dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

36 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

36 tydzień ciąży
fot.

Trzydziesty szósty tydzień ciąży

Maluch jest już właściwie w pełni dojrzały i gotowy do prawidłowego funkcjonowania poza macicą. Wszystkie jego układy są już wykształcone.

Jak rozwija się dziecko?
Dziecko doskonali różne odruchy. Bardzo silnie zaznaczony jest teraz u niego odruch źreniczny i odruch chwytania. Dzięki temu drugiemu bardzo wcześnie po porodzie będziesz mogła poczuć, jak na twoim palcu zaciska się maleńka dłoń. Pamiętaj, że chociaż płód jest już właściwie przygotowany do samodzielnego funkcjonowania, im dłużej pozostanie w macicy do terminu porodu, tym większe szanse, że będzie sobie radził po porodzie bez żadnych powikłań. Jego układ oddechowy wciąż produkuje surfaktant, dzięki któremu jego zdolności oddechowe będą wydajniejsze. Dziecko mierzy teraz około 50 cm i waży około 2700 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Bardzo powiększona macica silnie uciska naczynia krwionośne. Jeżeli leżysz na plecach, ten ucisk sprawia, że do twojego serca dopływa mniej krwi i możesz zemdleć. Znaczny wzrost rozmiarów brzucha wywołuje jeszcze silniejsze wygięcie kręgosłupa do tyłu i przesunięcie punktu ciężkości ciała.

Jak możesz się czuć?
W tym tygodniu twoja macica osiąga najwyższe położenie w przebiegu całej ciąży. Przylega do łuków żebrowych, w związku z czym ciężko ci nieraz złapać oddech i po dwóch kęsach posiłku masz wrażenie, że już nic więcej nie zmieścisz. Nogi mogą być bardzo opuchnięte, podobnie jak dłonie i twarz.

Możesz zauważyć zmiany aktywności płodu i odczuwać bardziej jego wiercenie niż konkretne kopnięcia. Twoje dziąsła są wciąż mocno rozpulchnione i mogą krwawić podczas mycia zębów. Cały czas może ci dokuczać uczucie zapchanego nosa i krwawienie z jego błony śluzowej, nawet jeśli nie masz kataru. O nasilających się bólach kręgosłupa i uczuciu ciężkości chyba nie ma już co pisać…

O czym powinnaś pamiętać?
Cały czas możesz wykonać badanie w kierunku obecności paciorkowców w pochwie. Jeżeli teraz odbędzie się badanie ultrasonograficzne podczas wizyty kontrolnej, będziesz mieć już mniej więcej orientację co do spodziewanej podczas porodu masy ciała dziecka. Maluch co prawda wciąż rośnie, ale jeśli już teraz jest większy niż to wynika z tygodnia ciąży, musisz się nastawić to, że po porodzie również będzie ważyło więcej niż statystyczny noworodek, a więc więcej niż 3,5 kg. Taka tendencja istnieje zwłaszcza w grupie pacjentek chorujących na cukrzycę ciążową. Stąd u tych kobiet okołoporodowe szacowanie masy ciała płodu ma szczególne znaczenie.

Pamiętaj o masowaniu krocza, jeżeli nastawiasz się na poród siłami natury. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, które będą rodzić po raz pierwszy. Pamiętaj jednak, aby robić to bardzo delikatnie. Uszkodzenie, podrażnienie lub zadrapanie skóry krocza przed porodem jest niewskazane. Jeżeli do tej pory wskutek zagrażającego porodu przedwczesnego lekarz zabraniał ci współżycia płciowego, od tego tygodniu najprawdopodobniej będziesz mogła znowu cieszyć się seksem. O ile fakt bycia w ciąży za bardzo go nie utrudni, naciesz się tym przed porodem. Na czas połogu znowu czeka cię abstynencja.

