www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kalendarz ciąży

9 tydzień ciąży

wp.pl 0 opinii

9 tydzień ciąży
fot.

Dziewiąty tydzień ciąży

To ostatnie tygodnie okresu zarodkowego rosnącego malucha.

Jak rozwija się dziecko?
W 9 tygodniu ciąży serce dzieli się na prawą i lewą komorę. Intensywnie rozwijają się kończyny - widoczne są już bardzo drobne palce rąk i nóg. Zmieniają się nieco proporcje całego ciała - rośnie tułów, właściwie zanika jego część ogonowa. W układzie oddechowym dochodzi do wykształcenia jamy opłucnej. Zachodzi dalszy rozwój i różnicowanie takich narządów miąższowych jak wątroba, tarczyca czy nadnercza. W żołądku pojawiają się ważne dla jego struktury mięśnie podłużne. W 9 tygodniu ciąży cały czas widoczna jest niewielka, fizjologiczna przepuklina pępowinowa, związana z rozwojem i rotacją pętli jelitowych. Dochodzi do wyraźnego rozdzielenia przestrzeni jamy brzusznej i klatki piersiowej. Gonady rozwijającego się zarodka są już zróżnicowane. W tym i następnym tygodniu pojawiają się również pierwsze połączenia synaptyczne w układzie nerwowym, co świadczy o jego dalszym różnicowaniu. W 9 tygodniu ciąży długość zarodka wynosi około 2- 2,5 cm.

Jakie zmiany zachodzą w twoim organizmie?
W organizmie matki powoli rozwijają się zmiany w wielu narządach. Układ krwionośny musi zaopatrzyć rozwijający się zarodek, rośnie więc objętość krążącej krwi, na tym etapie przede wszystkim osocza. Nie dotyczy to na razie samych erytrocytów, dlatego stopniowo może pojawiać się niedokrwistość.
W 9 tygodniu ciąży uwalniany w wysokich stężeniach progesteron oddziałuje również na drogi oddechowe ciężarnej powodując poszerzenie tchawicy i oskrzeli, wskutek czego zwiększa się wentylacja pęcherzykowa. To dlatego kobiety chorujące na astmę w ciąży odczuwają złagodzenie objawów.
W 9 tygodniu ciąży macica jest już nie tylko rozpulchniona, ale też wyraźnie się powiększa. Rosnąca macica nie jest jednak jeszcze wyczuwalna nad spojeniem łonowym, po prostu przesuwa ku górze jelita i dlatego obwód brzucha może powoli rosnąć. Możesz odczuwać już ucisk w okolicach podbrzusza przy zakładaniu spodni czy spódnic. Poszukaj w swojej szafie nieco luźniejszych spodni czy spódnic, gdyż te mocno dopasowane mogą być już trochę niewygodne.
Do 9 tygodnia ciąży na pewno zauważyłaś nie tylko powiększenie piersi, ale też zmianę ich wyglądu - otoczka brodawki sutkowej zmienia kolor na lekko brązowy.

Jeżeli pierwszą wizytę u lekarza masz za sobą, zapewne jesteś w trakcie wykonywania zleconych badań diagnostycznych i ewentualnych konsultacji lekarskich u specjalistów. Jeśli dopiero teraz odwiedzasz ginekologa, podczas badania usg zobaczysz duży pęcherzyk ciążowy z echem obrączkowatej struktury - pęcherzyka żółtkowego i echem rozwijającego się zarodka. Jego serce może bić z częstotliwością nawet 160-170 uderzeń na minutę. Zauważysz też cieniutką pępowinę, wyraźną część głowową, tułów oraz małe zawiązki kończyn. Miłą niespodzianką może być widok pierwszych, delikatnych ruchów zarodka!

Jak możesz się czuć?
Jeśli w 9 tygodniu ciąży męczą cię nudności i wymioty, to w ciągu następnych dwóch – trzech tygodni będą miały największe nasilenie. Poziom hormonu ciążowego jest teraz bardzo wysoki. W jamie ustnej możesz odczuwać ślinotok i kwaśny posmak. Cały czas może dokuczać ci uczucie częstego parcia na pęcherz. Jeśli tak się dzieje, nie wstrzymuj się i częściej chodź do toalety. Zaleganie moczu w pęcherzu sprzyja stanom zapalnym dróg moczowych w ciąży.

O czym powinnaś pamiętać?
W 9 tygodniu ciąży unikaj ciężkich posiłków. Jedz regularnie, niezbyt duże porcje. Unikaj surowego mięsa i tzw. miękkich, czyli pleśniowych serów. To pierwsze może być źródłem świeżego zakażenia toksoplazmozą, to drugie z kolei niesie ryzyko listeriozy. Unikaj nikotyny i alkoholu w każdej ilości. Wyklucz z diety produkty z kofeiną - mogą nasilać mdłości.
Zażywaj świeżego powietrza i dbaj o umiarkowaną aktywność ruchową. Jeśli basen lub joga ci nie odpowiadają, zawsze możesz po prostu wybrać się na dłuższy spacer. Uważaj na swoje stawy. Od jakiegoś czasu pod wpływem hormonu zwanego relaksyną mają one nieco luźniejszą strukturę. Wiąże się do z adaptacją spojenia łonowego do warunków ciąży. Skutkiem tych zmian jest jednak również większa podatność na urazy.

Zażywaj preparaty z kwasem foliowym. Jeśli okaże się, że masz predyspozycje do niedokrwistości w ciąży, wzmacniać będą cię pokarmy z zawartością czerwonych buraków. Jeśli takie naturalne metody się nie sprawdzą, lekarz może zalecić preparaty stymulujące produkcję czerwonych krwinek. Są one bezpieczne we wczesnej ciąży.

  •  Autorem kalendarza ciąży jest:
    Tomasz Olejniczak
    ginekolog, dr nauk medycznych, starszy asystent w Klinice Zdrowia Matki i Dziecka Ginekologiczno - Położniczego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Autor i współautor wielu publikacji w prasie fachowej krajowej i zagranicznej.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Mama 2017-07-17 (18:59) 2 miesiące 5 dni 18 godzin i 4 minuty temu

Jestem w 9 tyg mdłości ustąpiły tydzień temu a trwały tylko 2 tyg, brzuszek juz mam spory może dlatego że to 2 ciąża. Niepokoi mnie tylko gruba pępowina w 8 tyg zarodek miał 7mm a pępowina 5mm. Poruszałam ten temat na różnych forach ale bez odp i nadal nie wiem z czym to się wiąze i czy jest to niebespieczne.

odpowiedz