www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

6 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

6 tydzień ciąży
fot.

Szósty tydzień ciąży

W rozwijającym się zarodku trwa intensywna organogeneza.

Jak rozwija się dziecko?
Powstała w poprzednim tygodniu rynienka nerwowa przekształca się w cewę nerwową. Między 25 a 27 dniem rozwoju otwory cewy nerwowej powinny się zamknąć. Zaburzenie tego procesu może doprowadzić do poważnych wad układu nerwowego. W 6 tygodniu ciąży nadal rozwija się serce, zaczyna bić około 22 dnia rozwoju. Początkowo uderza ok. 65 razy na minutę, w miarę upływu kolejnych tygodni znacznie przyspieszy. W cewie sercowej pojawiają się zawiązki międzykomorowe serca. W 6 tygodniu ciąży również w nabłonku pęcherzyka żółtkowego powstają wyspy krwiotwórcze, w których odbywa się produkcja krwinek czerwonych. Rozwija się jelito pierwotne i powstaje zawiązek wątroby. Z kolei w przedniej części jelita pierwotnego pojawia się tzw. rynienka oddechowa, stanowiąca zawiązek układu oddechowego. Pod koniec tego tygodnia rozwoju zostanie wytworzona przegroda tchawiczo-przełykowa, która zamknie połączenie między układem pokarmowym i oddechowym. W 6 tygodniu ciąży rozpoczyna się także rozwój twarzoczaszki i powstaje zawiązek układu moczowego.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Twój organizm na razie nie ulega bardzo odczuwalnym zmianom. Układ krążenia i oddechowy nie są jeszcze obciążone. Jednak czasami zdarza się, że wzrasta wytwarzanie kwasu solnego w żołądku i może się do utrzymywać nawet w drugim i trzecim trymestrze ciąży. Skutkiem tego jest potoczne odbijanie i zgaga. W 6 tygodniu ciąży powoli zaczyna się powiększać macica, która jest już rozpulchniona, ale zmianę jej wielkości można stwierdzić tylko w badaniu ginekologicznym. Twoje ciało na razie zewnętrznie się nie zmienia - możesz zauważyć pełniejsze piersi.

Jak możesz się czuć?
W 6 tygodniu ciąży dolegliwości ciążowe będą podobne jak wcześniej lub dopiero się pojawią. Tkliwość i wzrost piersi, nudności - poranne lub przez cały dzień, zgaga, czasami wzrost apetytu. W miarę upływu kolejnych tygodni możesz odczuwać nasilanie się tych objawów.

O czym powinnaś pamiętać?

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, pierwsza wizyta ciężarnej pacjentki u lekarza prowadzącego powinna się odbyć między 7 a 8 tygodniem ciąży. Jeśli jednak nie dasz rady utrzymać na wodzy swojej cierpliwości, możesz wybrać się do lekarza już w szóstym tygodniu.
W trakcie wizyty powinno odbyć się podmiotowe i przedmiotowe badanie ginekologiczne, które obejmie szczegółowy wywiad z oceną ryzyka ciążowego, badanie we wzierniku i ręczne, badanie cytologiczne (jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy takie się nie odbyło), pomiar ciśnienia tętniczego krwi, masy ciała i wzrostu oraz badanie piersi palpacyjne lub usg.

Do obowiązkowych badań laboratoryjnych pierwszego trymestru ciąży należy ocena: grupy krwi, przeciwciał odpornościowych (jeżeli istnieje niezgodność immunologiczna z ojcem dziecka - ty masz ujemny antygen Rh, a partner dodatni), morfologii krwi, badanie ogólne moczu, ocena stężenia glukozy krwi na czczo, TSH (ewentualna dysfunkcja tarczycy) i VDRL (czyli badanie w kierunku kiły). Ewentualnie lekarz może zalecić konsultację stomatologiczną oraz badanie w kierunku HIV, HCV i HBS (wirusowe zapalenie wątroby typu C i B), a także toksoplazmozy i różyczki.

W 6 tygodniu twoja aktywność życiowa w prawidłowej ciąży nie musi ulegać szczególnym zmianom. Na pewno będziesz zmuszona ograniczyć zajęcia sportowe, zwłaszcza wyczynowe, jeśli na takie uczęszczasz.
Dla pacjentek w ciąży dobrym sposobem na zachowanie aktywności ruchowej są spokojniejsze zajęcia z jogi lub po prostu pływanie.

W 6 tygodniu ciąży uważaj na to, co jesz. Nie daj się skusić na pokarmy zawierające surowe mięso lub ryby. Jeżeli jesteś amatorką sushi - będziesz musiała podarować sobie tę przyjemność do końca ciąży.
Każda pacjentka na wieść o potwierdzonej ciąży chętnie sięga po preparaty wielowitaminowe dla ciężarnych. Jest to błędne myślenie. Choć rynek farmaceutyczny jest bardzo bogaty w takie produkty, większość lekarzy niechętnie zaleca je swoim pacjentkom już w I trymestrze ciąży. Z zasady im mniej leków w tym okresie, tym lepiej. Jeszcze przyjdzie czas na witaminy, póki co organizm ma duże zasoby własne i nie trzeba ich szczególnie uzupełniać. Za to pamiętaj o kwasie foliowym - jest w tym czasie bardzo ważny dla twojego dziecka.

Wskazówki specjalne
Podczas pierwszej wizyty u lekarza zapytasz na pewno, na kiedy przypadnie termin porodu. Zasada jest dość prosta, mówi o niej tzw. Reguła Naegelego. Sprawdź datę ostatniej miesiączki, dodaj do niej rok, odejmij trzy miesiące i dodaj 7 dni - otrzymasz przybliżoną datę swojego porodu. Możesz też po prostu dodać 40 okrągłych tygodni do daty ostatniej miesiączki. Ta data jest niezwykle istotna - warto ją dobrze zapamiętać!

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (13)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~tuska 2016-07-28 (20:23) 1 rok 3 miesiące 22 dni 23 godziny i 40 minut temu

U mnie w 5 tygodniu ciąży bylo widac pęcherzyk a dzis byłam to widac juz zarodek 😃

odpowiedz

36
21
~Milo 2013-10-01 (17:21) 4 lata 1 miesiąc 19 dni 2 godziny i 42 minuty temu

W 22 dniu bicie serca? I co, zwolenniczki aborcji???

odpowiedz

pokaż 5 ukrytych odpowiedzi

0
0
~miki 2015-01-24 (07:24) 2 lata 9 miesięcy 27 dni 12 godzin i 39 minut temu

7 tc jest pecherzyk o wymiarach 8,5 mm nastepna wizyta za 2 tyg lekarz mowil ze wtedy powinno widac zarodek i serduszo.

odpowiedz

0
0
~lena 2014-08-03 (15:43) 3 lata 3 miesiące 17 dni 4 godziny i 20 minut temu

A ja byłam pod koniec 3 tygodnia i odrazy dostałam ust . Tylko co do karty ciążowej kazał się wstrzymać do 7-8tyg.

odpowiedz

5
2
~Sylwia 2013-12-23 (10:15) 3 lata 10 miesięcy 28 dni 9 godzin i 48 minut temu

Wszędzie piszą, że pierwsza wizyta powinna być między 8 a 10 tygodniem bo dopiero wtedy cokolwiek widać a ja poszłam do lekarza pod koniec 4 tygodnia (4 tyg i 6 dni) i pięknie widać moje dzieciątko na usg... Następna wizyta na początku 9 tyg.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~Ana 2014-02-07 (09:22) 3 lata 9 miesięcy 13 dni 10 godzin i 41 minut temu

Ja na pierwszej wizycie była w 5 tyg i już wszytsko było widać

odpowiedz

0
2
~ewka 2014-01-20 (22:55) 3 lata 9 miesięcy 30 dni 21 godzin i 8 minut temu

Sylwia w 4 tc to baaaardzo wczesniej. Mi na bellybestfriend.pl pokazało właśnie ze miedzy 7 a 9 tc powinnam sie udac na pierwsza wizyte :)

odpowiedz