www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

28 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

28 tydzień ciąży
fot.

Dwudziesty ósmy tydzień ciąży

To kolejny przełom w rozwoju twojej ciąży.

Jak rozwija się dziecko?
Od 28 tygodnia ciąży rozpoczyna się produkcja surfaktantu. Jest to substancja obecna w pęcherzykach płucnych, umożliwiająca prawidłowy proces oddychania. Układ oddechowy i ośrodkowa kontrola oddychania są już na tyle dobrze rozwinięte, że płody urodzone w 28 tygodniu ciąży mają już szanse na przeżycie. Poza tym, że dziecko ćwiczy już ruchy oddechowe, zna czkawkę, od tego tygodnia posiądzie również umiejętność mrugania. Poza tym u malucha pojawia aktywna faza snu, czyli tzw. faza REM (rapid eye movement). Dziecko mierzy już około 40 cm i waży ponad 1000 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Pojemność minutowa serca, a więc pojemność krwi wytłoczona z jednej z komór w ciągu jednej minuty, wzrosła do 28 tygodnia ciąży już o ok. 14 proc. w porównaniu ze stanem sprzed ciąży. Twoja macica zaczyna powoli przygotowywać się do porodu a od czasu do czasu pojawiają się jej bezbolesne napięcia. Są to skurcze przepowiadające Braxtona-Hicksa i nie obawiaj się, na pewno nie pomylisz ich ze skurczami porodowymi.

Z nowości - około 28 tygodnia ciąży możesz zauważyć pojawianie się żółtawej wydzieliny z sutków, najprawdopodobniej jest to siara. Mianem tym określa się substancję, która wytwarzana jest przed mlekiem. Może się nie pojawić aż do porodu, ale u niektórych kobiet jej produkcja rozpoczyna się już na początku drugiego trymestru. Możesz zauważyć, że pojawia się tylko w trakcie współżycia płciowego, po stymulacji brodawek sutkowych.

Macica w 28 tygodniu ciąży sięga już 2-3 palce powyżej pępka i może ci się wydawać, że nie ma już w twoim brzuchu miejsca na jej dalszy wzrost. Nic bardziej mylnego - macica będzie rosła jeszcze około 8-10 tygodni. Odczujesz to poprzez nasilenie bólu kręgosłupa czy zgagę.

Jak możesz się czuć?
Na pewno coraz bardziej dokuczają ci obrzęki - już nie tylko kostek, ale też dłoni i twarzy. Staraj się jak najmniej czasu spędzać w jednej pozycji. Trzymaj nieco uniesione stopy, a odpoczywaj leżąc na lewym boku. Pamiętaj, że ograniczanie picia płynów nie zmniejsza obrzęków. Jeśli zauważyłaś, że masz tendencję do obrzęków na dłoniach, czas pożegnać się na jakiś czas z pierścionkami. Możesz przeoczyć moment, kiedy palce będą tak spuchnięte, że nie dasz rady usunąć biżuterii.

Skutecznym sposobem na zmniejszenie obrzęków jest noszenie rajstop uciskowych. Może nie są specjalnie atrakcyjne, ale pomogą zapobiec również powstawaniu żylaków kończyn dolnych. Staraj się pić dwa litry wody dziennie. Pomoże to wpłukać z organizmu zbędne produkty przemiany materii.
Jeśli obrzęki kończyn dają się mocno we znaki i nie wiążą się z objawami stanu przedrzucawkowego, czasami można włączyć leki działające lekko odwadniająco. Należy być jednak przy tym bardzo ostrożnym i skonsultować to oczywiście z lekarzem prowadzącym. Zbyt duże odwodnienie organizmu może sprzyjać powstawaniu zmian zakrzepowych.

O czym powinnaś pamiętać?
W 28 tygodniu ciąży pamiętaj o wizycie kontrolnej. W jej trakcie lekarz oceni ultrasonograficznie dalsze wzrastanie płodu, jego aktywność, stan łożyska i objętość wód płodowych. Z ciekawostek: jeżeli palisz papierosy lub przebywasz w pomieszczeniach, gdzie palą inni, może być to widoczne w badaniu usg. Dziecko będzie mniejsze, a łożysko może mieć liczne zwapnienia. Jeżeli twoje naczynia krwionośne nie zaadaptowały się do zmian ciążowych, pojawi się wzrost ciśnienia tętniczego. Jeśli taka choroba występuje w twojej rodzinie lub była zdiagnozowana w poprzedniej ciąży, musisz być bardzo uważna i częściej kontrolować ciśnienie tętnicze, nie tylko w gabinecie lekarskim.

Ważną rolę w prawidłowym przebiegu ciąży odgrywa DHA. DHA to inaczej kwas dekozaheksaenowy, jeden z kwasów tłuszczowych omega-3. Jego wartość wciąż nie jest do końca poznana. Wiadomo, że jest niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu oraz oczu u płodu i noworodka. Udowodniono, że dzieci matek, które w ciąży jadły odpowiednią ilość DHA, miały lepszą koordynację ruchową, a nawet więcej i regularniej spały. Same ciężarne spożywające DHA miały mniejszą tendencję do huśtawek nastrojów i depresji poporodowej oraz występowało u nich mniejsze ryzyko porodu przedwczesnego. DHA jest najpotrzebniejszy w trzecim trymestrze ciąży, kiedy układ nerwowy bardzo intensywnie się rozwija. Jeśli więc dotąd go nie przyjmowałaś, zacznij go więc brać już teraz - w 28 tygodniu ciąży.

Wskazówki specjalne
Jeżeli masz w domu psa lub kota, czas zacząć oswajać zwierzęta ze zbliżającą się zmianą sytuacji. Zwłaszcza jeżeli zwierzęta były do tej pory traktowane jak rzeczywisty członek rodziny i mogły spać z tobą w łóżku, jeździły z tobą samochodem, zawsze mogły wskoczyć na twoje kolana. Istnieje wiele poradników na temat tego, jak przygotować pupila do nowej sytuacji. Około 28 tygodnia ciąży czas zapoznać się z nimi i powoli wprowadzać je w życie, aby dać ulubieńcowi czas na oswojenie się ze zmianami.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~fran 2014-10-01 (10:25) 3 lata 18 dni 11 godzin i 40 minut temu

czy badanie anatomi płodu jest obowiązkowe?

odpowiedz

8
10
~Językowy purysta 2013-06-12 (18:42) 4 lata 4 miesiące 7 dni 3 godziny i 23 minuty temu

Błagam!!!!! Ten tekst jest pełen błędów - one krzyczą!!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi