www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

30 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

30 tydzień ciąży
fot.

Trzydziesty tydzień ciąży
Twoje maleństwo w 30 tygodniu ciąży mierzy do 44 cm i waży ponad 1400 gramów.

Jak rozwija się dziecko?
W 30 tygodniu ciąży zachodzą istotne zmiany w produkcji czerwonych krwinek dziecka. Do tej pory były produkowane w procesie hemopoezy wątrobowo-śledzionowej. Odtąd tę funkcję przejmuje szpik kostny. W 30 tygodniu ciąży również mózg płodu zaczyna przybierać właściwy wygląd - ukształtowały się na nim charakterystyczne bruzdy i zagłębienia, dzięki którym możliwy jest jego dalszy rozwój i prawidłowe funkcjonowanie. Coraz lepiej ukształtowany mózg zaczyna również przejmować funkcje pełnione dotąd przez inne narządy, np. regulację temperatury ciała. W miarę jak dziecko nabiera coraz więcej tkanki tłuszczowej, zaczyna tracić meszek płodowy (lanugo). W terminie okołoporodowym zupełnie się go pozbędzie.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Zapewne narastające uczucie ciężkości nie ułatwia tego ostatniego trymestru ciąży. W 30 tygodniu ciąży twój organizm jest już bardzo obciążony małym „lokatorem” i musi zaadaptować układ krążenia, moczowy czy oddechowy do innego funkcjonowania. Trwa okres zmian przepływu krwi w drobniejszych naczyniach krwionośnych odchodzących od twoich tętnic macicznych. To one zaopatrują łożysko w krew. Ich ściany muszą ulec wielu przemianom, aby zmniejszyć opór dla przepływającej krwi.

Do tej pory, czyli do 30 tygodnia ciąży „miałaś prawo” przytyć do 8,5 kg. Jeśli twoja wyjściowa masa ciała kwalifikowała się do nadwagi lub nawet otyłości, powinnaś przytyć jeszcze mniej. Zasada jest prosta - im mniej ważysz przed ciążą, tym więcej możesz przytyć w jej trakcie. Jeśli miałaś niedowagę, możesz przytyć nawet do 18 kg. Jeśli Twoje BMI wahało się między 19,8 a 26 - w całej ciąży do 30 tygodnia ciąży możesz przytyć 11,5 do 16 kg. Jeśli miałaś nadwagę (BMI 26-29), przyrost masy ciała może wynieść 7-11,5 kg. Jeśli Twoje BMI wskazywało powyżej 29 (otyłość), przyrost masy ciała w ciąży nie powinien przekroczyć 7 kg.

Jak możesz się czuć?
Każda ciąża jest inna, każda pacjentka w inny sposób odczuwa uroki i ciemniejsze strony tego stanu. Może się okazać, że do końca ciąży będziesz tryskać energią. Częściej jednak zdarza się, że wraz z nadejściem trzeciego trymestru ciąży, a więc w okolicach 29-30 tygodnia ciąży pojawia się zmęczenie. Jest to typowy objaw i nie należy się nim niepokoić. Organizm chce zwolnić i przygotować się do wysiłku, jakim jest poród. Jeżeli jednak poza zmęczeniem zauważasz u siebie również znaczne osłabienie, zawroty głowy - może być to objaw niedokrwistości. Skontaktuj się w takiej sytuacji z lekarzem prowadzącym, aby włączyć odpowiednie leczenie. Konieczne będzie wykonanie kontrolnej morfologii krwi.

O czym powinnaś pamiętać?
Często odpoczywaj, najlepiej w pozycji półleżącej, z uniesionymi nogami. Nie daj się jednak zupełnie „obezwładnić” nieprzyjemnemu zmęczeniu. Do porodu masz jeszcze kilka tygodni i musisz mieć przyzwoitą kondycję przed tym ogromnym wysiłkiem. Półgodzinny spacer każdego dnia na pewno dobrze ci zrobi, pod warunkiem, że nie będziesz się przechadzać po zatłoczonym centrum handlowym.

W trzecim trymestrze ciąży warto zwiększyć porcje spożywanego mięsa. Jest źródłem cennego białka, stanowiącego materiał budulcowy dla tkanek dziecka. Jeżeli jesteś wegetarianką, zwróć uwagę na produkty roślinne o wysokiej zawartości białka i zwiększ spożycie nabiału.

Jeśli istnieje niezgodność immunologiczna w zakresie układu Rh, tzn. masz potocznie mówiąc ujemną grupę krwi, a twój partner dodatnią, lekarz prowadzący może zaproponować podanie immunoglobuliny anty-Rh między 28 a 32 tygodniem ciąży. Zalecane jest to u pacjentek, u których we krwi nie wykryto obecności przeciwciał anty-Rh. Lek podaje się w formie zastrzyku. Ma on za zadanie zapobieganie powstawaniu przeciwciał, które mogłyby działać szkodliwie na płód. Drugą dawkę można podać po porodzie (ok. 72 godziny po), jeżeli u noworodka badanie wykaże grupę krwi z dodatnim czynnikiem Rh.

Wskazówki specjalne
W trakcie przechodzenia dziecka przez kanał rodny i pochwę musi dojść do rozciągnięcia tkanek. Jeżeli są one elastyczne i podatne, poród przebiega łatwiej i jest mniej urazowy. Sztywne krocze ma większą tendencję do pękania lub wręcz blokowania wytaczania główki, dlatego częściej jest nacinane. Tymczasem istnieje tendencja do coraz rzadszego nacinania krocza. Aby je przygotować, warto od około 30 tygodnia ciąży codziennie masować okolicę tylnego sklepienia pochwy oliwką kosmetyczną. Takie działanie nie stymuluje czynności skurczowej, jest nieszkodliwe dla przebiegu ciąży.

Jeżeli jesteś pozytywnie nastawiona do porodu fizjologicznego, czas regularnie ćwiczyć mięśnie dna miednicy sposobem Kegla oraz codziennie masować krocze. Takie proste zabiegi mogą ci pomóc łatwiej przejść poród i okres połogu.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (8)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
0
~Patrycja 2016-01-10 (22:45) 1 rok 10 miesięcy 6 dni 21 godzin i 32 minuty temu

Szkoda, że nikt nie wspomina o tych wszystkich leżących kobietach, które nie mogą ani uskuteczniac spacerow ani w żaden sposób ćwiczyć. Jak to czytam chce mi sie płakać bo nic nie moge! Choć jedno zdanko uwzgledniajace fakt, że nie każda kobieta może. Co może?

odpowiedz

0
2
~Kasia 2015-09-12 (18:24) 2 lata 2 miesiące 5 dni 1 godzinę i 53 minuty temu

30 tydz. drugiej ciazy wszystko wporzadku malutka rozwija sie prawidlowo a ja 5 kg do przodu

odpowiedz

3
0
~:) 2014-12-22 (19:05) 2 lata 10 miesięcy 26 dni 1 godzinę i 12 minut temu

Panie Tomaszu dziĂŠkujĂŠ serdecznie Pana rady sĂĄ bezcenne. Cudowna stronka, mnóstwo swietnych rad. Duzo dobrego Pan robi i wielkie dziĂŠkuje to za malo :) Pozdrawiam serdecznie!!!!!! :)

odpowiedz

10
7
~Ola 2014-12-16 (23:26) 2 lata 11 miesięcy 20 godzin i 51 minut temu

takze bzdury z waga, znam dziewczyny ktore przed ciaza wazyly 55 kg juz w 35 tyg mialy 18kg do przodu pomimo racjonalnego odzywiania sie a wrecz oszczedzania sie.

odpowiedz

11
2
~superMAMA 2014-09-03 (05:16) 3 lata 2 miesiące 14 dni 15 godzin i 1 minutę temu

Mój synek(juz drugi!)ma w 30tyg 1900g..dla porównania syn pierwszy miał w 30 tyg wagę..1111g..a waga porodowa..4410g!to drugi synek jak go urodzę ,tzn wyjdzie sam i bedzie juz chodził:]]

odpowiedz

11
0
~LALA 2014-07-02 (11:55) 3 lata 4 miesiące 15 dni 8 godzin i 22 minuty temu

30cm ma od główki do pupy 😁

odpowiedz

1
13
~gosc 2014-05-18 (17:18) 3 lata 5 miesięcy 30 dni 2 godziny i 59 minut temu

Jakim cudem dziecko mierzy 44 cm jak juz to jedynie 30 cm ma

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź