www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

37 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

37 tydzień ciąży
fot.

Trzydziesty siódmy tydzień ciąży

To prawdziwy przełom w twojej ciąży - wraz z końcem 37 tygodnia ciąży będzie można powiedzieć, że jest to ciąża donoszona, a więc dziecko jest już zupełnie przygotowane do życia pozałonowego. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnej różnicy między porodem w tym tygodniu a w terminie porodu.

Jak rozwija się dziecko?
Dziecko nadal dojrzewa, „szkoli” ruchy oddechowe czy odruch ssania. Jego masa wciąż rośnie (około 220 gramów tygodniowo), między innymi dzięki rozwojowi tkanki tłuszczowej. To dzięki niej maluch po porodzie ma fałdki i dołeczki, jest silniejszy. Dziecko waży teraz około 3000 g. Obwód jego główki jest zbliżony do obwodu brzuszka.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Najprawdopodobniej odczułaś już jakieś bardziej lub mniej bolesne skurcze przepowiadające. Ich skutkiem mogą być zmiany w obrębie szyjki macicy. Jeśli jest to twoja kolejna ciąża, szyjka może skracać się i rozwierać nieco szybciej. Nie denerwuj się, jeśli okaże się, że już teraz masz niewielkie rozwarcie. Nie musi ono oznaczać rychłego porodu, jeśli nie masz regularnej czynności skurczowej.
Skurcze przepowiadające przekładają się również na wygląd twojego brzucha. Dno macicy obniża się do poziomu z 32 tygodnia ciąży.

Około 37 tygodnia ciąży możesz zauważyć, że wydzielina z szyjki macicy stała się nieco bardziej gęsta i zawiera więcej śluzu. Po badaniu ginekologicznym lub po współżyciu można w nim niekiedy dostrzec pasma krwi, przez co staje się on podbarwiony na różowy lub brunatnawy kolor. Jeśli zabarwienie śluzu nie staje się coraz bardziej intensywne, nie musisz się denerwować. Jeśli jednak pojawi się wyraźne krwawienie, powinnaś powiadomić o tym swojego lekarza.

Jak możesz się czuć?
W 37 tygodniu ciąży skóra na brzuchu jest już bardzo naciągnięta, przez co świąd brzucha staje się coraz bardziej dokuczliwy. Obniżony brzuch uciska okolice miednicy i pośladków, co wywołuje dolegliwości bólowe tej okolicy. Obrzęki kostek i stóp oraz rąk to już pewnie codzienność.

O czym powinnaś pamiętać?
37 tydzień ciąży to ostatni moment na wykonanie wymazu z pochwy w kierunku obecności paciorkowców. Może się zdarzyć, że zauważyłaś większą ilość wydzieliny w pochwie i zastanawiasz się, czy nie jest to odpływanie płynu owodniowego. Lekarz może wtedy ocenić wydzielinę we wzierniku, sprawdzić, czy wydobywa się z ujścia szyjki macicy. Najlepiej zaobserwować to podczas kaszlu. Może sprawdzić odczyn pH wydzieliny - płyn owodniowy ma odczyn zasadowy, a zwykła wydzielina pochwowa ma odczyn kwaśny. Poza tym lekarz może wykonać ocenę ilości płynu owodniowego w usg.

W 37 tygodniu ciąży możesz poczuć się już na tyle bezpiecznie, że poza ograniczeniami związanymi w twoją zaokrągloną figurą, wolno ci robić właściwie wszystko. Staraj się jednak nie przeciążać. Jeśli pojawił się u ciebie bardzo silny instynkt wicia gniazda i na ostatnią chwilę jeszcze urządzacie pokoik dziecięcy - nie maluj go sama, wspinając się po drabinie lub z wysokości krzesła, a zostaw to nieco sprawniejszym osobom z otoczenia. Pamiętaj, aby często oddawać mocz, gdyż zaleganie moczu w pęcherzu moczowym może prowadzić do powstawania infekcji dróg moczowych.
Jeśli czujesz się na siłach, staraj się ruszać i być trochę aktywną. Dobra kondycja przed porodem to cenna rzecz. Ruch złagodzi też dolegliwości trawienne i poprawi kondycję naczyń żylnych kończyn dolnych.

W 37 tygodniu ciąży lekarz zaleci odstawienie wszelkich leków rozkurczających - jesteś gotowa na poród. Jeśli w obrazie niewydolności cieśniowo-szyjkowej miałaś założony szew na szyjkę macicy to zostanie on teraz zdjęty. Pamiętaj jednak cały czas o witaminach, ewentualnie preparatach z żelazem. Jeżeli dojdzie do przedwczesnego pęknięcia błon płodowych, w ciągu sześciu godzin otrzymasz antybiotyk, aby zapobiec zakażeniu wewnątrzmacicznemu.

Wskazówki specjalne
Po czym poznać, że rozpoczął się poród? O rozpoczynającym się porodzie mówi się, kiedy pojawia się regularna czynność skurczowa, a więc przynajmniej co 10 minut lub gdy pękną błony płodowe. Ta pierwsza wersja zdarza się częściej. Pęknięcie pęcherza płodowego przed rozpoczęciem regularnej akcji porodowej zdarza się w około 15%. Jeśli sytuacja ta dotyczy ciąży donoszonej, to nawet w razie braku czynności skurczowej, stymuluje się skurcze farmakologicznie w przeciągu około doby.

Na pewno zrobiliście już zakupy dla maleństwa. W 37 tygodniu ciąży warto pomyśleć jednak jeszcze o zaopatrzeniu kuchni. Póki nie musisz biegać po supermarketach z fotelikiem dziecięcym, wybierzcie się na większe zakupy po zapasy. Możesz teraz przyrządzić potrawy, które da się przechować w zamrażarce. Takie łatwe do przygotowania posiłki mogą okazać się zbawieniem po porodzie, kiedy zajęcia przy maluchu uniemożliwiają skupienie się na takich czynnościach, jak gotowanie obiadów.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (20)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
1
~julka 2015-04-12 (10:53) 2 lata 5 miesięcy 7 dni 13 godzin i 48 minut temu

Bzdura. I to mam wiadomości na świeżo bo tydzień temu tj. W 36tc pytałam o to moja gin. Mam zdrowa bezpieczna ciążę wiec generalnie nie ma przeciwwskazań. Zaleciła jednak żeby profilaktycznie używać prezerwatyw przynajmniej do 39tc gdyż w spermie jest substancja (zapomniałam nazwy), która faktycznie mza stymulować oże za stymulować wcześniejsze skracanie i szyjki i zastymulowac poród. No ale jeśli nie jesteś przekonana to dla własnej spokojnej głowy wstrzymać się od seksu. Nie pisz jednak ze w artykule są bzdury wypisane

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
41
~jola 2015-01-31 (15:52) 2 lata 7 miesięcy 19 dni 8 godzin i 49 minut temu

mało profesjonalny artykuł jak z tego co się orientuje ok 6-8 tyg przed terminem porodu nie powinno już się współżyć a tu lekarz pisze o współżyciu w 37 tyg, żenada.

odpowiedz

pokaż 10 ukrytych odpowiedzi

0
0
~arletta 2015-11-22 (21:23) 1 rok 9 miesięcy 28 dni 3 godziny i 18 minut temu

Hej

odpowiedz

3
1
~ona 123 2015-09-24 (09:53) 1 rok 11 miesięcy 26 dni 14 godzin i 48 minut temu

Pytałam wczoraj lekarza o seks ( jestem w 37 tyg) i mi powiedział, że bez szaleństw ale przeciwwskazań nie ma:D

odpowiedz

4
1
~linda 2015-08-06 (10:15) 2 lata 1 miesiąc 13 dni 14 godzin i 26 minut temu

Seks to lekarze zalecaja, a zwlaszcza na wywolanie porodu:-)ale jola nie doczytala :-)

odpowiedz

0
0
~Pola 2015-04-28 (17:39) 2 lata 4 miesiące 22 dni 7 godzin i 2 minuty temu

A ja mam infekcje dróg oddechowych w 37 tyg ciazy jak na zlosc. Jestem na antybiotykach. Dusze sie. Stracilam glos. Pierw byla chrypa teraz piski z ledwoscia. Oj zebym sie wyleczyla do porodu zeby dzidzi nie zarazic

odpowiedz

2
1
~Ładne 2014-06-24 (09:19) 3 lata 2 miesiące 26 dni 15 godzin i 22 minuty temu

Ładne obrazki.

odpowiedz

1
4
~anna kupis 2013-02-24 (18:58) 4 lata 6 miesięcy 26 dni 5 godzin i 43 minuty temu

nic nic

odpowiedz