www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

3 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

3 tydzień ciąży
fot.

Trzeci tydzień ciąży

Najprawdopodobniej jeszcze nie wiesz, że jesteś w ciąży. Proces zapłodnienia to połączenie uwolnionej z jajnika komórki jajowej i plemnika. Zazwyczaj dochodzi do tego procesu w bańce jajowodu. Plemniki mają zdolność ruchu około 2-3 mm na godzinę. Zazwyczaj z 200-300 milionów plemników uwalnianych podczas ejakulacji do miejsca zapłodnienia dociera tylko 300-500. Jak widać, ruchliwość plemników ma ogromne znaczenie w procesie zapłodnienia. U mężczyzn, u których ta cecha plemników jest znacznie upośledzona, bardzo często pojawia się problem niepłodności męskiej, nawet mimo prawidłowej liczby komórek w ejakulacie.

Zazwyczaj do komórki jajowej wnika jeden plemnik. Odpowiada za to szereg mechanizmów, dzięki którym osłonka komórki jajowej jest nieprzepuszczalna dla innych plemników po wniknięciu pierwszego. Z ciekawostek – już w chwili zapłodnienia zostaje zdeterminowana płeć dziecka.

Jak rozwija się dziecko?
W 3 tygodniu ciąży, czyli przez pierwszy tydzień rozwoju połączonych gamet mówimy o tzw. okresie przedzarodkowym. Połączone komórki ulegają całej serii podziałów, co potocznie nazywamy bruzdkowaniem. Pierwszy z takich podziałów ma miejsce jakieś trzydzieści godzin po zapłodnieniu. Powstałe w jego skutku komórki nazywamy blastomerami. Po jakichś trzech, czterech dniach takich podziałów powstaje forma określana morulą, a następnie blastocysta, w której komórki ulegają pewnym przemieszczeniom. Ich skutkiem jest uformowanie dwóch części blastocysty - komórek embrioblastu, z których rozwinie się zarodek oraz komórek trofoblastu, z których rozwiną się pozostałe elementy jaja płodowego.

Jeżeli leczysz się z powodu niepłodności i zdecydowaliście się na zapłodnienie pozaustrojowe, to właśnie w tym tygodniu będzie miał miejsce transfer uzyskanych zarodków do macicy (tzw. embryotransfer - ET). Zarodki mogą być przenoszone do macicy w różnym stadium rozwoju - w drugiej dobie po pobraniu komórek jajowych zarodki 4-blastomerowe, w trzeciej dobie zarodki 8-blastomerowe, natomiast w piątej - szóstej dobie - zarodki w stadium blastocysty.

W 3 tygodniu ciąży, a więc na bardzo wczesnym etapie, determinacji ulega również liczba rozwijających się zarodków, a więc rozwój tzw. ciąży mnogiej. U człowieka ma ona najczęściej charakter ciąży bliźniaczej i częstotliwość takich ciąż wzrasta wraz z rozwojem technik rozwoju wspomaganego. Ciąża bliźniacza dwujajowa (dwuzygotyczna) powstaje wskutek zapłodnienia dwóch komórek jajowych przez dwa plemniki. Takie noworodki nie będą do siebie podobne. Mają wspólne cechy, jak rodzeństwo. Poliowulacja, a więc uwolnienie podczas jednego cyklu więcej niż jednej zdolnej do zapłodnienia komórki jajowej może być uwarunkowane osobniczo lub być skutkiem stymulacji hormonalnej w leczonej niepłodności. Rozwój ciąży bliźniaczej jednojajowej (jednozygotycznej) jest skutkiem zapłodnienia jednej komórki jajowej przez jeden plemnik z następczym podziałem pierwotnie pojedynczej zygoty na dwie identyczne genetycznie struktury embrionalne. Taki proces dokonuje się jednak nieco później, bo 14-16 dni od zapłodnienia.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Zazwyczaj w tak wczesnym okresie ciąży organizm nie daje wyraźnych sygnałów o zmianach, jakie wkrótce będą miały miejsce. Lekkie obrzmienie piersi może wystąpić również w drugiej fazie zwykłego cyklu, w trakcie którego nie doszło do zapłodnienia, nie jest to więc na razie objaw charakterystyczny. Samopoczucie i kondycja fizyczna nie powinny odbiegać od stanu codziennego.

O czym powinnaś pamiętać?
Jeżeli planujesz tę ciążę, od około trzech miesięcy powinnaś już zażywać kwas foliowy. Standardowa dawka to 0,4 mg/dobę. Preparaty z kwasem foliowym można kupić bez recepty. Istnieje wiele dowodów na to, że suplementacja kwasem foliowym istotnie zmniejsza o 70% ryzyko powstawania wad cewy nerwowej u potomstwa. Jeśli jest to Twoja kolejna ciąża, a pozostałe zakończyły się wczesną utratą ciąży lub u dziecka wystąpiły wady układu nerwowego, powinnaś zażywać znacznie większą dawkę kwasu - 4 mg/dobę. Warto ustalić to z lekarzem prowadzącym w trakcie planowania ciąży.

Wskazówki specjalne
Jeśli spodziewasz się, że możesz być w ciąży a chorujesz na cukrzycę, fenyloketonurię, choroby krwi, tarczycy, serca czy inne schorzenia prewlekłe - powinnaś być już po pierwszej konsultacji u specjalisty z tej dziedziny.
W cukrzycy już przed ciążą należy przejść z leków doustnych na insuliny, w dysfunkcji tarczycy należy zmodyfikować dawki leków, a w fenyloketonurii trzeba zastosować dietę ubogą w fenyloalaninę. Jeżeli stosujesz silne leki na trądzik z grupy retinoidów - powinnaś je odstawić na kilka tygodni, gdyż mogą powodować poronienia lub wady rozwojowe. Podobnie niektóre leki przeciwpadaczkowe, w przypadku których należy w uzgodnieniu z neurologiem zmniejszyć dawkę lub zamienić preparat. W okresie starania o ciążę warto też zrzucić parę zbędnych kilogramów- nadwaga przyczynia się do wielu powikłań w ciąży, takich jak wady cewy nerwowej, poród przedwczesny, cukrzyca, nadciśnienie czy choroba zakrzepowo-zatorowa.

Jeśli jeszcze nie zerwałaś z nałogiem palenia papierosów - to już najwyższy czas. Zaprzestanie palenia przed planowaną ciążą lub we wczesnej ciąży pozwala uniknąć takich powikłań jak poród przedwczesny, niska masa urodzeniowa dziecka czy niedorozwój umysłowy. Oczywiście to samo dotyczy picia alkoholu i stosowania narkotyków.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!