www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

5 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

5 tydzień ciąży
fot.

Piąty tydzień ciąży

Rozpoczyna się kolejny tydzień intensywnych podziałów komórkowych i rozwoju zarodka.

Jak rozwija się dziecko?
Na początku 5 tygodnia ciąży powstaje struktura zwana płytką nerwową, która następnie przekształca się w rynienkę nerwową, stanowiąc kolejny krok w tworzeniu przyszłego układu nerwowego płodu. Pod koniec tego okresu ciąży zacznie się również rozwijać struktura, z której w przyszłości powstanie serce i część układu krążenia. Około 19 dnia rozwoju zarodka w mezodermie wewnątrzzarodkowej różnicują się wyspy komórek sercotwórczych, dając początek tzw. płytce sercowej. Z płytki powstanie w kolejnych tygodniach rozwoju cewa sercowa, aż w końcu właściwe serce. W tym wczesnym okresie powstaje także kieszonka przysadkowa (inaczej zwana kieszonką Rathkego), stanowiąca zawiązek części gruczołowej przysadki mózgowej i indukująca powstanie zawiązku części nerwowej przysadki.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Około 5 tygodnia ciąży ciąży powinnaś po raz pierwszy wyraźnie odczuć jej pierwsze sygnały. Przede wszystkim nie pojawia się miesiączka. Oczywiście dotyczy to kobiet miesiączkujących regularnie. Jeżeli cykle mają różną długość, określenie ciąży tylko na podstawie braku miesiączki jest niemożliwe. Zapewne brak miesiączki zmotywuje cię do wykonania testu ciążowego. Na tym etapie nawet ten mniej czuły, wykrywający gonadotropinę kosmówkową w moczu, powinien być pozytywny. Nie powinny cię również zaskoczyć dolegliwości bólowe piersi i pierwsze delikatne mdłości. W 5 tygodniu ciąży zdarza się również, że około terminu spodziewanej miesiączki pojawią się plamienia z dróg rodnych. Związane jest to ze zmianami hormonalnymi w organizmie i wcale nie musi oznaczać nieprawidłowego przebiegu ciąży.

O czym powinnaś pamiętać?
Nawet jeśli odkryłaś już, że jesteś w ciąży, pamiętaj, że wcale nie musisz więcej jeść! W tej kwestii warto zwrócić raczej uwagę na jakość, nie ilość. Póki co, nie powinnaś odczuć wzrostu masy ciała. Może pojawić się jedynie subiektywne uczucie pełności.
W 5 tygodniu ciąży nie musisz biec do najbliższego laboratorium, żeby wykonać cały komplet badań. Na to jeszcze przyjdzie czas. Trzeba spokojnie poczekać na dalszy rozwój ciąży. Jeżeli nie chorujesz na żadne choroby przewlekłe, twój organizm jest na pewno wystarczająco przygotowany do zaopatrzenia w składniki odżywcze rozwijającej się ciąży.
Pamiętaj o kwasie foliowym - układ nerwowy zarodka rozwija się przecież bardzo intensywnie.

Jeśli jest to okres jesienny i chciałabyś wzmocnić swój organizm, unikaj szczepień ochronnych, np. na grypę. Co prawda nie wykazano konkretnego negatywnego wpływu szczepienia na rozwój zarodka i płodu, ale nie przeprowadzono także odpowiednich badań na kobietach ciężarnych, zatem wpływ leku na ciążę jest tak naprawdę nieznany. W razie infekcji stosuj naturalne preparaty, jednak gdyby okazały się nieskuteczne - nie bój się antybiotykoterapii. Leki z grupy penicylin i cefalosporyn mogą być bezpiecznie stosowane nawet w pierwszym trymestrze ciąży, oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem rodzinnym lub prowadzącym ciążę.
Wyklucz z diety alkohol i sery pleśniowe.

