dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

31 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

31 tydzień ciąży
fot.

Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży

Ten tydzień to kolejny bardzo ważny moment w rozwoju dziecka.

Jak rozwija się dziecko?
Pojawia się sieć połączeń między jego neuronami. Tym sposobem dziecko potrafi już na swój sposób przetwarzać bodźce i informacje, śledzić światło. Swój niewielki świat rejestruje już przy użyciu wszystkich pięciu zmysłów. Sporo „wolnego czasu” poświęca na spanie, najczęściej w fazie REM (faza szybkich ruchów gałek ocznych). Skóra płodu staje się już gładka i różowa. Dziecko nabrało więcej tkanki podskórnej, która stanowi obecnie około 8% masy ciała. Dobrze rozwinięte są także kończyny dziecka. Maluch mierzy około 45 cm i waży ponad 1500 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Twoje nerki filtrują coraz większą objętość płynów, a ciężarna macica uciska pęcherz moczowy. Masz na pewno częste uczucie parcia na mocz. Nie wstrzymuj tego procesu i chodź częściej do toalety. Przepełniony pęcherz moczowy może doprowadzać do podrażniania macicy, a nawet wzniecania czynności skurczowej. Poza tym zastój moczu sprzyja rozwojowi infekcji dróg moczowych.

Jak możesz się czuć?
Dolegliwości i objawy tego tygodnia ciąży nie różnią się od tych, które pojawiają się już od jakiegoś czasu. Uczucie ciężkości, hemoroidy, zaparcia, żylaki, problemy z zaśnięciem i uczucie zmęczenia to tylko niektóre z nich. Kolejnym nieprzyjemnym objawem może być silny ból jednej z kończyn dolnych - rwa kulszowa. Może być związana z silnym uciskiem główki płodu lub po prostu coraz większej macicy na nerw kulszowy. Skutkiem tego jest (poza bólem) mrowienie i drętwienie, rozpoczynające się w okolicy pośladków.

U niektórych kobiet pojawiają się także wykwity skórne. Mają charakter grudek lub czerwonej pokrzywki. Najczęściej lokalizują się w okolicy rozstępów na brzuchu, ale mogą obejmować również uda, pośladki i ręce. Zazwyczaj nie są swędzące. Oprócz tych zmian na skórze mogą pojawiać się również potówki. Sprzyja im przegrzanie organizmu, podrażnianie skóry ubraniem czy zwiększona potliwość. Mogą pojawiać się pod powiększonymi piersiami, w dolnej okolicy powiększonego brzucha czy po wewnętrznej stronie ud. Takie zmiany dużo częściej dokuczają otyłym pacjentkom.

Jeżeli swędzenie skóry jest bardzo dokuczliwe i nasila się zwłaszcza nocą, a na skórze nie widać konkretnych zmian o charakterze wysypki lub potówek, zgłoś to lekarzowi prowadzącemu. Najprawdopodobniej zaleci wykonanie badań w kierunku cholestazy ciążowej. Jest to dość poważne powikłanie, związane ze zwiększoną produkcją kwasów tłuszczowych, które kumulują się w tkankach skóry i wywołują silny świąd. Aby zdiagnozować chorobę, należy wykonać między innymi ocenę stężenia bilirubiny, dehydrogenazy alaninowej (ALAT) i asparaginowej (ASPAT) i fosfatazy zasadowej we krwi.

O czym powinnaś pamiętać?
W razie silnych bólów kręgosłupa lub kończyn dolnych pamiętaj, aby nie przebywać długo w jednej pozycji. Staraj się jak najczęściej odpoczywać z uniesionymi kończynami. Pamiętaj, aby nie leżeć płasko na plecach, ale chociaż trochę na lewym boku. Odciąży to twój układ krążenia.
Jeśli dokuczają ci objawy rwy kulszowej, dbaj o częste zmiany pozycji przy wykonywaniu różnych czynności. Czasami zmiana pozycji z siedzącej na stojącą lub leżącej na siedzącą przynosi ulgę, musisz sama znaleźć taką, w której ból jest najmniej dotkliwy. Staraj się ogrzewać obolałe miejsce, np. wieczorem w łóżku za pomocą babcinej metody z termoforem lub po prostu poprzez ciepłą kąpiel. Pomóc powinny także proste ćwiczenia rozciągające, kołysanie biodrami czy pływanie.

Jeżeli domowe sposoby walki z bólem o charakterze rwy kulszowej nie pomogą, może się okazać konieczne zastosowanie farmakoterapii. Zacznij od zwykłych leków przeciwbólowych z paracetamolem oraz preparatów z witaminą B12. Jeżeli nie przyniosą ulgi, należy skonsultować z lekarzem prowadzącym włączenie silniejszego leczenia przeciwbólowego. Niezbędna będzie również konsultacja neurologiczna.