Co prawda to już końcówka ciąży i możesz odczuwać duże zniecierpliwienie, ale nie zapominaj o lekach, a już na pewno nie odstawiaj ich samodzielnie. Lekarz może zalecić odstawianie lekarstw rozkurczających, ale jeśli chorujesz na choroby współistniejące z ciążą, nadal powinnaś je leczyć. Dotyczy to nadciśnienia, cukrzycy czy chorób tarczycy.

Wskazówki specjalne
Torba spakowana, dokumenty naszykowane, szpital wybrany? Jesteś więc prawie gotowa. Jeśli masz w domu małe dziecko, przemyśl z mężem lub partnerem, pod czyją opieką maluszek zostanie podczas waszego wyjazdu do szpitala. Aby starsze dziecko nie czuło się odrzucone, kupcie mu wymarzony prezent i schowajcie, aby podarować go dziecku w dniu twojego przyjazdu z „konkurencją” ze szpitala. Na pewno dzięki temu starsza pociecha nie poczuje się w tym dniu pominięta.

Jeśli twoja pierwsza ciąża zakończyła się cesarskim cięciem, nie oznacza, ze za drugim czy trzecim razem musi być tak samo. Stan po jednym cięciu cesarskim nie musi stanowić wskazania do kolejnego. Jeżeli pacjentka wyraża taką chęć, może podjąć próbę porodu siłami natury i często kończy się ona powodzeniem. To, czego dotyczy obawa przed takim porodem, to zagrożenie pęknięcia macicy w starej bliźnie po cięciu. W tym miejscu mięsień jest osłabiony i nie ma takich zdolności do rozciągania jak pozostała część macicy. Jeśli więc w trakcie porodu okaże się, że odczuwasz silny ból w dole brzucha, w miejscu starej blizny i jest to ból inny niż ten związany z czynnością skurczową, lekarz może zalecić cięcie w obawie przed pęknięciem macicy.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (42)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
0
~Zamyślona 2014-09-08 (19:28) 6 miesięcy 23 dni i 37 minut temu

Witam, drogie przyszłe mamy to moja 1 ciąża i też tak jak wy zaczął mi się 36tydz. Jestem w pełni przygotowana do porodu siłami natury - lecz wiele ludzi mnie straszy niestety . Mam 19 lat i będę rodziła naszego synka bez znieczulenia bo u mnie w szpitalu nie ma go darmowo . Pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
1
~marcela 2015-03-17 (22:05) 13 dni 22 godziny i 1 minutę temu

Jak mnie bawi jak ktoś pisze jaki to poród sn jest cudowny i jakie to dziwne , że kobiety chcą cc. Szkoda, że nikt nie mówi o powiklaniach, podduszeniach, porazeniach.. długo by wymieniać. Pierwsze dziecko rodzilam sn i to była najgorsza decyzja w moim życiu. Dziecko podduszone, ja skutki porodu odczuwam do dziś. Teraz jestem w 36 tyg., mam planowaną cc. Może nie będzie lepiej, ale gorzej też z pewnością nie..

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
28
~monika 2014-06-30 (11:09) 9 miesięcy 1 dzień 8 godzin i 56 minut temu

ja już kończę 36 tydzień a jutro zaczynam 37 tydzień ciąży i mam drugą dziewczynkę powiem wam drogie mamy warto mieć jednak dwie dziewczynki bo nic z domu nie wyniosą a chłopaki co im się powie zaraz rozniosą powodzenia i miłego dnia

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

6
3
~Patrycja24 2013-12-03 (17:27) 1 rok 3 miesiące 28 dni 2 godziny i 38 minut temu

u mnie wczoraj zaczął się 36tc ale dziecko od 3 mies jest bardzo nisko, jestem na tokolitykach, ale zaczął odchodzić mi stopniowo czop. Moja pierwsza ciąża zakończyła się planowanym cesarskim cięciem, mam nadzieję, że nie będzie przeciwwskazań i będę mogła urodzić normalnie. Nie rozumiem kobiet które wolą zapłacić za cc niz urodzic. Fakt nie męczą się podczas porodu, ale 24h lezenia plackiem i przeszywający ból kiedy zejdzie znieczulenie są nie do zniesienia. -Natalia, ja bydgoszczanką byłam jeszcze ponad dwa lata temu, teraz Gdynia:):) Pozdrawiam wszystkie mamusie i życze dużo zdrówka Wam i maluszkom:)

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

1
0
~ewa 2014-12-30 (16:06) 3 miesiące 1 dzień 3 godziny i 59 minut temu

moja mała w 33 wazyła 1.705 także teraz w 36 pewnie koło 2,200 także tez za ciężka nie będzie ale ja tez jak się urodziłam ważyłam 2.700

odpowiedz

1
0
~ewa 2014-12-30 (16:03) 3 miesiące 1 dzień 4 godziny i 2 minuty temu

u mnie 36 i 3 dzień pierwsza ciąża i strasznie się boje ;(

odpowiedz

3
3
~Nikita 2014-11-07 (16:48) 4 miesiące 24 dni 3 godziny i 17 minut temu

Takie rzeczy to tylko w polsce mogą się zdarzyć że znieczulenie jest płatne... To jest horror żeby nie móc dostać znieczulenia to kpina i NIE LUDZKIE !!! ZA GRANICĄ DAJĄ CI CO CHCESZ I ZA NIC NIE PŁACISZ A JUŻ NAPEWNO NIE ZA ZNIECZULENIE ...Jest to bardzo przykre jak jesteśmy traktowane w polsce.... Ja miałam przy pierwszym cesarkę i oczywiście epidural który mi zadziałał dopiero po przewiezieniu mnie na salę pooperacyjną teraz natomiast będę miaLa cesarkę za granicą więc będę miała porównanie. Powodzenia życzę WSZYSTKIM PRZYSZŁYM MAMOM... POZDRAWIAM

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~Iza 2014-12-02 (05:32) 3 miesiące 29 dni 14 godzin i 33 minuty temu

Uwielbiam Pana opisy do Kalendarza Ciąży!

odpowiedz

7
2
~eee:-) 2014-09-05 (12:50) 6 miesięcy 26 dni 7 godzin i 15 minut temu

Witam ja równiez już rozpoczełam 36 tydzień i czekam na maluszka, też miałam się oszczędzać ale jak sie ma aktywnego 3 latka który już nie spi w dzień to nie takie proste zwłaszcza że już widac zazdrosc o jeszcze nie narodzoną dzidzie.Czekam cierpliwie ale stres robi swoje gdy wszyscy sprawiedliwi na okolo daja do zrozumienia ze jestem zla matka bo nie potrafie opanowac dziecka bo ono placze!Tak że mam dola juZ od jakiegos czasu ale co nas nie zabije to nas wzmocni i tego sie trzymam!:-)

odpowiedz

1
0
~Edyta 2014-09-04 (19:29) 6 miesięcy 27 dni i 36 minut temu

Witam, ja mam termin na 29 09 14r. no i moje "maleństwo" wg usg waży już 4100 a ja wyglądam jakbym mała zaraz pęknąć "-)

odpowiedz

0
0
~ada 2014-09-03 (18:48) 6 miesięcy 28 dni 1 godzinę i 17 minut temu

u mnie również 36 tydzień. To druga ciąża pierwsza po terminie, a teraz mały jest już bardzo nisko, czuje parcie aż w pachwinach nóg, mam się oszczędzać żeby jeszcze choć 2 tyg wytrzymać, choć synuś ma juz podobno 3,400 kg. a mi trudno wysiedzieć w miejscu szczególnie, że starsza córcia zaczeła właśnie zerówkę. na szczęście zdążyłam już wszystko przygotować na przybyciwe malucha

odpowiedz

2
0
~mo.ika 2014-08-31 (09:23) 7 miesięcy 10 godzin i 42 minuty temu

Co to znaczy ze warto miec dziewczynki? Co to za bzdury. Ja mam dwie corki i syna i teraz 25 wrzesnia tez bedzzie corka i nigdy bym nie pomyslala nawet ze lepiej miec corke niz syna czy odwrotnie.

