www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

7 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

7 tydzień ciąży
fot.

Siódmy tydzień ciąży

Trwa kolejny tydzień okresu zarodkowego.

Jak rozwija się dziecko?
Intensywnie rozwija się układ oddechowy, a dokładniej jego stadium rzekomogruczołowe, podczas którego powstają bardzo proste zalążki płuc. Powstają też pączki oskrzelowe, z których wytworzą się następnie oskrzela główne i oskrzela płatowe. W 7 tygodniu ciąży pojawia się również zawiązek trzustki i śledziony. Serduszko przyspiesza, bije z prędkością 100-120 uderzeń na minutę. Zaczyna się również rozwijać układ limfatyczny. Z kolei wątroba zarodka podejmuje funkcję tworzenia krwinek czerwonych, czyli tzw. hemopoezy. Ciekawostką jest, że już w 7 tygodniu ciąży pojawiają się zawiązki języka!
Powstaje tzw. pączek moczowodowy, z którego rozwiną się moczowody i część nerek. Intensywnie rozwija się nadal układ nerwowy - różnicuje się kresomózgowie, z którego powstaną później półkule mózgowe. Trwa intensywny wzrost kończyn- pojawiają się zawiązki ramion i nóg. W 7 tygodniu ciąży zarodek ma długość do około 9 mm.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
Największe zmiany w organizmie kobiety ciężarnej, poza układem rozrodczym, dotyczą układu krążenia. Już w 6 tygodniu ciąży pojawia się wzrost objętości osocza. W większości narządów kobiety zwiększa się przepływ krwi i będzie rósł wraz z wiekiem ciążowym. Pod wpływem hormonów ciążowych zaczyna wzrastać filtracja przez kłębuszki nerkowe.
Powiększająca się powoli macica oraz zmiany w ukrwieniu narządów miednicy mniejszej mogą doprowadzić do częstszego oddawania moczu. Jeśli jednak do takich objawów dołącza pieczenie podczas oddawania moczu lub podwyższona temperatura ciała - należy skonsultować te objawy z lekarzem prowadzącym, bo być może jest to infekcja dróg moczowych.
W 7 tygodniu ciąży na powierzchni twoich piersi uwidaczniają się naczynia krwionośne, a brodawki ciemnieją i powiększają się. Obwód brzucha, póki co, pozostaje bez zmian.

Jak możesz się czuć?
We wczesnej ciąży nie powinny być niespodzianką takie objawy jak uczucie zmęczenia, senność, czasami nawet omdlenia.

O czym powinnaś pamiętać?
Pożądane jest, aby pierwsza wizyta u ginekologa odbyła się najpóźniej między 7 a 8 tygodniem ciąży. Badania laboratoryjne zalecane w I trymestrze ciąży zostały opisane w 6 tygodniu ciąży.
W 7 tygodniu ciąży w ultrasonografii powinien być widoczny wyraźny pęcherzyk ciążowy z echem pęcherzyka żółtkowego i echem rozwijającego się zarodka. Co ważne – jeżeli mamy do czynienia z ciążą mnogą - jest to już możliwe do rozpoznania. Bardzo ważne jest już w tym wczesnym tygodniu określenie ilości kosmówek i owodni rozwijających się zarodków w ciąży mnogiej. Od tego będzie zależało dalsze prowadzenie takiej ciąży. Najbezpieczniejszą formą ciąży bliźniaczej jest ciąża dwujajowa. W przypadku jednojajowej, najbardziej ryzykowną jest postać, w której płody rozwijają się w jednym worku owodniowym i mają do dyspozycji tylko jedno wspólne łożysko.

Ograniczenia, które cię dotyczą w 7 tygodniu ciąży, są stałe dla pierwszego trymestru. Dodam tylko, że we wczesnym stadium ciąży unikać należy wszelkiego rodzaju badań rentgenowskich, tomografii komputerowej czy działania pola elektromegnetycznego.

Aktywność sportowa musi być dość ograniczona, ale jeśli w ciąży nie ma żadnych niepokojących objawów, możesz sobie pozwolić na jogę i gimnastykę dla ciężarnych lub basen, który jednak będziesz musiała ograniczyć, jeśli masz skłonności do nawracających stanów zapalnych pochwy.
Dbaj o siebie tak jak dotąd, zażywaj kwas foliowy. Jeśli masz tendencje do infekcji dróg moczowych, spożywaj pokarmy lub napoje z dużą zawartością witaminy C. Ogromnym powodzeniem cieszą się soki lub preparaty z żurawiną.

Wskazówki specjalne
Warto zwrócić uwagę na ocenę wieku ciążowego, jeżeli twoje miesiączki są nieregularne. W takim przypadku niemożliwe jest zastosowanie wcześniej opisanej reguły Naegelego. W takiej sytuacji tydzień rozwijającej się ciąży i planowany termin porodu określa się na podstawie badania usg, a dokładniej - oceny długości ciemieniowo-siedzeniowej zarodka, oznaczanej skrótem CRL. Będziesz się często spotykać z tym pomiarem właśnie w I trymestrze ciąży. Jego wartość pozwala określić z dość dużą dokładnością, któremu tygodniowi ciąży odpowiada długość rozwijającego się zarodka.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!