Zastanawiasz się pewnie, kiedy złożyć pierwszą wizytę lekarzowi prowadzącemu? Jeśli twoja cierpliwość to zniesie, poczekaj jeszcze jeden tydzień. W tak wczesnym okresie rozwoju ciąży badanie lekarskie może jeszcze niewiele wnieść. W badaniu ultrasonograficznym (usg) widoczny może być jedynie pęcherzyk ciążowy, ewentualnie pęcherzyk żółtkowy. Ten pierwszy to okrągła struktura, hypoechogeniczna, a więc wypełniona płynem, z hyperechogenicznym trofoblastem. W niej z czasem będzie się rozwijał zarodek i płód. Struktura ta pojawia się w badaniu usg po 4 tygodniu ciąży. Na tym etapie ma zwykle średnicę ok. 3-4 mm i rośnie średnio 1,1 mm dziennie. Z kolei pęcherzyk żółtkowy to obrączkowata struktura w obrazie usg, pojawiająca się w badaniu, gdy średnica pęcherzyka ciążowego przekroczy 6 mm. Struktura zarodka może się pojawić dopiero pod koniec 5 tygodnia ciąży, warto więc poczekać jeszcze około tygodnia, aby uzyskane obrazy były czytelne i dały pewność co do prawidłowego rozwoju ciąży.

Jak możesz się czuć?
Jeżeli w 5 tygodniu dolegliwości wczesnej ciąży nie są jakoś szczególnie odczuwalne, możesz normalnie funkcjonować. Zastanów się, czy planujesz pracę zawodową podczas ciąży. Jeśli oczywiście dobrze się czujesz i masz spokojny charakter pracy, nic nie stoi na przeszkodzie. Jeśli jednak pracujesz w szkodliwym środowisku (laboratorium chemiczne, produkcja substancji chemicznych, praca w szpitalu na bloku operacyjnym - obecność gazów znieczulających) lub pracujesz fizycznie, należy się poważnie zastanowić nad zwolnieniem lekarskim, przynajmniej podczas pierwszego trymestru ciąży, kiedy odbywa się intensywna organogeneza płodu.

Wskazówki specjalne
Jeżeli chorujesz na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub choroby tarczycy i jeszcze nie skonsultowałaś się z lekarzem prowadzącym to czas najwyższy, żeby ustalić formę leczenia w okresie ciąży.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (22)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Monika 2016-02-27 (16:41) 1 rok 8 miesięcy 21 dni 3 godziny i 30 minut temu

Hejka jestem w szkoku staraliśmy się z partnerem pierwsz miesiąc o dziecko i już :) Jestem w 5 tygodniu czekam na wizyte u położnej i skierowania na badania niestety tu w Uk robią USG dopiero w 16 tygodniu ale już nie możemy się doczekać :)

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~marta 2016-02-15 (00:31) 1 rok 9 miesięcy 2 dni 19 godzin i 40 minut temu

Hej dziewczyny. W czwartek zrobiłam test - pozytywny!!! Tak bardzo chciałam zajść w ciąże i w końcu się udało. Nie mogę się doczekać, kiedy będę mogła zobaczyć maleństwo na USG. Wg moich obliczeń jestem w 5 tygodniu. Czytałam na Intopassion, że ta kilkumilimetrowa fasolka ma już zawiązki zębów. Szok! Oby wszystkim staraczkom wreszcie się udało. I pamiętajcie - nie możecie obsesyjnie myśleć o ciąży, odpuśćcie a wtedy się uda.

odpowiedz

1
0
~Kasia 2015-10-18 (01:31) 2 lata 30 dni 18 godzin i 40 minut temu

Witam, ja miałam bardzo duże parcie żeby zajść w ciążę. A mimo to zaszlam od razu! Pozdrawiam.

odpowiedz

2
1
~ilona31 2015-07-16 (13:55) 2 lata 4 miesiące 1 dzień 6 godzin i 16 minut temu

Witam wszystkie forumowiczki. Nam się z mężem udało i to w sumie bardzo szybki po 3 miesiącach. :D Jak??? No właśnie kluczowa była pozycja jak się okazało. Mam tyłozgięcie macicy, a przy tym pozycja klasyczna nie dawała nam rezultatów, dopiero od tyłu. Mam nadzieję, że ta rada wam pomoże. Trzymam kciuki za was wszystkie kobitki. :)

odpowiedz

0
0
~sandra 2015-07-11 (21:15) 2 lata 4 miesiące 5 dni 22 godziny i 56 minut temu

