www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

40 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

40 tydzień ciąży
fot.

Czterdziesty tydzień ciąży

Koniec 40 tygodnia ciąży tygodnia ciąży to termin porodu twojego dziecka. Jest ono już w pełni dojrzałe i przygotowane do samodzielnego funkcjonowania poza twoim organizmem. Zajmuje dużo miejsca w ciężarnej macicy i na pewno chciałabyś móc je przytulić, ale tak naprawdę ma jeszcze dwa tygodnie na poród. Kiedy już je urodzisz, pamiętaj, że wasz pierwszy kontakt jest równie ważny dla ciebie, jak i dla maleństwa. Jeśli więc będzie taka możliwość, przytul je mocno i mów do niego - rozpozna twój głos i bicie twojego serca, a chłód świata pozałonowego i ostre światło, do którego nie jest przyzwyczajone, nie będą dla niego takim szokiem.

Jak rozwija się dziecko?
W 40 tygodniu ciąży maluch mierzy około 48- 56 cm, a jego waga w dużym przybliżeniu waha się między 2710 a 4080 gramów.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Przez całą ciążę twoja macica nie tylko po prostu rosła, ale też zmieniała nieco swoją strukturę, aby przygotować się do trudnego procesu porodu. Między innymi wykształcił się w macicy tzw. dolny odcinek - dolna część trzonu macicy. W 40 tygodniu ciąży powinien mieć on szerokość około 6-9 cm i jest to fragment macicy o dużym znaczeniu, jeśli czeka cię cesarskie cięcie. To miejsce właśnie jest nacinane, ponieważ najmniej krwawi i najlepiej goi się po porodzie. Dno macicy znajduje się teraz na wysokości jednego lub dwóch palców poniżej łuków żebrowych. To tylko nieznacznie wyżej niż w 32 tygodniu ciąży. Dziecko ma już coraz mniej miejsca, ale wciąż powinnaś odczuwać dość wyraźnie jego ruchy. Pamiętaj, około 6 ruchów na dwie godziny to wystarczająca ilość, abyś mogła spać spokojnie.

Jak możesz się czuć?
W 40 tygodniu ciąży poziom relaksyny, czyli substancji odpowiedzialnej za zwiększenie podatności i elastyczności twoich połączeń stawowych, osiągnął maksymalne stężenie we krwi. Skutkiem tego są jeszcze bardziej nasilone bóle w obrębie miednicy czy kręgosłupa. Możesz jednak odczuć, że bóle okolicy krzyżowej mają nieco inny charakter i powtarzają się cyklicznie w coraz krótszych odstępach czasu - tak właśnie może rozpocząć się poród.

O czym powinnaś pamiętać?
Jeżeli trafisz na salę porodową w 40 tygodniu ciąży, czeka cię cała seria badań ginekologicznych - musisz się z tym oswoić. Na pewno będzie wykonane badanie usg, aby ostatecznie ustalić przybliżoną masę ciała dziecka. Następnie zostaniesz podłączona do kardiotokografu, aby monitorować twoją czynność skurczową i czynność serca płodu. Może się to wydać dużym dyskomfortem w czasie bolesnych skurczy, ale większość oddziałów porodowych ma takie standardy. Dzięki nim można rozpoznać ewentualne objawy zagrożenia dla płodu.

Jeśli wiesz, że rozpoczyna się poród, np. pękły błony płodowe lub pojawiły się regularne skurcze, spokojnie zjedz coś, weź prysznic i dopiero wybierz się do szpitala. Jeśli jednak zdajesz sobie sprawę, że czeka cię cięcie cesarskie, np. z powodu położenia miednicowego płodu, staraj się już nic nie jeść. Pełny żołądek może stanowić powód opóźnienia cesarskiego cięcia, a jeśli nie będzie takiej możliwości, bo poród będzie szybko postępował, będzie stanowił większe zagrożenie dla ciebie.

Jeżeli masz takie życzenie, możesz poprosić (najlepiej w izbie przyjęć!) o wykonanie lewatywy. Naturalnym procesem jest wydalenie stolca podczas skurczów partych i wiele kobiet czuje z tego powodu dyskomfort, a nawet ma blokadę przed parciem. Nie wahaj się zapytać personel sali porodowej o wszelkie udogodnienia dla rodzącej. Może być to worek sako czy piłka. Jeśli jesteś z osobą towarzyszącą, porozmawiajcie o tym już wcześniej. Tobie ból może utrudnić mobilizację i wtedy pomoc osoby towarzyszącej jest szczególnie cenna.

