www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

39 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

39 tydzień ciąży
fot.

Trzydziesty dziewiąty tydzień ciąży

W zasadzie niewiele już można powiedzieć o dalszym wzrastaniu dziecka. Może tyle, że w 39 tygodniu ciąży zaczyna ono zwalniać i ta tendencja utrzyma się aż do porodu.

Jak rozwija się dziecko?
W 39 tygodniu ciąży intensywnie rozwija się cały czas mózg płodu - odbywa się to w niezwykle szybkim tempie. Tkanka tłuszczowa stanowi teraz około 16 proc. masy dziecka. Skóra dziecka staje się z różowej trochę bardziej biaława. Nie interpretuj tej zmiany jako karnacji dziecka, pigmentacja skóry odbywa się dopiero po porodzie. Maluch mierzy teraz między 48 a 54 cm, waży 3170 do 3630 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Trudno mówić o zmianach w twoim organizmie, ponieważ do 39 tygodnia ciąży zaszło ich już tak wiele, że pewnie oswoiłaś się z nimi częściowo i wydaje ci się czasami, że ciąża nigdy się nie skończy. Przepływ krwi przez ciężarną macicę wynosi teraz do 700 ml na minutę a więc ponad pół litra w bardzo krótkim czasie. Możesz więc sobie wyobrazić, jak mocno ukrwiony jest ten narząd i dlaczego masz objawy anemii.

Największe zmiany mogą zachodzić teraz w obrębie twojej szyjki macicy i jeżeli niecierpliwie czekasz na poród, to te zmiany właśnie najbardziej cię ucieszą. W trakcie ciąży szyjka była uformowana, twarda, zwrócona w kierunku kości krzyżowej. Jej ujście było zamknięte. Wraz ze skurczami szyjka staje się rozpulchniona, skraca się jej długość i zmienia położenie a ujście skierowane jest do światła pochwy. Pojawia się rozwieranie szyjki - najpierw od strony pochwy, potem również od strony trzonu macicy.

Jak możesz się czuć?
Wszystkie bolączki trzeciego trymestru ciąży mogą się jeszcze nieco nasilić lub pozostać bez zmian. W tej pierwszej grupie znajdzie się na pewno większe parcie na mocz, co związane jest z uciskiem obniżonej macicy na pęcherz moczowy. Z tych samych przyczyn w 39 tygodniu ciąży możesz odczuwać większe rozpieranie w miednicy i bolesność okolicy pośladków. Możesz też jeszcze bardziej odczuwać obrzęki i zmiany związane z żylakami w obrębie kończyn dolnych.

Jeśli cały czas nic się nie dzieje, a więc pojawiają się jedynie nieregularne skurcze, a w badaniu ginekologicznym lekarz nie stwierdza żadnych zmian, może zalecić ci kontrolne badania kardiotokograficzne w tygodniowych odstępach. Dobrą oceną stanu płodu jest również badanie ultrasonograficzne z badaniem dopplerowskim oraz tzw. test Manninga. Podczas badania ocenia się wtedy ruchy płodu, wskaźnik objętości wód płodowych, napięcie mięśniowe i ruchy oddechowe dziecka.

Jeśli dokuczają ci hemoroidy, możesz bez obaw stosować specjalne kremy i czopki, które złagodzą dolegliwości bólowe. Fakt donoszenia ciąży nie zmienia tego, że cały czas większość leków przenika przez łożysko i oddziałuje w większym lub mniejszym stopniu na płód, w związku z czym część z nich jest nadal przeciwwskazana.

O czym powinnaś pamiętać?
W 39 tygodniu ciąży staraj się nie wybierać w dalekie podróże. Jeśli zaplanowałaś poród w konkretnym szpitalu, każdy wyjazd może się w tym tygodniu skończyć zmianą tych planów. Jeśli jednak z różnych powodów sytuacja zmusi was do jakiegoś wyjazdu, to nie zapomnij zabrać na wszelki wypadek torby do szpitala i dokumentów oraz wyników badań.

Cały czas dbaj o brzuszek, ponieważ skóra jest już maksymalnie napięta i mocno swędzi. Pamiętaj, aby smarować ją kremami lub oliwką. Często odpoczywaj z kończynami nieco uniesionymi i unikaj płaskiego leżenia na plecach. Może się to skończyć zawrotami głowy lub nawet zasłabnięciem. Poza tym przy wyższym ułożeniu głowy masz zapewnioną lepszą wentylację obrzękniętych dróg oddechowych.

Wskazówki specjalne
Wydalenie czopu śluzowego to objaw przedporodowy. Jest to forma „korka” ze śluzu, która wydobywa się z kanału szyjki w momencie, gdy szyjka skraca się i rozwiera. Nie ma reguły, w jakim odstępie czasu dojdzie do oderwania czopu śluzowego i rozpoczęcia właściwej akcji porodowej. Może się zdarzyć, że rzeczywiście wydarzenia nastąpią po sobie krótko jedno po drugim. Ale może też się zdarzyć, że regularne skurcze pojawią się po tygodniu lub nawet dwóch od oderwania i wydalenia czopu.

Jeśli do 39 tygodnia ciąży jeszcze nie zdecydowaliście się, czy zamierzacie zgodzić się na pobranie i przechowywanie krwi pępowinowej to czas na taką decyzję. Krew pępowinowa zawiera komórki macierzyste, które mogą być wykorzystane do leczenia niektórych zaburzeń układu odpornościowego i chorób krwi. Krew można pobrać i przechowywać prywatnie w bankach komercyjnych lub zgodzić się na oddanie jej do anonimowo do prywatnego banku krwi dla celów naukowych lub wykorzystania przez osoby obce. Informacje na temat pobrania, przechowywania krwi pępowinowej i związanych z tym kosztów można znaleźć na stronach internetowych banków krwi.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!