www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

4 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

4 tydzień ciąży
fot.

Czwarty tydzień ciąży

Twoja ciąża, o której najprawdopodobniej wciąż jeszcze nie wiesz, wchodzi w kolejne stadium rozwoju. Od 8 do 56 dnia rozwoju (czyli od momentu zapłodnienia) ma miejsce tzw. okres zarodkowy.

Jak rozwija się dziecko?
Początek wspomnianego okresu wiąże się z rozwojem i podziałem komórek embrioblastu na warstwę zewnętrzną (epiblast), która stanowi zawiązek ektodermy oraz wewnętrzną (hipoblast), która stanowi zawiązek endodermy. Przestrzeń między hipoblastem a trofoblastem nosi nazwę zewnątrzzarodkowej jamy ciała lub określana jest jako pęcherzyk żółtkowy pierwotny. Mniej więcej w środkowej części 4 tygodnia rozwoju zewnętrzna warstwa wspomnianego pęcherzyka da początek mezodermie pozazarodkowej, z której rozwinie się w przyszłości jama kosmówkowa.

Najważniejszym „punktem programu” jest jednak proces implantacji, a więc zagnieżdżenia, który ma miejsce między 8 a 12 dniem rozwoju. Zazwyczaj implantacja ma miejsce na przedniej lub tylnej ścianie jamy macicy. Tuż przed implantacją zanika osłonka przejrzysta, która otacza blastocystę i jajo płodowe umiejscawia się w głębi błony śluzowej wyściełającej jamę macicy.

Choć trudno w to uwierzyć, ale już pod koniec 4 tygodnia ciąży powstaje pierwotne krążenie matczyno-płodowe. Zewnętrzna warstwa trofoblastu wrasta w tkanki matki. Powstają w niej pewnego rodzaju rozstępy, w które wpływa krew z bardzo drobnych naczyń krwionośnych matki.
Wspomniany wcześniej hipoblast i epiblast układają się w płaskie krążki, tworząc tym samym 2-blaszkową tarczę zarodkową. Pod koniec 2 tygodnia rozwoju, a więc w 4 tygodniu ciąży, w tarczy zarodkowej różnicuje się już część głowowa i ogonowa przyszłego zarodka. Jak widać, choć jest to tylko jeden tydzień rozwoju ciąży, w dodatku bardzo wczesny i, wydawałoby się, niewymagający wielkiej uwagi - ma w nim miejsce cały szereg ważnych procesów, których prawidłowy przebieg będzie decydował o dalszym rozwoju ciąży.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
W 4 tygodniu ciąży wciąż masz prawo ciągle jeszcze nie wiedzieć o zmianach, jakie rozpoczynają się w twoim organizmie. Wczesną ciążę rozpoznaje się przy użyciu testów ciążowych. Te najpopularniejsze, które kupuje się w aptece, wykrywają hormon ciążowy w moczu. Z kolei w laboratoriach przyszpitalnych lub w przychodniach można wykonać znacznie dokładniejsze testy, oceniające poziom hormonu ciążowego we krwi. Wyniki takich badań mogą być dostępne w niektórych placówkach nawet po dwóch godzinach od pobrania krwi. Co określamy mianem hormonu ciążowego? To gonadotropina kosmówkowa, a dokładniej jej podjednostka β. Jest to glikoproteina wytwarzana przez komórki trofoblastu. Główną rolą gonadotropiny jest stymulacja ciałka żółtego do produkcji progesteronu, zanim funkcję tę przejmie w późniejszym etapie wykształcone łożysko. Co istotne, gonadotropinę można wykryć we krwi już na początku 2. tygodnia po owulacji i zapłodnieniu. Największe stężenie hormonu przypada na okres między 60 a 80 dniem ciąży.
Warto wiedzieć jednak, że testy ciążowe wykrywające hormon w moczu nie są tak czułe. Jeśli więc bardzo czekasz na tę ciążę, musisz jeszcze uzbroić się w cierpliwość, wyczekaj przynajmniej do końca 4 tygodnia ciąży.

Jak możesz się czuć?
W 4 tygodniu ciąży czyli na bardzo wczesnym okresie rozwoju ciąży organizm kobiety zazwyczaj nie daje wyraźnych sygnałów sugerujących zbliżające się zmiany. Może pojawić się delikatna zgaga, pobolewanie piersi, odczucie zmęczenia. Objawy te jednak są bardzo słabo nasilone i mało charakterystyczne. Nie wywołują istotnego wpływu na codzienne funkcjonowanie.

O czym powinnaś pamiętać?
Jeżeli czekasz na tę ciążę i spodziewasz się, że może być realna, pamiętaj o zażywaniu preparatów zawierających kwas foliowy (dawki ujęte w opisie 3. tygodnia ciąży). Jeżeli jeszcze nie rzuciłaś palenia papierosów - wciąż masz czas, aby się ten krok zdecydować. Pamiętaj też, że ciąża to kwestia nie tylko twojej odpowiedzialności. Jeżeli twój mąż/partner pali papierosy, mogą one mieć tak samo negatywny skutek dla rozwijającego się dziecka jak twoje czynne palenie. Udowodniono, że nawet bierne palenie, czyli przebywanie w pomieszczeniach z osobą palącą, skutkuje wyższym odsetkiem zaburzeń płodności, poronień, ciąż ektopowych. Dzieci, których matki palą lub są poddane biernej ekspozycji na dym tytoniowy, mają niższą urodzeniową masę ciała, częściej zapadają na nowotwory wieku dziecięcego, mają problemy z rozwojem zdolności poznawczych. W okresie noworodkowym i niemowlęcym częściej dotyka je też zespół nagłej śmierci łóżeczkowej.

Wskazówki specjalne
Zaplanowanie ciąży to wyeliminowanie czynników, które potencjalnie mogą zagrozić rozwojowi dziecka już od chwili poczęcia. Można dzięki temu zapobiec wielu niepotrzebnym powikłaniom, jak niska masa urodzeniowa płodu czy śmiertelność okołoporodowa. Warto więc pożegnać się również z alkoholem, zwrócić uwagę na prawidłowe odżywianie. Nie chodzi oczywiście o przysłowiowe jedzenie za dwóch - wręcz przeciwnie. Po prostu jedz regularnie i zdrowo. Unikaj żywności wysoko przetworzonej, z dużą zawartością konserwantów. Nie jest to łatwe w dzisiejszych czasach, ale daje korzystne efekty.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (9)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

8
32
~d5d5 2013-01-26 (10:00) 4 lata 9 miesięcy 22 dni 10 godzin i 23 minuty temu

czytam ten artykół wiem ze palenie papierosów jest niebezpieczne i powinno sie zrezygnowac ale troche przesada od razu straszyc smiercia łózeczkowa , wiele jest o tym nie koniecznie przez papierosy , ja paliłam cała ciaze i dziecko jest zdrowe i rozwija sie bez opuznien i zabuzen ,nie namawiam aby palic o niee ale tez nie straszyc przyszłe mamy

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

3
6
~Wredotka 2013-10-16 (21:05) 4 lata 1 miesiąc 23 godziny i 18 minut temu

Mój chłopak mówi że po miesiącu widać brzuch a jest już 4 tydzień ale nie wiem czy jestem w ciąży bo robiłam 2 testy i nic i tu jest problem ? okres miałam , piersi mnie nie bolą a czasami dolny brzuch ?

odpowiedz