Wskazówki specjalne
Powoli powinnaś zacząć myśleć o skompletowaniu dokumentów, które będą ci potrzebne w szpitalu. Postaraj się położyć je w jednym miejscu - np. w jakiejś szufladzie z dokumentacją medyczną, dowód osobisty, kartę ciąży, wynik grupy krwi (nie wystarczy wpis w karcie ciąży!) oraz potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli z różnych powodów leżałaś w szpitalu, dołącz również wypisy szpitalne i wyniki badań. Na wszelki wypadek zapisz sobie w telefonie komórkowym swój numer NIP - jest on potrzebny do wypełnienia druczku zwolnienia lekarskiego. W razie nagłej potrzeby wyjazdu do szpitalnej izby przyjęć nie zapomnisz wówczas o żadnym ważnym dokumencie.

Czy wybrałaś już szpital, w którym chciałabyś urodzić swoje dziecko? Pamiętaj, że nie istnieje coś takiego jak rejonizacja opieki okołoporodowej. Według polskiego prawa, każda rodząca może rodzić w dowolnym szpitalu, bez względu na miejsce zamieszkania czy zameldowania. Być może twój lekarz lub położna pracują w szpitalu w innym mieście i to tam chciałabyś przywitać swoje dziecko? Dobrze przemyśl taką decyzję. W małym szpitalu łatwiej o kameralną atmosferę, w dużych ośrodkach może być lepsza, bardziej zaawansowana opieka, większa liczba lekarzy i położnych dyżurnych, ale też zdecydowanie więcej ciężarnych i rodzących, przez co trudniej o indywidualne podejście do pacjentki.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (6)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Lubie Placki 2014-06-21 (11:42) 1 miesiąc 21 godzin i 38 minut temu

Ja może nie mam wysypki, ale za to kręgosłup daje mi w kość :) Tak straszą rozstępami w czasie ciąży, że jak się dowiedziałam, że jestem w ciąży myślałam tylko o tym (od 13 r.ż. mam ich pełno, wszędzie- nawet na łydkach, chociaż nie mam dużych skoków wagi). Ale moje maleństwo mi zaoszczędziło tego :) a to już 31 tc! mam nadzieję, że będzie tak do końca :)

odpowiedz

0
0
~:p 2014-05-09 (15:06) 2 miesiące 12 dni 18 godzin i 14 minut temu

Lekarz tu dobrze napisał kazda ciaza sie rózni to prawda. Akurat ja mam wszystkie dolegliwosci ktore tu wymienił . Kazda z nas inaczej przechodzi ciaże:) To tylkmo 9miesięcy da sie wytrzymać. Apoco zachęcać kogoś do urodzenia dziecka CHCESZ MIEC DZIECKO TO JE URODZISZ NIE TO NIE TWOJA SPRAWA !

odpowiedz

0
0
~natalia 2014-02-03 (20:27) 5 miesięcy 18 dni 12 godzin i 53 minuty temu

No Ty akurat nie miałaś takich objawów ale kazda ciąża jest inna ja w poprzedniej ciazy jak i w obecnej miałam większość objawów opisanych powyżej.. Prucz wysypki i hemoroidów..

odpowiedz

20
0
~NIP 2013-06-19 (15:36) 1 rok 1 miesiąc 2 dni 17 godzin i 44 minuty temu

Do wypisania zwolnienia potrzebny jest NIP pracodawcy, a nie pacjenta

odpowiedz

3
1
~ewa82 2013-05-15 (12:52) 1 rok 2 miesiące 6 dni 20 godzin i 28 minut temu

Każda ciąza jest inna. Sama się o tym przekonałam. Pierwsza znosiłam rewelacyjnie a drugą całą leżę i wszystko się mnie czepia. Uważam że ten artykuł jest rewelacyjny! Jest w nim dużo informacji. Każda przyszła mama powinna wiedzieć co może ją spotkać w ciązy choć nie musi. A takie informacje często ratują życie i mamie i maluszkowi.

odpowiedz

13
8
~no 2013-02-04 (18:28) 1 rok 5 miesięcy 17 dni 14 godzin i 52 minuty temu

jak się czyta co może spotkać ciężarną w kolejnych tygodniach ciąży to się odechciewa mieć dzieci.tylko straszenie,mało pozytywów.rodziłam dwa razy,pamiętam jak miłe były ruchy dziecka,pamiętam że ciągle byłam śpiąca,pamiętam porody.nie miałam objawów,które wymienił tu lekarz.

odpowiedz