest fenoterol. Uwaga - te leki wywołują nieprzyjemne uczucie kołatania serca, które mija zwykle po kilku dniach ich stosowania.

Wskazówki specjalne
Najlepszym sposobem na zwalczenie strachu przed czymś jest zdobycie wiedzy na temat tego, co budzi nasz niepokój. Szkoły rodzenia mają różne założenia i metody szkolenia, wszystkie jednak mają na celu ułatwienie przyszłym rodzicom stawienie czoła tak poważnemu wydarzeniu, jakim jest poród. Zajęcia pozwalają też na większy udział ojca w samej ciąży, jak i porodzie. Szkoły rodzenia uczą opieki nad noworodkiem, co jest bardzo istotne zwłaszcza w pierwszych dniach po powrocie ze szpitala do domu. Warto wybrać sobie odpowiednią szkołę rodzenia i od 27 tygodnia ciąży zacząć do niej uczęszczać - najlepiej razem z partnerem.

Może się zdarzyć, że wskutek różnych stanów zagrażających ciąży, w 27 tygodniu ciąży zmuszona jesteś leżeć w łóżku i nie możesz uczęszczać na zajęcia szkoły rodzenia. Nie znaczy to jednak, że nie będziesz mogła uzupełnić wiedzy na temat porodu. Istnieje wiele książek i poradników związanych z ciążą i porodem, poza tym istnieje możliwość zakupu płyt DVD wydanych przez międzynarodowe programy szkolenia przedporodowego. Pomogą ci one ogarnąć wątpliwości związane z porodem.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ona 2016-04-19 (21:51) 1 rok 7 miesięcy 22 godziny i 8 minut temu

aha

odpowiedz

1
2
~monika 2014-04-28 (10:22) 3 lata 6 miesięcy 23 dni 9 godzin i 37 minut temu

pierwsze dziecko miałam rodzić z mężem ale lekarz kazał mężowi wyjść za drzwi i rodziłam sama bez znieczulenia i naturalnie a teraz nie wiem czy naturalnie czy cesarka ponieważ miałam operacje wycięty lewy cały jajnik bo miałam dość dużą cystę na lewym jajniku po urodzeniu pierwszego dziecka

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź