www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

8 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

8 tydzień ciąży
fot.

Ósmy tydzień ciąży
Trwa kolejny tydzień rozwoju zarodkowego. Rozpoczyna się okres determinacji płci twojego dziecka.

Jak rozwija się dziecko?
Co prawda chromosomy odpowiadające za płeć żeńską lub męską zostały ustalone już podczas zapłodnienia, to jednak do tej pory rozwijające się narządy rozrodcze zarodka pozostawały niezróżnicowane co do płci.
W 8 tygodniu ciąży powstają także zawiązki nadnerczy. W układzie nerwowym zaczynają powstawać pierwsze połączenia synaptyczne, dzięki czemu zakończenia nerwowe mają czynny kontakt z włóknami mięśniowymi. Pętle jelitowe rosną bardzo intensywnie, w wyniku czego wnikają do sznura pępowinowego. Określa się to jako fizjologiczną przepuklinę pępowinową, która w prawidłowo przebiegającej ciąży cofa się około 9-10 tygodnia rozwoju. Rozwijają się cieniutkie jak nić pajęczyny paluszki rąk i stóp. W 8 tygodniu ciąży długość ciemieniowo-siedzeniowa rozwijającego się zarodka waha się między 8 a 13 mm, a jego masa wynosi ok. 0,25 g.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?

W pierwszym trymestrze ciąży istotnie wzrasta poziom progesteronu. Ma on wpływ na wiele twoich narządów, między innymi na przewód pokarmowy. Powoduje rozluźnienie mięśniówki, spowolnienie motoryki mięśniówki, upośledzenie czynności zwieraczy przełyku i poszerzenie przewodu pokarmowego. Skutkiem tych procesów mogą być m.in. uciążliwe zaparcia. Powoli możesz odczuwać lekki przyrost masy ciała. Twój metabolizm nieco spowalnia, ale zapotrzebowanie energetyczne rośnie tylko nieznacznie (o 9 proc. w I trymestrze ciąży). W 8 tygodniu ciąży macica, choć powiększona, „chowa” się jeszcze za spojeniem łonowym, powiększenie obwodu brzucha nie powinno być więc odczuwalne.

Jak możesz się czuć?
W 8 tygodniu ciąży dolegliwości ciążowe pozostają jak na razie bez zmian, mogą się jedynie nasilać w miarę upływu kolejnych tygodni. Dotyczy to zwłaszcza wymiotów ciążowych. Według wielu danych ich natężenie koreluje ściśle z poziomem stężenia hormonu ciążowego, czyli gonadotropiny kosmówkowej. Wymioty mogą osiągać największe nasilenie właśnie między 8 a 12 tygodniem ciąży. Warto jednak podkreślić, że u kobiet z wymiotami podczas ciąży występuje teoretycznie mniejsze ryzyko poronienia, obumarcia płodu, porodu przedwczesnego czy wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrastania płodu.

O czym powinnaś pamiętać?
Masz jeszcze czas na wykonanie wskazanych wcześniej badań laboratoryjnych. Ważne, żebyś miała wyniki na następną wizytę kontrolną. Jeśli wymioty są szczególnie uciążliwe, lekarz prowadzący może zalecić również ocenę elektrolitów i enzymów wątrobowych. Jeżeli w 8 tygodniu ciąży dokuczają ci zaparcia - jedz lekkostrawne posiłki. W razie nasilonych wymiotów, staraj się jeść częściej, ale małe porcje. Unikaj ostrych przypraw i intensywnych zapachów. Czasami ulgę przynosi zjedzenie suchych płatków kukurydzianych, biszkopta czy tosta na pół godziny przed wstaniem z łóżka.
Jeżeli wymioty ciążowe bardzo ci dokuczają, możesz spożywać preparaty z imbirem i witaminą B6 - jest szansa, że złagodzą one objawy. Jeśli takie naturalne metody nie skutkują, można sięgnąć po leki przeciwwymiotne. Bardzo korzystną ich formą są czopki doodbytnicze, co do których jest pewność, że zdążą się wchłonąć przed kolejną falą mdłości.

Twoja aktywność życiowa nie musi się na razie bardzo zmieniać. Dbaj o siebie, nie jedz za dużo, lecz zdrowo.
W 8 tygodniu ciąży zażywanie każdego leku powinno być konsultowane z lekarzem rodzinnym lub ginekologiem prowadzącym ciążę. Pamiętaj jednak, że jest duża grupa leków dozwolona już w I trymestrze ciąży i nie należy ich unikać, jeśli są wyraźne wskazania do ich stosowania. Zdrowa matka to również zdrowo rozwijający się płód.

Wskazówki specjalne
Jeśli nudności i wymioty są bardzo nasilone, czujesz po nich wyraźne osłabienie, zawroty głowy, drżenie rąk - zgłoś się do poradni lub izby przyjęć w szpitalu ginekologiczno-położniczym. Być może potrzebna będzie hospitalizacja i uzupełnienie niedoborów elektrolitów czy innych substancji odżywczych, często podawanych wówczas drogą pozajelitową (kroplówka).

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (8)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Jaaaaaaaaaaaaaaa 2017-10-17 (10:45) 1 miesiąc 3 dni 9 godzin i 17 minut temu

Kobiety często reagują mdłościami na wysokie poziomy betaHCG (gonadropiny kosmówkowej). Ja jestem w górnej granicy normy i mdłości mam potworne. Wieczorami już tylko leżę i jęczę. Normy dla bety są bardzo szerokie, więc można mieć o wieeele niższy poziom niż np. ja i wszystko jest dalej w porządku. Poza tym nie każda kobieta będzie tak pewnie reagować na wysoki poziom betaHCG. Mniejsze ryzyko problemów wynika z tego, że silne mdłości oznaczają zazwyczaj wysoki poziom bety, a to dobrze rokuje. Nie oznacza to jednak, że niższe poziomy rokują źle - można być w dolnej granicy normy, nie mieć mdłości, a i tak nic się nie będzie działo.

odpowiedz

0
0
~Meg 2017-08-07 (13:55) 3 miesiące 13 dni 6 godzin i 7 minut temu

Ja to nie mam na szczescie i nie mialam nigdy zadnych dolegliwosci...

odpowiedz

2
1
~malutka 2015-12-08 (08:21) 1 rok 11 miesięcy 12 dni 11 godzin i 41 minut temu

Czyli, że jeżeli nie miałam żadnych wymiotów, tylko nieznaczne nudności i to z dwa tygodnie temu to moja fasolka nie rozwija się prawidłowo? dzięki. chyba faktycznie musze przestać czytać bo umrę z niepokoju

odpowiedz

0
0
~Lia 2015-05-28 (22:04) 2 lata 5 miesięcy 22 dni 21 godzin i 58 minut temu

Do gosc - wymioty wiaza sie z wysokim poziomem hormonow, im wyzszy poziom tym bezpieczniej dla ciazy, pewnie o to chodzilo...

odpowiedz

1
0
~Lia 2015-05-28 (22:00) 2 lata 5 miesięcy 22 dni 22 godziny i 2 minuty temu

Uwierzcie dziewczyny, ze kiedy kobieta od rana do wieczora ma mdlosci i wymiotuje, to kazda pokrzepiajaca wiadomosc jej pomaga, podtrzymuje na duchu i pozwala jakos przetrwac. Cieszcie sie, ze nie macie mdlosci, oby jak najdluzej, to ze ich nie ma to nic zlego, za to kiedy czlowieka ciagle mecza, odbieraja cala radosc z ciazy :-(

odpowiedz

4
1
~grucha 2015-05-16 (15:36) 2 lata 6 miesięcy 4 dni 4 godziny i 26 minut temu

dokladnie, probujecie pocieszyc na sile te co wymiotuja a te co nie maja takich dolegliwosci od razu schizuja.

odpowiedz

8
0
~gosc 2015-05-04 (17:08) 2 lata 6 miesięcy 16 dni 2 godziny i 54 minuty temu

Czy ktos moze mni wyjasnic jaki zwiazek maja wymioty ze zmniejszonym ryzykiem poronienia? Skad ta teorĂ­a? Wlasnie koncze 8 tc. Nie mam nudnosci ani nie wymiotuje. Oznacza to zatem, ze mam szanse zeby poronic? Dzieki za bardzo mi w tym czasie potrzebny stres... !

odpowiedz

3
0
~roma 2013-11-29 (20:28) 3 lata 11 miesięcy 21 dni 23 godziny i 34 minuty temu

lekkie posiłki na zaparcia jak najbardziej; ja podjadałam jeszcze śliwki i jabłka. jak przestały pomagać, przerzuciłam się na jeliton. mój ginekolog stwierdził, że sama babka jajowata, której tam jest mnóstwo, nie powinno zaszkodzić. i miał rację, pomogło skutecznie i szybko :)

odpowiedz