odpowiedz

0
0
~monia 2014-08-28 (09:44) 7 miesięcy 3 dni 10 godzin i 21 minut temu

Hej monka nie ma się co martwić:) na kiedy masz termin?? ja też jestem 36 tyg. termin mam na 24 września. też będę mięc synka z usg wynikało że waży juz 2950g. także powinien się urodzić dobrze ponad 3 kg. ważne aby nasze dzieciaczki były zdrowe. pozdrawiam i życzę szczęśliwego rozwiązania:D

odpowiedz

0
0
~monka 2014-08-25 (12:53) 7 miesięcy 6 dni 7 godzin i 12 minut temu

witam to moja druga ciąża i tak samo jak w pierwszej dzidzia mało przybiera na wadze :( synek ma teraz w 36tyg. 2200g, córcie urodziłam przez wywołanie w 40 tyg. z wagą 2700g. mam nadzieję że wszystko zakończy się pomyślnie. pozdrawiam przyszłe mamy :)

odpowiedz

4
1
~anuha26 2014-04-26 (20:02) 11 miesięcy 5 dni i 3 minuty temu

Hej tez mam 36 tydzien dzisiaj. Dziewczyny jak z waszymi piersiami I pokarmem. Ja mmam suche jeszcze. Nie wiem czy mam sie martwic czy co bo to moj pierworodny

odpowiedz

2
1
~edytka1904 2014-04-26 (13:07) 11 miesięcy 5 dni 6 godzin i 58 minut temu

Witam wszystkie mamusie :) U mnie zaczął się właśnie 36 tc. Z mężem nie możemy się już doczekać naszej małej kruszynki. Już chcielibyśmy ją tulić... Jeszcze troszkę i Sandrunia będzie z nami :)

odpowiedz

2
0
~monika 2014-04-10 (11:17) 11 miesięcy 21 dni 8 godzin i 48 minut temu

jestem w 36 tyg.ciazy i jest to moja druga ciaza po 8 latach pierwszego chłopca urodzilam normalnie wazyl 3700 i byl okaze zdrowia teraz w maju konczy 8 lat i na swiat jego malenki braciszek!jestem podekscytowana przygotowaniami i nie moge doczekac sie kiedy bedzie przy mnie!taka malenka pociecha zycze powodzenia i szczesliwego rozwiazania wszystkim mamą!

odpowiedz

1
0
~sgh 2014-03-17 (10:59) 1 rok 14 dni 9 godzin i 6 minut temu

dghws

odpowiedz

0
0
~Myszeczka 2013-12-29 (17:47) 1 rok 3 miesiące 2 dni 2 godziny i 18 minut temu

Witam to jest moja druga ciaza 36 tydzien pierwsza przebiegala bez powiklan az do dnia porodu syn sie urodzil 3tygodnie przed terminem trafilam do szpitala bo odeszly mi wody lekarz zamiast sie mna zajac polozyl mnie na oddziale i mialam lezec a wody dalej sie saczyly.na nastepny dzien przyszedl ordynator oddzialu i odrazu wziol mnie na porodowke ale sie okazalo ze juz nie ,mam wod plodowych na ktg bylo zanik tetna plodu dziecka i odrazu na cesarke bo bylo ryzyko ze dziecko umze..cesarka byla nie planowana.teraz jestem w drugiej ciazy juz pod konieci nie wiem co mnie czeka jaki porod przedemna czy naturalny czy cesarka..pozdrawiam

odpowiedz

2
2
~Londynka 2013-12-04 (15:08) 1 rok 3 miesiące 27 dni 4 godziny i 57 minut temu

jestem w 35 tyg zaraz bedzie 36 tydzien. Czekamy na synka. Mieszkam w Londynie a rodzic mam nadzieje uda sie nam naturalnie mimo ze grozi nam cesarka.

odpowiedz