www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

34 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

34 tydzień ciąży
fot.

Trzydziesty czwarty tydzień ciąży

W 34 tygodniu ciąży maluszek powinien ostatecznie „zdeklarować się”, w jakim położeniu chce przebywać w twoim brzuchu do momentu porodu. Według danych statystycznych, na 100 płodów 99 ma położenie podłużne, a 1 leży w macicy poprzecznie. Z kolei z tych 99 w położeniu podłużnym, 94 ma główkę skierowaną do dołu, a 5- miednicę. Mówimy wtedy o położeniu podłużnym główkowym lub miednicowym płodu.

Jak rozwija się dziecko?
Z ciekawostek - w 34 tygodniu ciąży dziecko ma już całkiem długie paznokcie - sięgają do czubków palców. Jeśli w twoim brzuchu rośnie mały mężczyzna, jego jądra właśnie zstępują z jamy brzusznej do moszny. Płód mierzy teraz około 50 cm i waży nawet 2200 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Twój układ krążenia, oddechowy, moczowy i inne są już tak obciążone, że organizm zaczyna zwalniać tempo zmian. Do końca ciąży objętość krwi, którą musi przepompować serce oraz przefiltrować nerki, nie powinna już wzrastać. Twoje stawy, zwłaszcza miednicy, cały czas ulegają procesowi relaksacji, czyli rozluźnieniu, aby przygotować się do porodu.

Brzuch jest cały czas dosyć wysoko. Na pewno zapomniałaś już, jak wyglądają twoje palce stóp. W 34 tygodniu ciąży możesz zauważyć, że masz dużo słabsze, łamliwe paznokcie, włosy wypadają w coraz większej ilości, są jakby bardziej matowe. To wyraz osłabienia twojego organizmu. Objawy są jeszcze bardziej nasilone u ciężarnych z anemią.

Jak możesz się czuć?
W 34 tygodniu ciąży coraz wyraźniej możesz odczuwać okresowe napinania brzucha. Są to najprawdopodobniej skurcze Braxtona-Hicksa, czyli próbne skurcze macicy. Czasami trudno je odróżnić od właściwej czynności skurczowej macicy. Zazwyczaj rozpoczynają się w górnej części i powoli przemieszczają w dół. Pojawia się uczucie twardnienia macicy przez okres około 15-30 sekund. Możesz zauważyć, że podczas ich trwania brzuch staje się śmiesznie wystający lub pomarszczony.
Okres około 34 tygodnia ciąży to czas, kiedy stres związany ze zbliżającym się porodem i niepokój związany z nadchodzącym macierzyństwem sprawiają, że poszukuje się rozmów na ten temat, aby mieć jak największą wiedzę i dobrze przygotować się do nowej roli. Pamiętaj jednak, że każda ciąża jest inna. Przyjaciółki, ciocie, babcie, a nawet mama czy siostra rodziły inne dzieci, w innych warunkach, z innym lekarzem i położną. Staraj się unikać przykrych opowieści o trudnych porodach, chorych noworodkach. To tylko spotęguje twój stres i utrudni skupienie się na przygotowaniach do porodu.

O czym powinnaś pamiętać? Jeśli wybierzesz się na wizytę kontrolną w 34 tygodniu ciąży, w badaniu ultrasonograficznym obrazy będą już jakby „powycinane”- dziecko jest na tyle duże, że będzie można uwidocznić tylko fragmenty jego ciała, np. rączkę, twarzyczkę, część brzuszka. Co prawda maluch może spać podczas badania, ale jeśli będzie aktywny, być może uda się wam podejrzeć, jak ziewa lub ssie palec. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłaś, zapytaj lekarza prowadzącego, czy jest możliwe nagranie badania na płytę. Będziesz mogła pokazać nagranie w domu - mężowi lub starszemu dziecku. Poza tym będzie to miła pamiątka z okresu ciąży.

Jeżeli skurcze Braxtona-Hicksa są bolesne i nieprzyjemne, spróbuj w czasie ich trwania zmienić pozycję - z leżącej na siedzącą, jeśli stoisz, spróbuj się położyć. Czasami pomaga chodzenie. Zrelaksuj się. Jeśli jednak okaże się, że skurcze nie ustępują i pojawiają się częściej, niż cztery razy na godzinę, powinnaś pojechać do szpitalnej izby przyjęć. Ponieważ być może są to objawy rozpoczynającego się porodu przedwczesnego. W 34 tygodniu ciąży może się to zdarzyć...

Jeżeli przyjmujesz leki rozkurczające, ponieważ stwierdzono u ciebie objawy zagrażającego porodu przedwczesnego, nie sugeruj się tym, że dziecko jest już zdolne do przeżycia. Powinno ono jeszcze trochę dojrzewać - zwłaszcza jego układ oddechowy. Przyjmuj więc zalecane leki i nie zmniejszaj dawek, chyba że lekarz prowadzący tak zaleci.

Według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego zaleca się, aby wszystkie ciężarne między 35 a 37 tygodniem ciąży miały pobrany posiew z pochwy w kierunku paciorkowców. Są to bakterie, które mogą kolonizować dolny odcinek przewodu pokarmowego, odbyt, środowisko pochwy. Jeśli wynik jest dodatni, okołoporodowo należy włączyć antybiotyk (ampicylinę lub erytromycynę), ponieważ u noworodka może dojść do rozwoju poważnych powikłań na tle infekcji paciorkowcem. Co istotne - leczenie świeżo wykrytej infekcji, np. w 34 czy 35 tygodniu ciąży nie ma sensu i jest bezcelowe - udowodniono, że bardzo szybko dochodzi do ponownego nadkażenia. Dlatego zaleca się wyłącznie profilaktykę okołoporodową.

Wskazówki specjalne
Jeżeli istnieje u ciebie ryzyko porodu przedwczesnego, staraj się dbać o to, aby mimo wszystko urodzić o czasie. Natura czasami płata figle, ale wiele zależy od pacjenta. Unikaj infekcji - ogranicz przebywanie w zatłoczonych miejscach lub w towarzystwie przeziębionych osób. Stosuj zalecenia lekarza. Jeśli każe leżeć - nie protestuj i staraj się być zdyscyplinowaną pacjentką. Dbaj cały czas o dobrą dietę i unikaj wysiłku oraz współżycia płciowego.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

9
0
~suave 2014-10-15 (21:33) 3 lata 1 miesiąc 1 dzień 22 godziny i 37 minut temu

jestem w 34tyg, a moj mały wciąż układa sie w poprzek, jestem ciekawa czy w tych ostatnich tyg, ułoży się główką w dół

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi