dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

6 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

6 tydzień ciąży
fot.

Szósty tydzień ciąży

W rozwijającym się zarodku trwa intensywna organogeneza.

Jak rozwija się dziecko?
Powstała w poprzednim tygodniu rynienka nerwowa przekształca się w cewę nerwową. Między 25 a 27 dniem rozwoju otwory cewy nerwowej powinny się zamknąć. Zaburzenie tego procesu może doprowadzić do poważnych wad układu nerwowego. Nadal rozwija się serce, zaczyna bić około 22 dnia rozwoju. Początkowo uderza ok. 65 razy na minutę, w miarę upływu kolejnych tygodni znacznie przyspieszy. W cewie sercowej pojawiają się zawiązki międzykomorowe serca. W tym tygodniu również w nabłonku pęcherzyka żółtkowego powstają wyspy krwiotwórcze, w których odbywa się produkcja krwinek czerwonych. Rozwija się jelito pierwotne i powstaje zawiązek wątroby. Z kolei w przedniej części jelita pierwotnego pojawia się tzw. rynienka oddechowa, stanowiąca zawiązek układu oddechowego. Pod koniec tego tygodnia rozwoju zostanie wytworzona przegroda tchawiczo-przełykowa, która zamknie połączenie między układem pokarmowym i oddechowym. Rozpoczyna się także rozwój twarzoczaszki i powstaje zawiązek układu moczowego.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Twój organizm na razie nie ulega bardzo odczuwalnym zmianom. Układ krążenia i oddechowy nie są jeszcze obciążone. Jednak czasami zdarza się, że wzrasta wytwarzanie kwasu solnego w żołądku i może się do utrzymywać nawet w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Skutkiem tego jest potoczne odbijanie i zgaga. Powoli zaczyna się powiększać macica, która jest już rozpulchniona, ale zmianę jej wielkości można stwierdzić tylko w badaniu ginekologicznym. Twoje ciało na razie zewnętrznie się nie zmienia - możesz zauważyć pełniejsze piersi.

Jak możesz się czuć?
Dolegliwości ciążowe będą podobne jak wcześniej lub dopiero się pojawią. Tkliwość i wzrost piersi, nudności - poranne lub przez cały dzień, zgaga, czasami wzrost apetytu. W miarę upływu kolejnych tygodni możesz odczuwać nasilanie się tych objawów.

O czym powinnaś pamiętać?

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, pierwsza wizyta ciężarnej pacjentki u lekarza prowadzącego powinna się odbyć między 7 a 8 tygodniem ciąży. Jeśli jednak nie dasz rady utrzymać na wodzy swojej cierpliwości, możesz wybrać się do lekarza już w szóstym tygodniu.
W trakcie wizyty powinno odbyć się podmiotowe i przedmiotowe badanie ginekologiczne, które obejmie szczegółowy wywiad z oceną ryzyka ciążowego, badanie we wzierniku i ręczne, badanie cytologiczne (jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy takie się nie odbyło), pomiar ciśnienia tętniczego krwi, masy ciała i wzrostu oraz badanie piersi palpacyjne lub usg.

Do obowiązkowych badań laboratoryjnych pierwszego trymestru ciąży należy ocena: grupy krwi, przeciwciał odpornościowych (jeżeli istnieje niezgodność immunologiczna z ojcem dziecka - ty masz ujemny antygen Rh, a partner dodatni), morfologii krwi, badanie ogólne moczu, ocena stężenia glukozy krwi na czczo, TSH (ewentualna dysfunkcja tarczycy) i VDRL (czyli badanie w kierunku kiły). Ewentualnie lekarz może zalecić konsultację stomatologiczną oraz badanie w kierunku HIV, HCV i HBS (wirusowe zapalenie wątroby typu C i B), a także toksoplazmozy i różyczki.

Twoja aktywność życiowa w prawidłowej ciąży nie musi ulegać szczególnym zmianom. Na pewno będziesz zmuszona ograniczyć zajęcia sportowe, zwłaszcza wyczynowe, jeśli na takie uczęszczasz.
Dla pacjentek w ciąży dobrym sposobem na zachowanie aktywności ruchowej są spokojniejsze zajęcia z jogi lub po prostu pływanie.

Uważaj na to, co jesz. Nie daj się skusić na pokarmy zawierające surowe mięso lub ryby. Jeżeli jesteś amatorką sushi - będziesz musiała podarować sobie tę przyjemność do końca ciąży.
Każda pacjentka na wieść o potwierdzonej ciąży chętnie sięga po preparaty wielowitaminowe dla ciężarnych. Jest to błędne myślenie. Choć rynek farmaceutyczny jest bardzo bogaty w takie produkty, większość lekarzy niechętnie zaleca je swoim pacjentkom już w I trymestrze ciąży. Z zasady im mniej leków w tym okresie, tym lepiej. Jeszcze przyjdzie czas na witaminy, póki co organizm ma duże zasoby własne i nie trzeba ich szczególnie uzupełniać. Za to pamiętaj o kwasie foliowym - jest w tym czasie bardzo ważny dla twojego dziecka.

Wskazówki specjalne
Podczas pierwszej wizyty u lekarza zapytasz na pewno, na kiedy przypadnie termin porodu. Zasada jest dość prosta, mówi o niej tzw. Reguła Naegelego. Sprawdź datę ostatniej miesiączki, dodaj do niej rok, odejmij trzy miesiące i dodaj 7 dni - otrzymasz przybliżoną datę swojego porodu. Możesz też po prostu dodać 40 okrągłych tygodni do daty ostatniej miesiączki. Ta data jest niezwykle istotna - warto ją dobrze zapamiętać!

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (12)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

30
16
~Milo 2013-10-01 (17:21) 1 rok 5 miesięcy 30 dni 5 godzin i 23 minuty temu

W 22 dniu bicie serca? I co, zwolenniczki aborcji???

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~miki 2015-01-24 (07:24) 2 miesiące 7 dni 15 godzin i 20 minut temu

7 tc jest pecherzyk o wymiarach 8,5 mm nastepna wizyta za 2 tyg lekarz mowil ze wtedy powinno widac zarodek i serduszo.

odpowiedz

0
0
~lena 2014-08-03 (15:43) 7 miesięcy 28 dni 7 godzin i 1 minutę temu

A ja byłam pod koniec 3 tygodnia i odrazy dostałam ust . Tylko co do karty ciążowej kazał się wstrzymać do 7-8tyg.

odpowiedz

5
1
~Sylwia 2013-12-23 (10:15) 1 rok 3 miesiące 8 dni 12 godzin i 29 minut temu

Wszędzie piszą, że pierwsza wizyta powinna być między 8 a 10 tygodniem bo dopiero wtedy cokolwiek widać a ja poszłam do lekarza pod koniec 4 tygodnia (4 tyg i 6 dni) i pięknie widać moje dzieciątko na usg... Następna wizyta na początku 9 tyg.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~Ana 2014-02-07 (09:22) 1 rok 1 miesiąc 24 dni 13 godzin i 22 minuty temu

Ja na pierwszej wizycie była w 5 tyg i już wszytsko było widać

odpowiedz

0
1
~ewka 2014-01-20 (22:55) 1 rok 2 miesiące 10 dni 23 godziny i 49 minut temu

Sylwia w 4 tc to baaaardzo wczesniej. Mi na bellybestfriend.pl pokazało właśnie ze miedzy 7 a 9 tc powinnam sie udac na pierwsza wizyte :)

odpowiedz