www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

29 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

29 tydzień ciąży
fot.

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży

Jeśli w 29 tygodniu ciąży wybierzesz się na badanie usg, zdziwi cię, jak szybko twoje dziecko rośnie. Nie będziesz w stanie zobaczyć na ekranie aparatu całego malucha, a jedynie fragmenty jego ciała.

Jak rozwija się dziecko?
Płód rośnie teraz bardzo szybko, do końca ciąży podwoi lub nawet potroi swoją masę. Podczas badania w 29 tygodniu ciąży może uda ci się podejrzeć, jak otwiera i zamyka oczy, a jego klatka piersiowa wykonuje ruchy oddechowe. Ma coraz więcej tkanki tłuszczowej i zajmuje więcej miejsca w macicy, w związku z czym z czasem zaczniesz nieco inaczej odczuwać jego ruchy. Nie będą to już typowe kopnięcia, a bardziej uczucie rozpychania. Dziecko w 29 tygodniu ciąży mierzy około 43 cm i waży do 1400 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Możliwe, że przed ciążą miałaś skłonności do produkowania złogów w pęcherzyku żółciowym. Jeśli tak było lub jeśli w twojej rodzinie istnieje tendencja do ataków kolki żółciowej, musisz wziąć pod uwagę, że teraz objawy mogą się nasilić. W ciąży pojawia się hipotonia, a więc słabsze napięcie mięśni gładkich ściany pęcherzyka i przewodów żółciowych. W związku z tym, pęcherzyk opróżnia się dłużej. Maleje aktywność cholinoesterazy we krwi. Wszystko to sprawia, że zastój żółci połączony ze zwiększoną produkcją cholesterolu sprzyjają odkładaniu kamieni żółciowych u ciężarnych.

Jak możesz się czuć?
W 29 tygodniu ciąży ogólne objawy ciążowe nie zmieniają się. To, jakie jest twoje samopoczucie, zależy w dużej mierze od tego, które z dolegliwości ci dokuczają. Może masz tendencję do powstawania żylaków? Jeśli tak, to poza zmianami w obrębie kończyn dolnych i hemoroidów mogą dotknąć również okolic sromu. Takie zmiany bywają bardzo nieprzyjemne, są bolesne, ograniczają współżycie płciowe, a niekiedy mogą być wskazaniem nawet do zakończenia ciąży drogą cesarskiego cięcia (oczywiście w terminie porodu), ponieważ istnieje obawa przed poważnym uszkodzeniem tkanek krocza podczas porodu fizjologicznego. Jeśli pojawiły się u ciebie żylaki okolic sromu, na pewno je rozpoznasz. Tkanki w tej okolicy stają się bardzo rozpulchnione, obrzęknięte i zaczerwienione. Są też bolesne. Niestety, nie ma za to skutecznych środków zapobiegających lub zmniejszających dolegliwości. Zmiany te cofają się bez śladu w okresie połogu i tak naprawdę jedynym lekarstwem na tę dokuczliwą dolegliwość jest po prostu poród.
Aby bóle, obrzęki i zmiany o charakterze żylaków nie były tak dokuczliwe, staraj się jak najwięcej ruszać. Poprawi to krążenie, zapobiegnie zastojowi krwi. W 29 tygodniu ciąży nie próbuj wymówić się od aktywności fizycznej zmęczeniem - do porodu zostało jeszcze sporo czasu.

O czym powinnaś pamiętać?
Dzięki dobremu odczuwaniu ruchów płodu, możesz sama monitorować jego aktywność. Liczenie ruchów płodu zaleca się kobietom po 28 tygodniu ciąży. Normą jest odczuwanie przynajmniej 6 ruchów w przeciągu dwóch godzin. Na wizycie kontrolnej w okolicach 29 tygodnia ciąży lekarz może zaproponować ci dodatkowe badanie usg, zwane przepływami dopplerowskimi. Polega ono na ocenie przepływu krwi przez niektóre naczynia płodu i twoje tętnice maciczne. Dzięki badaniu można wcześniej wykryć różne patologie związane np. z niewydolnością łożyska. Taka diagnostyka jest szczególnie wskazana w razie występowania cukrzycy w ciąży, nadciśnienia tętniczego, wady serca płodu, ograniczonego wzrastania płodu. Pacjentki zazwyczaj lubią to badanie, ponieważ w trakcie jego wykonywania mogą przysłuchiwać się tętnu dziecka.

Na pewno słyszałaś już co nieco o DHA- kwasach tłuszczowych omega-3. Są one szczególnie zalecane w diecie ciężarnych kobiet w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ poprawiają rozwój tkanki nerwowej. Właśnie teraz, około 29 tygodnia ciąży, warto wiedzieć, w jakich produktach znajduje się ich najwięcej. Zawierają je tłuste ryby, jak np. sardynki czy łosoś, kraby i krewetki, orzechy włoskie, rukola, siemię lniane i mięso kurczaka. Także niektóre preparaty wielowitaminowe zawierają w swoim składzie DHA.

Wskazówki specjalne
Są osoby, które uważają, że używanie kuchenki mikrofalowej w okresie ciąży jest szkodliwe. Dotychczasowe dane wskazują na to, że korzystanie z kuchenki mikrofalowej nie wpływa negatywnie na przebieg ciąży i stan płodu w żadnym z trymestrów ciąży. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach używania urządzenia, odgrzewać pokarmy tylko w naczyniach, które nadają się do kuchenek mikrofalowych i dbać o to, aby odgrzewana żywność nie miała kontaktu z plastikową folią.

Jeśli do 29 tygodnia ciąży jeszcze nie zawracałaś sobie tym głowy, przeczytaj trochę na temat ćwiczeń mięśni dna miednicy – o tzw. ćwiczeniach Kegla. Pozwalają one na przygotowanie tkanek do porodu oraz ułatwiają późniejszą rekonwalescencję poporodową. Ich regularne stosowanie może zapobiec takim dolegliwościom jak poporodowe nietrzymanie moczu, które może się zdarzyć w związku z obciążeniem tkanek miednicy.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
3
~życzliwy 2014-11-07 (19:56) 1 rok 24 dni 1 godzinę i 11 minut temu

"Są osoby, które uważają, że używanie kuchenki mikrofalowej w okresie ciąży jest szkodliwe. Dotychczasowe dane wskazują na to, że korzystanie z kuchenki mikrofalowej nie wpływa negatywnie na przebieg ciąży i stan płodu w żadnym z trymestrów ciąży." Skoro nie ma naukowych potwierdzeń tej tezy to po co w ogóle o tym pisać???

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
0
~ciazapoloznej@blog.pl 2014-09-28 (17:17) 1 rok 2 miesiące 3 dni 3 godziny i 50 minut temu

29 t.c to również czas gdy wzrasta zapotrzebowanie na wapń i żelazo. Również jakość snu jest znacznie pogorszona. Mogą pojawić się bóle pleców. Polecam poduszki ciążowe, które z pewnością ułatwią zasypianie, oraz masaże pleców na dobranoc :)

odpowiedz