Jeśli w 40 tygodniu ciąży trafiłaś na salę porodową z powodu pęknięcia błon płodowych, to po upływie sześciu godzin otrzymasz antybiotyk, aby zapobiec zakażeniu wewnątrzmacicznemu. Jeśli badanie w kierunku występowania paciorkowców było pozytywne, otrzymasz antybiotyk już przy przyjęciu na salę porodową. Następnie kolejne dawki leku będą powtarzane co 4 lub 6 godzin. Czasami czynność skurczowa podczas porodu może się wyciszyć, co znacznie wydłuża poród. Lekarz może zalecić wtedy podanie oksytocyny w formie dożylnej. Działa ona korzystnie naskurczowo, co dość szybko odczujesz po jej podaniu.

Wskazówki specjalne
Tak właściwie, to teraz nie musisz o niczym myśleć i nie robić. Koniec 40 tygodnia ciąży na pewno zamalowany jest wielkim, czerwonym kółkiem w twoim kalendarzu. Kiedy już nadejdzie, nie pakuj torby i nie pędź bez zastanowienia do izby przyjęć. Nikt nie będzie stymulował porodu tylko dlatego, że właśnie jest jego termin, a nie ma żadnych innych sygnałów rozpoczynającej się akcji porodowej. Tak naprawdę zaledwie około 5% kobiet rodzi swoje dzieci w terminie porodu. Niemal połowa ciężarnych trafia na salę porodową po terminie. Pamiętaj, że na poród masz czas do końca 42 tygodnia ciąży. Jeśli nic się nie będzie działo do około 41 tygodnia i trzech-czterech dni to dopiero wtedy lekarz skieruje cię do szpitala celem stymulacji porodu.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (37)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ona92 2015-07-28 (13:55) 2 lata 3 miesiące 25 dni 22 godziny i 30 minut temu

dziewczyny ja miałąm termin na 30 grudnia a urodziłam 14 stycznia poczatek 43 tygdnia ciązy najpierw 5 h porodu naturalnego a pózniej przez cc bo moja córeczka za wysoko stała główka miałam podawana oksytocynę , czopki i nic mi to nie pomogło były az 3 podejścia

odpowiedz

1
0
~Natalia 2015-07-18 (12:01) 2 lata 4 miesiące 5 dni i 24 minuty temu

Ja mam terimin na 25 lipca i jak narazie też nic sie nie zapowiada zebym urodziła wcześniej lub w termin ;) Zero rozwarcia, skurczów tylko coraz ciężej bo mały waży już ponad 4kg. Pozdrawiam wszystkie przyszłe mamusie :)

odpowiedz

0
0
~sylwia 2015-07-13 (09:18) 2 lata 4 miesiące 10 dni 3 godziny i 7 minut temu

ja ma na za 2 dni mój drugi poród mam nadzieję ,że będzie lepiej niż przy pierwszym strasznie się boję ...

odpowiedz

1
1
~kini 2015-07-11 (20:55) 2 lata 4 miesiące 11 dni 15 godzin i 30 minut temu

a ja mam termin na 18.07.2015 i czekam niecierpliwie na swoją pocieche

odpowiedz

1
0
~Patka 2015-06-28 (16:27) 2 lata 4 miesiące 25 dni 19 godzin i 58 minut temu

Termin minął wczoraj, a małej nie śpieszy się na świat :) jestem ciekawa ile jeszcze poczekam bo już się niecierpliwię :D

odpowiedz

1
2
~Reniiii 2014-09-22 (18:11) 3 lata 2 miesiące 18 godzin i 14 minut temu

termin minoł 4 dni temu a oznaków porodu jak narazie brak. jeszcze jutro kontrolne USG by upewnić się czy dziecko urosło od ostatniej wizyty z położną i czy napewno wszystko jest w porządku.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~jiiu 2015-06-16 (20:57) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 15 godzin i 28 minut temu

ja mam termin na jutro

odpowiedz

0
0
~jiiu 2015-06-16 (20:57) 2 lata 5 miesięcy 6 dni 15 godzin i 28 minut temu

japowinnam jutro rodzic

odpowiedz

2
0
~roza 2015-05-29 (10:16) 2 lata 5 miesięcy 25 dni 2 godziny i 9 minut temu

Ja mam termin na dziś, na razie nic się nie dzieje, a już tak bardzo pragnę zobaczyć moja córeczkę :) pozdrawiam wszystkie mamusie.

odpowiedz

28
5
~Kasper 2014-01-02 (17:32) 3 lata 10 miesięcy 20 dni 18 godzin i 53 minuty temu

Jak ja się cieszę, że jestem facetem.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi