www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

29 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

29 tydzień ciąży
fot.

Dwudziesty dziewiąty tydzień ciąży

Jeśli w 29 tygodniu ciąży wybierzesz się na badanie usg, zdziwi cię, jak szybko twoje dziecko rośnie. Nie będziesz w stanie zobaczyć na ekranie aparatu całego malucha, a jedynie fragmenty jego ciała.

Jak rozwija się dziecko?
Płód rośnie teraz bardzo szybko, do końca ciąży podwoi lub nawet potroi swoją masę. Podczas badania w 29 tygodniu ciąży może uda ci się podejrzeć, jak otwiera i zamyka oczy, a jego klatka piersiowa wykonuje ruchy oddechowe. Ma coraz więcej tkanki tłuszczowej i zajmuje więcej miejsca w macicy, w związku z czym z czasem zaczniesz nieco inaczej odczuwać jego ruchy. Nie będą to już typowe kopnięcia, a bardziej uczucie rozpychania. Dziecko w 29 tygodniu ciąży mierzy około 43 cm i waży do 1400 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Możliwe, że przed ciążą miałaś skłonności do produkowania złogów w pęcherzyku żółciowym. Jeśli tak było lub jeśli w twojej rodzinie istnieje tendencja do ataków kolki żółciowej, musisz wziąć pod uwagę, że teraz objawy mogą się nasilić. W ciąży pojawia się hipotonia, a więc słabsze napięcie mięśni gładkich ściany pęcherzyka i przewodów żółciowych. W związku z tym, pęcherzyk opróżnia się dłużej. Maleje aktywność cholinoesterazy we krwi. Wszystko to sprawia, że zastój żółci połączony ze zwiększoną produkcją cholesterolu sprzyjają odkładaniu kamieni żółciowych u ciężarnych.

Jak możesz się czuć?
W 29 tygodniu ciąży ogólne objawy ciążowe nie zmieniają się. To, jakie jest twoje samopoczucie, zależy w dużej mierze od tego, które z dolegliwości ci dokuczają. Może masz tendencję do powstawania żylaków? Jeśli tak, to poza zmianami w obrębie kończyn dolnych i hemoroidów mogą dotknąć również okolic sromu. Takie zmiany bywają bardzo nieprzyjemne, są bolesne, ograniczają współżycie płciowe, a niekiedy mogą być wskazaniem nawet do zakończenia ciąży drogą cesarskiego cięcia (oczywiście w terminie porodu), ponieważ istnieje obawa przed poważnym uszkodzeniem tkanek krocza podczas porodu fizjologicznego. Jeśli pojawiły się u ciebie żylaki okolic sromu, na pewno je rozpoznasz. Tkanki w tej okolicy stają się bardzo rozpulchnione, obrzęknięte i zaczerwienione. Są też bolesne. Niestety, nie ma za to skutecznych środków zapobiegających lub zmniejszających dolegliwości. Zmiany te cofają się bez śladu w okresie połogu i tak naprawdę jedynym lekarstwem na tę dokuczliwą dolegliwość jest po prostu poród.
Aby bóle, obrzęki i zmiany o charakterze żylaków nie były tak dokuczliwe, staraj się jak najwięcej ruszać. Poprawi to krążenie, zapobiegnie zastojowi krwi. W 29 tygodniu ciąży nie próbuj wymówić się od aktywności fizycznej zmęczeniem - do porodu zostało jeszcze sporo czasu.