Witam Panie :-) Mały apel. Moje drogie, nie macie co się przejmować faktem, że staracie się z partnerem o Dziecko i każdy kolejny zrobiony test wykazuje jedną kreskę. Wszystko tkwi w Naszej psychice, im bardziej tego chcemy tym trudniej jest zajść w ciąże. Skąd to wiem? Sama ciągle myślałam o tym że chcemy mieć dzidziusia i oczywiście nie wychodziło. Zadręczałam się , że może coś ze mną nie tak. Wszystko jest w ok. JESTEM W PIĄTYM TYGODNIU CIĄŻY :-) Jak? poprostu odpuściłam, wzięłam na cel coś innego, nie myślałam tylko o Dziecku, czerpałam przyjemność ze współżycia z partnerem i niespodziewanie po krótkim czasie, miesiączka się spóznia, test do ręki i DWIE KRESKI :-) Już mamy naszą maleńka 49mm fasolkę :-) Pozdrawiam.

odpowiedz

1
0
~maria 2014-12-13 (15:50) 2 lata 11 miesięcy 4 dni 4 godziny i 21 minut temu

mam takie pytanie co jest ćień płodu

odpowiedz

4
0
~mama ;) 2013-10-07 (10:31) 4 lata 1 miesiąc 10 dni 9 godzin i 40 minut temu

Nie ma co się poddawać :) z mężem staraliśmy się o dzidziusia dopiero pierwszy miesiąc. Miesiączki nie dostałam (mam cykl od 26-28 dni) więc było kilka dni nerwówki "a może jednak się pojawi". Jednak nie miałam żadnych typowych objawów jak bóle piersi, brzucha czy ogólne rozdrażnienie, które zawsze mnie dopadają przed okresem. W środku czułam że może nam się udało! :) Kupiliśmy 2 testy. Pierwszy zrobiłam zaraz po zakupie czyli koło 16 i wynik był negatywny... ale nie poddałam się ponieważ okres nadal się nie pojawił i rano zrobiłam drugi test. Ten wyszedł pozytywny choć ta druga kreska była raczej cieniem kreski. Aby się upewnić poszłam na badanie krwi na obecność hormonu hCG. i jak się okazało byłam już w 4 tygodniu! :) więc zamiast od razu lecieć do lekarza, który ewentualnie wyśle na badanie krwi lub od razu powie "no tak, jest Pani w ciąży ale jeszcze za wcześnie aby coś powiedzieć" najlepiej zrobić badanie krwi (można je zrobić na własną rękę - koszt ok 35zł) i spokojnie czekać :) Powodzenia! i Gratulacje dla tych, którym się udało :)

odpowiedz

pokaż 4 ukryte odpowiedzi

0
0
~gość 2014-07-04 (14:56) 3 lata 4 miesiące 13 dni 5 godzin i 15 minut temu

czy w pierwszych tygodniach ciąży można latać samolotem? dziękuję za odpowiedź

odpowiedz

7
2
~takatam 2014-06-06 (09:43) 3 lata 5 miesięcy 11 dni 10 godzin i 28 minut temu

Witam, ja niestety byłam zbyt zajęta pracą, żeby pomyśleć o okresie, który powinien się pojawić. Nie pojawiał się dwa tygodnie, aż stwierdziłam, że najpierw zrobię testy, a później do gina. Dwa testy, które robiłam, od razu pokazały mi przepiękne dwie mocne kreski :) starałam się z mężem aż dwa lata (szmat czasu :D ), ale się udalo :)

odpowiedz

3
0
~przyszła Mama 2013-11-09 (10:06) 4 lata 8 dni 10 godzin i 5 minut temu

Hej Dziewczyny. Ciaża u mnie była planowana, staraliśmy się z meżem jakiś czas niestety nie wychodziło. Dowiedziałam sie o testach owulacyjnych,kupiłam zrobiłam i jestem w 4 tyg. Ciazy :)))) Pierwszy test na ciaze zrobilam po kilku dniach od dnia owulacyjnego test byl negatywny. Powtarzalam test co kilka dni, zawsze rano. Pierwsza druga kreseczka , a raczej jej cien pojawil sie po 10 dniach. Szczęśliwą wiadomością podzieliłam sie z mężem. Powtarzałam test co kila dni czekajac na wyraźną drugą kreskę aż się w końcu pojawiła.Wtedy nie miałam żadnych wątpliwości :))). Puki co nie mam żadnych objawów mdłości, zachcianek i nie odpycha mnie od jedzenia. Bolą mnie tylko piersi :)) Z tygodnia na tydzień śledzę przebieg ciaży już nie mogę się doczekać brzuszka! Pozdriam wszystkie przyszłe Mamuśki i trzymam kciuki za prawidłowy rozwój ciąży.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi