www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

31 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

31 tydzień ciąży
fot.

Trzydziesty pierwszy tydzień ciąży

31 tydzień ciąży to kolejny bardzo ważny moment w rozwoju dziecka.

Jak rozwija się dziecko?
Pojawia się sieć połączeń między jego neuronami. Tym sposobem dziecko potrafi już na swój sposób przetwarzać bodźce i informacje, śledzić światło. Swój niewielki świat rejestruje już przy użyciu wszystkich pięciu zmysłów. Sporo „wolnego czasu” poświęca na spanie, najczęściej w fazie REM (faza szybkich ruchów gałek ocznych). Skóra płodu staje się już gładka i różowa. Dziecko nabrało więcej tkanki podskórnej, która stanowi obecnie około 8% masy ciała. Dobrze rozwinięte są także kończyny dziecka. W 31 tygodniu ciąży maluch mierzy około 45 cm i waży ponad 1500 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Twoje nerki filtrują coraz większą objętość płynów, a ciężarna macica uciska pęcherz moczowy. Masz na pewno częste uczucie parcia na mocz. Nie wstrzymuj tego procesu i chodź częściej do toalety. Przepełniony pęcherz moczowy może doprowadzać do podrażniania macicy, a nawet wzniecania czynności skurczowej. Poza tym zastój moczu sprzyja rozwojowi infekcji dróg moczowych.

Jak możesz się czuć?
Dolegliwości i objawy 31 tygodnia ciąży ciąży nie różnią się od tych, które pojawiają się już od jakiegoś czasu. Uczucie ciężkości, hemoroidy, zaparcia, żylaki, problemy z zaśnięciem i uczucie zmęczenia to tylko niektóre z nich. Kolejnym nieprzyjemnym objawem może być silny ból jednej z kończyn dolnych - rwa kulszowa. Może być związana z silnym uciskiem główki płodu lub po prostu coraz większej macicy na nerw kulszowy. Skutkiem tego jest (poza bólem) mrowienie i drętwienie, rozpoczynające się w okolicy pośladków.

U niektórych kobiet około 30 - 31 tygodnia ciąży pojawiają się także wykwity skórne. Mają charakter grudek lub czerwonej pokrzywki. Najczęściej lokalizują się w okolicy rozstępów na brzuchu, ale mogą obejmować również uda, pośladki i ręce. Zazwyczaj nie są swędzące. Oprócz tych zmian na skórze mogą pojawiać się również potówki. Sprzyja im przegrzanie organizmu, podrażnianie skóry ubraniem czy zwiększona potliwość. Mogą pojawiać się pod powiększonymi piersiami, w dolnej okolicy powiększonego brzucha czy po wewnętrznej stronie ud. Takie zmiany dużo częściej dokuczają otyłym pacjentkom.

Jeżeli swędzenie skóry jest bardzo dokuczliwe i nasila się zwłaszcza nocą, a na skórze nie widać konkretnych zmian o charakterze wysypki lub potówek, zgłoś to lekarzowi prowadzącemu. Najprawdopodobniej zaleci wykonanie badań w kierunku cholestazy ciążowej. Jest to dość poważne powikłanie, związane ze zwiększoną produkcją kwasów tłuszczowych, które kumulują się w tkankach skóry i wywołują silny świąd. Aby zdiagnozować chorobę, należy wykonać między innymi ocenę stężenia bilirubiny, dehydrogenazy alaninowej (ALAT) i asparaginowej (ASPAT) i fosfatazy zasadowej we krwi.

O czym powinnaś pamiętać?
W 31 tygodniu ciąży w razie silnych bólów kręgosłupa lub kończyn dolnych pamiętaj, aby nie przebywać długo w jednej pozycji. Staraj się jak najczęściej odpoczywać z uniesionymi kończynami. Pamiętaj, aby nie leżeć płasko na plecach, ale chociaż trochę na lewym boku. Odciąży to twój układ krążenia.
Jeśli dokuczają ci objawy rwy kulszowej, dbaj o częste zmiany pozycji przy wykonywaniu różnych czynności. Czasami zmiana pozycji z siedzącej na stojącą lub leżącej na siedzącą przynosi ulgę, musisz sama znaleźć taką, w której ból jest najmniej dotkliwy. Staraj się ogrzewać obolałe miejsce, np. wieczorem w łóżku za pomocą babcinej metody z termoforem lub po prostu poprzez ciepłą kąpiel. Pomóc powinny także proste ćwiczenia rozciągające, kołysanie biodrami czy pływanie.

Jeżeli domowe sposoby walki z bólem o charakterze rwy kulszowej nie pomogą, może się okazać konieczne zastosowanie farmakoterapii. Zacznij od zwykłych leków przeciwbólowych z paracetamolem oraz preparatów z witaminą B12. Jeżeli nie przyniosą ulgi, należy skonsultować z lekarzem prowadzącym włączenie silniejszego leczenia przeciwbólowego. Niezbędna będzie również konsultacja neurologiczna.

Wskazówki specjalne
W 31 tygodniu ciąży powoli powinnaś zacząć myśleć o skompletowaniu dokumentów, które będą ci potrzebne w szpitalu. Postaraj się położyć je w jednym miejscu - np. w jakiejś szufladzie z dokumentacją medyczną, dowód osobisty, kartę ciąży, wynik grupy krwi (nie wystarczy wpis w karcie ciąży!) oraz potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego. Jeżeli z różnych powodów leżałaś w szpitalu, dołącz również wypisy szpitalne i wyniki badań. Na wszelki wypadek zapisz sobie w telefonie komórkowym swój numer NIP - jest on potrzebny do wypełnienia druczku zwolnienia lekarskiego. W razie nagłej potrzeby wyjazdu do szpitalnej izby przyjęć nie zapomnisz wówczas o żadnym ważnym dokumencie.

Czy wybrałaś już szpital, w którym chciałabyś urodzić swoje dziecko? Pamiętaj, że nie istnieje coś takiego jak rejonizacja opieki okołoporodowej. Według polskiego prawa, każda rodząca może rodzić w dowolnym szpitalu, bez względu na miejsce zamieszkania czy zameldowania. Być może twój lekarz lub położna pracują w szpitalu w innym mieście i to tam chciałabyś przywitać swoje dziecko? Dobrze przemyśl taką decyzję. W małym szpitalu łatwiej o kameralną atmosferę, w dużych ośrodkach może być lepsza, bardziej zaawansowana opieka, większa liczba lekarzy i położnych dyżurnych, ale też zdecydowanie więcej ciężarnych i rodzących, przez co trudniej o indywidualne podejście do pacjentki.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (22)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~karolina 2017-10-05 (13:43) 1 miesiąc 15 dni 6 godzin i 19 minut temu

Jestem w 31 tc. Moja waga sprzed ciąży 97 kg. Przytyłam 6 kg, a teraz się okazuje, ze od ostatniej wizyty schudłam 1 kg. Dziwne to trochę bo powinnam tyć. Za to maluszek w 3 tygodnie przybrał 700 g i waży 1600g.

odpowiedz

2
1
~gosc 2015-04-16 (16:58) 2 lata 7 miesięcy 4 dni 3 godziny i 4 minuty temu

31 tc a zgage mam od 6 tygodnia czyli od samego poczatku i nie hest latwo to wytrzymac. noc w noc walcze z paleniem w przelyku i nic nie pomaga a mleko pije litrami. na szczescie to jeszcze tylko 9 tygodni.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
0
~aga 2016-04-10 (10:49) 1 rok 7 miesięcy 10 dni 9 godzin i 13 minut temu

A mnie niestety dopadlo wiekszosc z wymienionych problemow ,nadczynnosc tarczycy i cukrzyca ciazowa sie przypaletala ... ech poza swedzeniem .. zylaki niestety na nogach i wardze sromowej , bezsennosc , zaparcia , bol w plecach sporadycznie , no i przy dluzszym staniu ucisk i spory dyskomfort , ale to juz na szczescie koncowka ciazy i mam nadzieje ze zdrowy dzidzius zrekompensuje wszelkie nieprzyjemnosci . poadrawiam przyszle mamy .

odpowiedz

1
0
~Lubie Placki 2014-06-21 (11:42) 3 lata 4 miesiące 30 dni 8 godzin i 20 minut temu

Ja może nie mam wysypki, ale za to kręgosłup daje mi w kość :) Tak straszą rozstępami w czasie ciąży, że jak się dowiedziałam, że jestem w ciąży myślałam tylko o tym (od 13 r.ż. mam ich pełno, wszędzie- nawet na łydkach, chociaż nie mam dużych skoków wagi). Ale moje maleństwo mi zaoszczędziło tego :) a to już 31 tc! mam nadzieję, że będzie tak do końca :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~Kasia 2015-07-29 (12:49) 2 lata 3 miesiące 22 dni 7 godzin i 13 minut temu