O czym powinnaś pamiętać?
Dzięki dobremu odczuwaniu ruchów płodu, możesz sama monitorować jego aktywność. Liczenie ruchów płodu zaleca się kobietom po 28 tygodniu ciąży. Normą jest odczuwanie przynajmniej 6 ruchów w przeciągu dwóch godzin. Na wizycie kontrolnej w okolicach 29 tygodnia ciąży lekarz może zaproponować ci dodatkowe badanie usg, zwane przepływami dopplerowskimi. Polega ono na ocenie przepływu krwi przez niektóre naczynia płodu i twoje tętnice maciczne. Dzięki badaniu można wcześniej wykryć różne patologie związane np. z niewydolnością łożyska. Taka diagnostyka jest szczególnie wskazana w razie występowania cukrzycy w ciąży, nadciśnienia tętniczego, wady serca płodu, ograniczonego wzrastania płodu. Pacjentki zazwyczaj lubią to badanie, ponieważ w trakcie jego wykonywania mogą przysłuchiwać się tętnu dziecka.

Na pewno słyszałaś już co nieco o DHA- kwasach tłuszczowych omega-3. Są one szczególnie zalecane w diecie ciężarnych kobiet w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ poprawiają rozwój tkanki nerwowej. Właśnie teraz, około 29 tygodnia ciąży, warto wiedzieć, w jakich produktach znajduje się ich najwięcej. Zawierają je tłuste ryby, jak np. sardynki czy łosoś, kraby i krewetki, orzechy włoskie, rukola, siemię lniane i mięso kurczaka. Także niektóre preparaty wielowitaminowe zawierają w swoim składzie DHA.

Wskazówki specjalne
Są osoby, które uważają, że używanie kuchenki mikrofalowej w okresie ciąży jest szkodliwe. Dotychczasowe dane wskazują na to, że korzystanie z kuchenki mikrofalowej nie wpływa negatywnie na przebieg ciąży i stan płodu w żadnym z trymestrów ciąży. Należy jednak pamiętać o podstawowych zasadach używania urządzenia, odgrzewać pokarmy tylko w naczyniach, które nadają się do kuchenek mikrofalowych i dbać o to, aby odgrzewana żywność nie miała kontaktu z plastikową folią.

Jeśli do 29 tygodnia ciąży jeszcze nie zawracałaś sobie tym głowy, przeczytaj trochę na temat ćwiczeń mięśni dna miednicy – o tzw. ćwiczeniach Kegla. Pozwalają one na przygotowanie tkanek do porodu oraz ułatwiają późniejszą rekonwalescencję poporodową. Ich regularne stosowanie może zapobiec takim dolegliwościom jak poporodowe nietrzymanie moczu, które może się zdarzyć w związku z obciążeniem tkanek miednicy.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
1
~ja 2016-01-17 (16:42) 1 rok 9 miesięcy 3 dni 23 godziny i 1 minutę temu

Szkoda, że komentarz odnosnie kuchenek mikrofalowych jest na końcu artykulu. Gdybym to przeczytała na początku to nie zwracałabym sobie glowy tym artykułem. Kuchenki są szkodliwe nie tylko dla kobiet w ciąży. Trzeba tylko chcieć dotrzeć do takiej wiedzy. Przykre, że dr nauk medycznych o tym nie wie...

odpowiedz

6
5
~życzliwy 2014-11-07 (19:56) 2 lata 11 miesięcy 13 dni 19 godzin i 46 minut temu

"Są osoby, które uważają, że używanie kuchenki mikrofalowej w okresie ciąży jest szkodliwe. Dotychczasowe dane wskazują na to, że korzystanie z kuchenki mikrofalowej nie wpływa negatywnie na przebieg ciąży i stan płodu w żadnym z trymestrów ciąży." Skoro nie ma naukowych potwierdzeń tej tezy to po co w ogóle o tym pisać???

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
0
~ciazapoloznej@blog.pl 2014-09-28 (17:17) 3 lata 22 dni 22 godziny i 25 minut temu

29 t.c to również czas gdy wzrasta zapotrzebowanie na wapń i żelazo. Również jakość snu jest znacznie pogorszona. Mogą pojawić się bóle pleców. Polecam poduszki ciążowe, które z pewnością ułatwią zasypianie, oraz masaże pleców na dobranoc :)

odpowiedz