Mam 40 lat i jestem w 31 tygodniu. To drugie dziecko. Nie wymiotowałam, nic mnie nie bolało i nie boli, nie mam zgagi, nie puchną mi nogi, nie mam zaparć ani zgagi ani żadnych wyprysków. Przytyłam 6 kg. Zdrowo się odżywiam, dużo piję wody, dużo spaceruję. Jedyne co to odwiedzam toaletę bo mam parcie na pęcherz :)

odpowiedz

4
0
~Kari 2015-07-15 (11:00) 2 lata 4 miesiące 5 dni 9 godzin i 2 minuty temu

Uważam że to co lekarz wypisuje to cała prawda i wiele kobiet niestety źle znosi ciążę ale nikt nikogo tu nie straszy przed zajściem, takie są realia. Ja jestem w 31 tygodniu i powiem wam że pierwsze 17 tygodni to było piekło żołądkowe - wymioty 24 godziny na dobę, nie mogłam wyjść z domu. Jak to minęło zaczęły się zaparcia, zgaga, hemoroidy..później pchły nogi, stopy, synek pół kilo większy niż statystycznie. Najgorsze spotkało mnie na końcu-ogromny ból kręgosłupa promieniujacy do lewej nogi, nie da się poruszać bez bólu, ani siedzieć ani leżeć... A przede mną jeszcze 8 tygodni...Mam nadzieję że mały Alanek będzie zdrowy i warto za to pocierpiec 9 miesięcy.

odpowiedz

7
0
~gośćććć 2014-07-22 (09:47) 3 lata 3 miesiące 29 dni 10 godzin i 15 minut temu

te obiawy są mocno przerysowane,albo ja po prostu jestem jakaśinna.... jestem w 31 tyg. przed ciążą ważylam bardzo dużo bo 88 kg przy wzroście 170 a teraz waże 105. więc jestem osobą otyłą, i nie mam ani żadnej wyspki czy miedzy udami czy pod brzuchem etc.. nie mam żadnych rozstępów, poza jednym maleńkim którego miałam już przed ciążą na brzuchu. Od początku ciąży nie miałam żadnych objawów ciążowych, żadnych mdłości, żadnych humorków, żadnych zachcianek etc. Jedyne co mi dokucza to po dłuższym spacerze ok 2,3 km bez przystanku , zaczynają mnie boleć plecy. Nie mam żadnych wyprysków na twarzy, tylko widac że trzytyłam i mam brzuszek odstający, ale on jest akurat uroczy ;) P.S. Życzę wszystkim ciężarówkom w miarę bezbolesnego rozwiązania, i szybkiego powrotu do formy sprzed ciąży:)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~lilka 2014-09-27 (19:03) 3 lata 1 miesiąc 24 dni i 59 minut temu

Ja jestem w 31 tc, nie miałam żadnych wymiotów, tylko czasem mnie mdliło, ale to trwało krótko. Za to miałam bóle brzucha, ale po tabletkach od doktorka przeszły. Gdy to się skończyło, zaczęły się problemy z oddychaniem , kołatanie serca ii słabnięcie. Gdy to minęło, jakoś od 5 miesiąca strasznie bolą mnie żebra i to już chyba zostanie do końca ciąży.:( ale w końcu będzie wyczekiwany maluszek:)

odpowiedz

3
0
~olaaaaa 2014-09-02 (09:56) 3 lata 2 miesiące 18 dni 10 godzin i 6 minut temu

Ja z wymienionych tu objawów mam jedynie pokrzywke na udach, od czasu do czasu zgage, ból pleców ale do zniesienia, dretwienie rąk i ból bioder o czym tu nie napisano ;) rozstępy póki co pojawily się tylko na jednej piersi i mam nadzieje że tak juz zostanie :) a Mała fika niezłe koziolki w maminym brzuszku :) pozdrawiam wszystkie ciężarówki a szczególnie te ktore mają termin na początek listopada :) trzymajcie sie ciepło!

odpowiedz

3
0
~:p 2014-05-09 (15:06) 3 lata 6 miesięcy 11 dni 4 godziny i 56 minut temu

Lekarz tu dobrze napisał kazda ciaza sie rózni to prawda. Akurat ja mam wszystkie dolegliwosci ktore tu wymienił . Kazda z nas inaczej przechodzi ciaże:) To tylkmo 9miesięcy da sie wytrzymać. Apoco zachęcać kogoś do urodzenia dziecka CHCESZ MIEC DZIECKO TO JE URODZISZ NIE TO NIE TWOJA SPRAWA !

odpowiedz